Článek
Tenkrát před léty
Daniel Křetínský v roce 2004 z pozice manažera a partnera slovenské finanční skupiny J&T dojednal obchod o nákupu klubu AC sparta Praha z rukou Alexe Diekmanna a Vlastimila Košťála.
Košťál sice i po prodeji zůstal v roli prezidenta klubu, avšak pouze do března roku 2005, kdy podal rezignaci za účelem kandidatury na předsedu ČMFS, ve které ho osobně Křetínský podporoval. Sparta vypadala v dobré kondici, vždyť hned v první sezoně pod Danielem křetínským získala titul.
Prvních pět let Křetínského ve spartě bylo prozatím nejlepším obdobím pod jeho vedením. O titulu hned v první sezoně jsem psal výše, sparta ale v následujících třech sezonách vždy získala trofej za vítězství v Českém poháru. V roce 2007 z toho byl dokonce double, když Sparta ovládla i ligu.
Vztyčeným prstem mohlo pro Křetínského být, že se Spartě přestalo dařit na mezinárodní scéně. Ročník 2005/06 byl totiž dodnes posledním, kdy si letenští užili opojení z postupu do základní skupiny ligy mistrů.
Poslední úspěch
Největší problém na Letné již tehdy byl s výběrem trenéra, který by ustál zvýšený tlak i když byli Pražané druzí či třetí. Málokdo z vedení chtěl tehdy slyšet, že na Letné již není na české poměry nadstandartní kádr.
A to i přes to, že v evropských pohárech byl rozdíl v kvalitě markantní. Zde Sparta nejvíce zaspala a ztratila, neboť nadměrná rotace trenérů místo budování silnějšího kádru ani nemohla vést k ničemu dobrému.
Na problémy dala zapomenout sezona 2009/10, ve které trénoval Spartu Josef Chovanec, který jakoby už nemohl z pozice manažera přihlížet nezdaru v hledání hlavního kouče a vložil se do toho sám. A že to nebyl vůbec špatný počin, Letenští totiž po celou sezonu nenašli přemožitele a suverénně získali ligový titul.
Na další trofej si však na Letné museli počkat až do sezony 2013/14, ve které přišel druhý double, tentokrát pod trenérskou taktovkou Vítězslava Lavičky. A co víc, Sparta v té sezoně nakonec vyhrála i superpohár a slavila tak trofeje tři.
Pád na dno, Stramaccioni a Rosický
Vítězslav Lavička zůstal v trenérské funkci do léta roku 2015, dalšího úspěchu se však nedočkal a tak jako hlavní trenér skončil. V té době ještě nikdo netušil, že na úspěch se bude čekat dlouhá léta. Sparta se vrátila tam, kde byla na začátku. V následujících čtyřech sezonách se totiž v trenérské funkci bez valného úspěchu vystřídalo neuvěřitelných 9 trenérů.
Nejslavnějším z nich je jednoznačně Andrea Stramaccioni, který předvedl ve spartě podobnou revoluci hráčského kádru, jako nedávno Baník Ostrava. Avšak s tou výjimkou, že Sparta hrála stále hůř a hůř a posily Italského kouče stály pořád víc a víc peněz. V tomto případě prostě Křetínský věřil špatným lidem.
Po Andreasově průvanu musely přijít nějaké změny. Situace již byla neúnosná a tak na konci roku 2018 přichází na pozici sportovního ředitele Tomáš Rosický. Milník, který tehdy ještě nevypadal jako zlomový, ale s Tomášem postupně přicházely změny, které pomohly vytvořit novou Spartu. Zejména skauting, přestupy a uzavírání smluv začaly dávat smysl, jen ten správný trenér ne a ne přijít.
Nová éra
Zdá se, že v oblasti trenérů to mají ve spartě těžké. Vždyť zde i pod Rosickým vyhořela takové jména jako Ščasný, Horňák, Jílek, Kotal či Vrba, až v létě 2022 přišel na Letnou Dánský trenér Brian Priske. Na první pohled nenápadný muž dokázal předčít všechny české trenéry z posledních let. Jako jediný dokázal dát týmu tvář a klid.
Je to první trenér v historii letenských pod taktovkou Daniela Křetínského, který míří k obhajobě titulu. Něco takového totiž Sparta naposledy zažila v roce 2001, kdy slavila dokonce pátý titul v řadě. Jak je však patrné, s dnešním rozložením sil mezi jednotlivými týmy je něco podobného už nemožné.
Zdroje: