Hlavní obsah

Úspěšné kurzové sázení: Vykašli se už na ty tutovky!

Foto: Leo Lavina/Dall-E

Sázet „tutovky“ s nízkým kurzem je lákavé, ale velmi se to nevyplací.

Proč jsou nízké kurzy zlo, které nedává smysl sázet? Nízké kurzy vypadají lákavě jako snadná cesta k výdělku. Pravda je ale úplně opačná.

Článek

Dlouho jsem nízké kurzy sázel také, ale už jsem si to zakázal. A dobře jsem udělal. Moje dlouhodobá ziskovost šla od té doby o dost nahoru.

Proč je sázení na nízké kurzy dlouhodobě nesmysl?

Na první pohled se zdá sázení na nízké kurzy atraktivní. Vždyť favorité většinou vyhrávají a jistota malých, ale pravidelných výher vypadá lákavě. Realita profesionálního a úspěšného sázení je však úplně jinde. Sázet na nízké kurzy je často strategická chyba.

Hodnota (value) sázky

Podstatou úspěšného sázení je hledání takzvané hodnoty (value). To znamená situaci, kdy je pravděpodobnost výhry vyšší než ta, která je vyjádřena nabízeným kurzem sázkové kanceláře (viz níže, jak se pravděpodobnost z kurzu dá spočítat). U nízkých kurzů je však přítomnost takové hodnoty ve vypsaném kurzu daleko nižší než u kurzu vysokého. Sázkové kanceláře nastavují kurzy na favority tak, aby pokrývaly riziko sázkovky a nabízely minimální skutečnou hodnotu pro sázkaře.

Nutnost vysoké úspěšnosti

Pokud sázíte například s kurzem 1,20, musíte být dlouhodobě úspěšní v neuvěřitelných 84 % případů, abyste byli vůbec na nule. Každá prohra se stává extrémně bolestivou a výhry musí být téměř stoprocentně pravidelné, což je ve sportovním sázení nereálné.

Jak píšu výše, také jsem tu chybu dělal. Zde je několik příkladů prohraných ticketů s „jistým“ kurzem.

Foto: Leo Lavina

Zde jsou příklady ticketů s kurzem 1,15-1,23. Vsadil jsem částky okolo 1200 Kč na jasné sázky – a bum, nevyšly. Peníze byly pryč a s ní i 5-8 předchozích malých výher. Menší kurzy jsem naštěstí nikdy nesázel. To by byl ještě větší nesmysl.

Psychologická past

Nízké kurzy často vytváří falešný pocit jistoty. To vede k navyšování vkladů ve snaze o dosažení větších zisků. Stačí však jedna neočekávaná prohra a ztráta může vymazat zisky z mnoha předchozích úspěšných sázek. Psychologicky je sázka na nízké kurzy ošidná: když favorité vyhrávají, posílí se ti falešné sebevědomí, když jednou prohrají, přijde frustrace, která tě často žene k dalším ještě rizikovějším sázkám.

Nízká efektivita kapitálu

Pokud vsadíte na kurz 1,10 částku 1 000 Kč, výhra je pouhých 100 Kč. Riziko ztráty však stále existuje. Tyto malé výhry jsou neúměrné vzhledem k riziku, které podstupujete. Mnohem efektivnější je identifikovat sázky, které poskytují lepší poměr rizika a potenciální odměny.

Závěr

Garantuji vám, že dlouhodobě úspěšní sázkaři se soustředí na sázky s vyšší hodnotou, které sice přináší méně jistoty, ale za to nabízejí mnohem lepší poměr rizika a odměny. Sázení na nízké kurzy se proto z dlouhodobého hlediska ukazuje jako neefektivní a nevýhodné. Lepší strategie spočívá v pečlivém výběru zápasů, kde kurz skutečně nabízí hodnotu a kde existuje rozumný potenciál zisku.

Pokud chceš sázení brát vážně, začni hledat hodnotu. Výsledky tě překvapí.

Příště si povíme, proč je nesmysl sázet plachty (myšleno tickety s např. více jak 10 příležitostmi), pokud to s kurzovým sázením myslíte vážně.

Praktický tip: Jak si spočítat pravděpodobnost vyplývající z kurzu a hledat/odhadovat hodnotu?

Je to jednodušší, než byste si mysleli.

  • Stačí vypočítat 100 / kurz. Výsledkem je pravděpodobnost v procentech.
  • Pak si odhadni, kolik procent bys danému tipu přisoudil ty.
  • Pokud je tvůj odhad vyšší (čím víc tím lépe) než pravděpodobnost obsažená v kurzu, přisuzuješ kurzu hodnotu a mělo by ti pak smysl ho vsadit. To ti negarantuje, že v kurzu hodnota opravdu je. Všechno samozřejmě závisí na tom, jak jsi dobrý v odhadech.
  • Tedy např. při kurzu 1,85 je pravděpodobnostní vyjádření vypsané sázky 100 / 1,85 = 54 %. A pak si zkuste odpovědět na čistě virtuální otázku, kdyby se takový zápas hrál 100× (za úplně identických podmínek), kolikrát by sázka PODLE VAŠEHO ODHADU vyšla? Když méně než 54×, pak v tomto kurzu dle vašeho odhadu hodnota není. Když více, pak v něm hodnotu vidíte.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám