Hlavní obsah

Umělá inteligence a machine learning 17

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

24. 7. 15:43

Umělá inteligence a machine learning 17 - rozhodovací proces podle Asimova

Článek

Asimov ve své knize I, Robot podává další příklad rozhodování umělé inteligence.

Na jisté planete byl objeven selén v podobě jezírka. Kosmonauti se rozhodli poslat svého nejchytřejšího - a taky nejrychlejšího - tady půjde taky o to - robota. Nevracel se a tak se na místo kde by měl být podívali dalekohledem. Robot obrovskou rychlostí obíhal kolem jezírka.

Kosmonauti dumali jak ho odtud dostal a napadl je jediný možný způsob. Vystavit se venku smrtící teplotě aby robot spozoroval že kosmonautovi hrozí nebezpečí a zachránil ho.

Jeden z kosmonautů se tedy vybral ven a schovajíc se před smrtícím zářením za velkou skálou se připravoval na běh směrem k obíhajícímu robotovi. Pak vystartoval. Cítil ohromný žár a nezůstávalo mu jen doufat že robot si ho všimne. Vtom pocítil pevný stisk, otočil hlavu a videl že ho uchopil robot starší generace. Ten mu řekl: „Pane, nesmíte tady být hrozí vám nebezpečí a proto vás odnesu do bezpečí“.

Jenomže robot byl pomalý a kosmonaut se snažil vymknout se z jeho sevření protože si uvědomoval, že robot to nestihne a on zemře. Pokusil se mu poručit: „Okamžitě mě pusť !“

Robot však odpověděl: „Hrozí vám nebezpečí pane a proto vás odtud odnesu“.

Kosmonaut pak ztratil vědomí.

pokračování příště

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz