Hlavní obsah

Umělá inteligence a machine learning 28

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

6. 8. 7:30

Umělá inteligence a machine learning 28 - I robot - dokončení

Článek

Kosmonaut se probral. Byl ve stínu v náručí rychlého robota Rychlíka.

„Ježkovy voči, co tady děláte?“, ptal se vyplašeně robot. „A co já tady vlastně dělám?! Vůbec nevím co se stalo.“

Kosmonaut vše naráz pochopil.

Robot ho pak dopravil do kosmické lodi a vše se tím skončilo.

Problém byl v tom, že Rychlík, když byl u selénového jezírka zjistil, že může být pro něho nebezpečné a chtěl se vrátit. Ale když se otočil, příkaz člověka donést selén převážil a otočil se zpátky k jezírku a tak dokola. Tento zacyklený stav vyřešil tím, že začal jezírko obíhal maximální rychlostí aby byl v rovnováze mezi příkazem člověka a nebezpečím z jezírka. Kdyby totiž selen nenabral, člověku by tím neuškodil a sebe poškodil takže ho nabrát nemohl. Nemohl však ani odejít nebo se vrátit.

Jediný způsob jak ho ze zacyklenosti dostat bylo vystavit se riziku života co způsobilo že robot okamžitě jak to spozoroval protrhl zacyklenost a přiběhl na pomoc.

Tohle je tedy jedno z nebezpečí AI - robot může ve snaze člověku pomoct člověku uškodit - když je například pomalý … nebo se ztratit, když neví co dál.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz