Hlavní obsah
Lidé a společnost

O Louisi Braillovi a reliéfním písmu pro nevidomé

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Linda Albrechtová

Použití Braillova písma - popisky potravin

19. 8. 10:37

Louis Braille byl vynálezcem tkzv. Braillova písma - systému psaní pro nevidomé. Povězme si tedy pár faktů o něm i o slepeckém písmu.

Článek

1. Louis Braille se narodil 4. 1. 1809 ve obci Coupvray ve Francii.

2. Braille umírá 6. 1. 1852 v Paříži (Francie) na tuberkulózu.

3. Rok 2009 byl prohlášen Evropskou unií nevidomých Rokem Louise Brailla jako připomínka 200 let od jeho narození.

4. V Braillově rodném domě v Coupvray bylo zřízeno muzeum, kde jsou umístěny předměty spjaté s jeho životem a různé pomůcky pro nevidomé.

5. Otec Louise byl mistr sedlář a řemenář. Malý Louis si nešťastnou náhodou vrazil šídlo do oka, dostala se mu do něj infekce, která se rozšířila i do oka druhého, a tak oslepl.

6. Inspirací pro vznik Braillova bodového písma byl pro Louise vojenský systém nočního psaní, který zdokonalil. Tento vojenský systém vymyslel důstojník Charles Barbier pro vojáky Napoleonovy armády, aby tito mohli přijímat rozkazy i za tmy. Systém se však neuchytil, a tak jej nabídl pro potřeby ústavu slepců, kde Louis studoval. Z původních dvanácti bodů použil Braille pouze šest.

7. Roku 1829 vydává Braille brožuru, jakým způsobem psát pomocí bodů slova, chrámovou hudbu a chrámový zpět pro potřeby nevidomých.

8. Braillovo písmo je tedy speciální druh písma pro lidi se zrakovým hendikepem, které funguje na principu reliéfních bodů vnímatelných hmatem.

9. Konečnou formu svému písmu dal Braille v roce 1834.

10. Oficiálně bylo písmo ve Francii uznáno až dva roky po Braillově smrti, tj. 1854.

11. Braillovo písmo je projevem gramotnosti nevidomých – hraje důležitou roli při vzdělávání, zaměstnávání a řešení každodenních situací v životě nevidomých.

12. Pomocí Braillova písma lze zaznamenat kromě písmen a číslic, také interpunkční znaménka, značky matematické, fyzikální, chemické, astronomické, notové či šachovou notaci.

13. Písmo se využívá po celém světě, jsou tam však regionální rozdíly, např. Anglie a Německo využívají tzv. zkratkopis (znak reprezentuje celou skupinu hlásek).

14. Soustavu braillské abecedy tvoří tzv. šestibod – každé písmeno tvoří jiná kombinace několika těchto bodů.

15. Dovednost číst a psát Braillovým písmem chápeme jako kompenzační tyflotechniku.

Povídání o Louisi Braillovi a jeho písmu si můžete poslechnout zde:

Zdroje:

Jesenský, Ján a kol. Prolegomena systému tyflorehabilitace, metodiky tyflorehabilitačních výcviků a přípravy rehabilitačně-edukačních pracovníků tyflopedického spektra. Vydání I. Praha: Univerzita Jana Amose Komenského Praha, 2007. 659 stran, 8 nečíslovaných stran obrazových příloh. ISBN 978-80-86723-49-5. str. 325-352.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz