Článek
Dětství a začátky kariéry
Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 v Praze a už od útlého věku projevovala zájem o herectví. Její první filmová role přišla nečekaně brzy – v roce 1937, když jí bylo pouhých šest let, se objevila v dětské roli ve filmu „Pižla a Žižla na cestách“. Přestože šlo o malou roli, tato zkušenost jí otevřela cestu k herecké kariéře, která měla později rozkvést. Po ukončení gymnázia se rozhodla pro hereckou dráhu a nastoupila na DAMU, kde se vzdělávala v umění dramatické tvorby. Zároveň se během studií musela potýkat s politickým režimem, který její kariéru zpomalil. Krátce po studiích jí bylo znemožněno působit v oficiálních divadlech kvůli politickému pronásledování jejího otce.
Průlom na divadelní scéně
Přestože se její kariéra ze začátku nevyvíjela podle jejích představ, Jiřina Bohdalová se nenechala odradit. Po několika letech menších rolí přišel její velký zlom v Divadle ABC, kde se setkala s legendárním Janem Werichem. Werich rozpoznal její talent a obsazoval ji do hlavních rolí v divadelních inscenacích, čímž jí otevřel dveře do světa profesionálního divadla. Postupně se stala jednou z nejoblíbenějších hereček své generace. Vystupovala také na dalších pražských scénách, včetně Městských divadel pražských a Divadla Na zábradlí, kde hrála po boku dalších hereckých velikánů.
Zlatá éra filmu a televize
Šedesátá léta byla pro Bohdalovou zlomovým obdobím. Nejenže se stala hvězdou divadelních inscenací, ale prorazila také ve filmu a televizi. Její všestranný herecký talent jí umožnil excelovat jak v dramatických, tak v komediálních rolích. Mezi její nejznámější filmy této doby patří například komedie „Bílá paní“ (1965) nebo vážnější drama „Fany“ (1995), kde skvěle ztvárnila mentálně postiženou ženu. Film „Fany“ je dodnes považován za jeden z vrcholů její kariéry a přinesl jí nominaci na Českého lva.
Její popularita v televizi vyvrcholila v 70. a 80. letech, kdy spolu s Vladimírem Dvořákem uváděla slavný zábavný pořad „Televarieté“. Kombinace jejího přirozeného humoru a neobyčejné energie zajistila pořadu obrovskou popularitu. V této době se Bohdalová také podílela na mnoha televizních inscenacích, jako například „Žena za pultem“ (1977), která se stala kultovní záležitostí. Její působení v televizi a filmu se neomezovalo jen na hrané role, ale její nezaměnitelný hlas doprovázel celé generace dětí ve večerníčcích jako Křemílek a Vochomůrka nebo Rákosníček.
Nezastavitelný herecký talent
I když by se mohlo zdát, že s přibývajícími lety její kariéra zpomalí, opak byl pravdou. Jiřina Bohdalová zůstala aktivní i v novém tisíciletí, kdy nadále hrála ve filmech a divadelních inscenacích. V roce 2001 získala Českého lva za celoživotní přínos české kinematografii, což jen potvrdilo její postavení v pozici jedné z největších osobností českého herectví. Mezi její pozdější úspěchy patří například role ve filmu „Kráska v nesnázích“ (2006), který byl oceněn na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.
I přes pokročilý věk Jiřina Bohdalová stále pracuje a její energie nezná hranic. Stále vystupuje na divadelních prknech a její herecké umění je i dnes nesmírně ceněno. Je důkazem toho, že láska k umění a oddanost profesi mohou člověka udržet mladým duchem i v pokročilém věku.
Odkaz a uznání
Jiřina Bohdalová se během své dlouhé a plodné kariéry stala symbolem české kinematografie. Její komediální timing, schopnost přecházet mezi dramatickými a komediálními rolemi a její neúnavná pracovní morálka z ní učinily hereckou legendu. V roce 2011 obdržela Českého lva za celoživotní dílo a v roce 2016 prezidentem udělený Řád bílého lva za zásluhy o stát v oblasti kultury.
Její vliv na českou kulturu a její obrovská popularita jí zajistily trvalé místo v srdcích diváků. Stále je aktivní, ať už na jevišti nebo na obrazovce, a její charisma, humor a herecký talent zůstávají nezměrné. Jiřina Bohdalová je prostě nezastavitelná a stala se živoucím důkazem toho, že skutečná vášeň pro herectví a nezdolná pracovní morálka mohou překonat všechny překážky a udržet umělce na vrcholu po celá desetiletí.