Článek
Ne tak Donald Trump.
Pondělí 28. dubna bylo v Kanadě volebním dnem. Lidé rozhodovali o složení federální Dolní sněmovny a o budoucí vládě. Je to vrcholný svátek demokracie, v tomto případě kanadský svátek demokracie. Což znamená, že všichni kromě Kanaďanů by se měli ztišit, ustoupit do pozadí, nechat obyvatele země javorového listu bez hloupých poznámek svobodně rozhodnout – a teprve pak mohou výsledek komentovat.
Ovšem chtít něco takového po současném šéfovi Bílého domu je zhola nemožné. To se dřív stane tygr býložravcem. V pondělí po půl třetí odpoledne SELČ se na Trumpově síti Truth Social objevil tento vzkaz:
„Hodně štěstí skvělému lidu Kanady. Zvolte muže, který má sílu a moudrost snížit vám daně na polovinu, zdarma zvýšit vaši vojenskou sílu na nejvyšší úroveň na světě, a zajistit, že váš automobilový, ocelářský, hliníkový, dřevozpracující, energetický a veškerý další průmysl čtyřnásobně vzroste bez cel a daní.“ Nezní to fantasticky? Kdo by po něčem takovém netoužil! Má to ale háček. Podmínkou toho všeho je, že Kanada zradí sama sebe a stane se „váženým 51. členským státem USA“. Trump pokračoval: „Už žádná uměle nakreslená hraniční čára z dávné minulosti. Podívejte se, jak krásně by tento pevninský celek vypadal. Volný přístup bez hranic. Samá pozitiva, žádná negativa. Tak by to mělo být.“ V závěru postu dodal: „Amerika už nemůže dál dotovat Kanadu stovkami miliard dolarů ročně, které jsme dávali v minulosti. Nedává to smysl, pokud se Kanada nestane členským státem USA.“
Zdá se, že tento nešvar – nemístně se vyjadřovat k volbám jinde – patří k aktivistickému hobby obou nejvyšších představitelů USA. Viceprezident JD Vance před časem nepřímo podpořil ve volbách do německého Bundestagu stranu AfD a prezident Trump se nyní už bez okolků vyslovil pro anexi Kanady. Nejde o to, že k vlastizradě nemá na kanadské straně partnera a jeho výzva je nesmyslná – nikdo z relevantních politických lídrů nic takového, jako je demontáž Kanady jako nezávislého státu, nemá ani v úmyslu, ani v programu. Jde o to, že je to nehoráznost, projev arogantního velmocenského chování, které nemá v politické kultuře demokratického světa co dělat. Trump je bohužel neblahou výjimkou potvrzující pravidlo.
Kanadská reakce
Lidé i politici u severních sousedů Ameriky pohlížejí na Trumpovo vyjádření s krajní nelibostí. Mark Carney, úřadující premiér a lídr Liberální strany, která podle šesti průzkumů z 27. dubna drží dvou až pětiprocentní náskok před konzervativci, svůj volební videoklip opatřil nadpisem „Toto je Kanada – a my rozhodujeme o tom, co se zde stane.“ Je jasné, komu je vzkaz určen. Jeho strana na síti X napsala: „Nikdy si nepleťte naši laskavost se slabostí. Pojďme k volbám a pošleme poselství prezidentu Trumpovi. Volte Silnou Kanadu ( #CanadaStrong).
Ještě otevřenější byl lídr Konzervativní strany Pierre Poilievre. Na síti X napsal: „Prezidente Trumpe, nepleťte se do našich voleb. O budoucnosti Kanady rozhodují pouze Kanaďané u volebních uren. Kanada bude vždy hrdá, svrchovaná a nezávislá – a nikdy se nestane 51. státem (USA). Dnes mohou Kanaďané zvolit změnu, abychom posílili naši zemi, postavili se na vlastní nohy a Americe z pozice síly.“
Ať už dopadnou volby v Kanadě jakkoli, jisté je jedno. Kanada zůstane nezávislou suverénní zemí, a to bez ohledu na to, kolikrát ještě bude Trump opakovat svůj falešný sen o 51. státě a nesmysl o stamiliardových dotacích mířících k severnímu sousedovi.
Ostatně, každá mince mí dvě strany. Trumpova vize by mohla mít i opačnou podobu:

Kanada v trochu jné podobě. Nikoli jako 51. stát USA.
Zdroje: