Hlavní obsah
Názory a úvahy

Dotují Spojené státy Kanadu?

Foto: Pixabay

Ilustrační obrázek.

Toto tvrzení provází vyjádření prezidenta Trumpa v souvislosti s ním udělenými cly na Kanadu (a také Mexiko a ČLR). Zmínku o dotacích čteme i na jeho síti Truth Social.

Článek

Například 2. února napsal: „We pay hundreds of Billions of Dollars to SUBSIDIZE Canada.“ Platíme stovky miliard dolarů, abychom DOTOVALI Kanadu. O jaké dotace se jedná? A opravdu jsou to dotace?

To mě zajímalo a hledal jsem odpověď. Našel jsem ji na webu kanadské televize CTV, v článku „Does the U.S. really subsidize Canada, like Trump says it does?“ z 27. ledna. Jeho autor se ptá, o čem to prezident vlastně mluví, když argumentuje 100miliardovou či 200miliardovou dotací?

Nalijme si čistého vína. Jde o deficit v obchodu mezi oběma sousedními zeměmi, který, kdoví proč, Trump občas označuje jako dotaci. Kanada a USA patří mezi země, které jsou celosvětově nejvíce obchodně integrované. Bilance ovšem není vyrovnaná. Amerika doveze z Kanady více zboží, než do ní vyveze, tento rozdíl není ovšem dotace, nýbrž deficit.

V roce 2023 činil deficit Spojených států ve vztahu ke Kanadě 40,6 mld US dolarů, odhad pro loňský rok narostl na 45 mld US dolarů. Server CTV k tomu podotýká, že není jasné, kde Trump vzal částku čtyřnásobně až pětinásobně vyšší.

Zdroj, z něhož čerpám, dále upozorňuje na dvě okolnosti. Ve srovnání s objemem zboží, které každoročně překročí hranice oběma směry - jde o jeden bilion US dolarů ve zboží a službách - je americký deficit vůči Kanadě relativně nízký. Mimoto je výrazně nižší než u řady dalších zemí; s uvedeným americkým deficitem je Kanada až na desátém místě. Podstatně horší bilanci mají – pořadí je z roku 2023 - Státy s ČLR (asi 250 mld USD), Mexikem (přibližně 160 mld) a Vietnamem (cca 100 mld). Další pořadí: Německo, Japonsko, Tchaj-wan, Itálie, Indie, Jižní Korea a teprve na desátém místě figuruje Kanada, přestože představuje pro americký trh největšího exportéra.

Pokud jde o deficit vůči Kanadě, prezident Trump tahá čísla jak králíky z klobouku. Proč to dělá? Na to lze odpovědět jedině frází „Protože Trump…“ Jak říká ekonom Jim Stanford z vancouverského Centre for Future Work: „Pan Trump si čísla doslova vymýšlí a mohou se ze dne na den měnit. Jednou 100 miliard, příště 200 miliard, pak zase tři sta. Je to jako herní show.“ Jim Stanford si ale nemyslí, že prezident a jeho tým nerozumí ekonomice. „Ve svém nitru vědí, že obchodní deficit není dotace,“ podotkl. Já podotknu, vědí, ale nedbají. Jiný ekonom, Carlo Dade z Canada West Foundation, k tématu údajných dotací s mírnou nadsázkou dodal: „Neviděl jsem, že by do Ottawy dorazil šek z Washingtonu DC vystavený kanadské vládě.“

Osobní poznámka. Nikdy jsem si nemyslel, že budu někdy řešit dilema ve stylu USA, nebo Kanada, pokud jde o sympatie. Mám stejně rád obě. Nyní, zdá se, že ten okamžik nastal. S těžkým srdcem a s lítostí, pakliže by se situace vyhrotila, na čemž prezident Trump úspěšně pracuje, bych se s čistým svědomím postavil na stranu Kanady.

Odkazy:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz