Hlavní obsah
Názory a úvahy

Koalice SPOLU vs. komunismus

Koalice SPOLU se rozhodla brojit proti komunismu. A komunisté proti koalici SPOLU.

Článek

Koalice SPOLU chce prosadit zákaz propagace komunismu. Skvělý nápad, určitě to po 35 letech úmorného snažení tentokrát vyjde. Držím palce. „Kdo založí, podporuje nebo propaguje nacistické, komunistické a jiné hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.“ Poslanec Martin Dlouhý za TOP 09 k tomu dodal, že chce, aby byly symboly komunismu trestné jako symboly nacismu. Jenže tenhle návrh naráží na několik problémů. Skutečný čistokrevný komunismus neexistuje, nikdy neexistoval a nejspíš ani existovat nebude a je úplně jedno, jak se rudé diktátorské strany jmenují. Jak lze zákonem zakázat propagaci něčeho, co neexistuje a ani existovat nemůže? Komunismus totiž předpokládá bezstátní, beztřídní a bezpeněžní společnost. Komunistická diktatura proto z definice ani existovat nemůže. Maximum, čeho se kdy dosáhlo, byl státní socialismus.

Mohlo by se to zdát jako pouhé slovíčkaření, komunismus nebo socialismus, co na tom sejde. Pokud bychom definovali komunismus jako vládu jedné strany, která se prezentuje jako levicová bez ohledu na to, zda tomu tak vůbec je a jakým ekonomickým modelem se řídí, pak můžeme říct, že v Československu komunismus byl. Jenže soudruzi jsou na tyto věci hákliví a rádi si potrpí na přesnost pojmů. Samozřejmě dle jejich vidění světa. Zkuste někdy jakémukoliv voliči KSČM (nebo samotné předsedkyni Konečné) říct, že komunismus je stejně zločinná ideologie jako nacismus. Nebo že plánovaná ekonomika nefunguje, že za socialismu byla bída nebo dokonce že v Číně je dětská práce a kapitalismus tam jede na plné obrátky. Zrudnou vzteky a nejspíš na to řeknou, že bez Rudé armády bychom tu dnes nebyli, že dnes je bída ještě větší a před revolucí se žilo lépe a urážky čínského režimu jsou jen západní propagandou. A pokud se přesto nevzdáte a pokusíte se argumentovat událostmi z historie, tak ze sebe vychrlí něco o překrucování výkladu dějin, o tom, jak nás Západ v roce 1938 zradil atd.

Pokud by zákon prošel, tak by se to dotklo nechvalně proslulého eshopu KSČM. Ten se od svého zmedializování při loňských krajských volbách stal ještě podivnějším. Do sekce triček přibyl kus s podobiznou Jiřího Wolkera, představitele tzv. proletářské poezie, po roce 1948 literárního oblíbence komunistické strany. Je poněkud ironické, že rád chodil do Sokola a na skautské tábory, které tenkrát vedl zakladatel českého skautingu Antonín Benjamín Svojsík, jenž po návratu z cest po Sovětském svazu prohlásil, že skauting a totalita jsou neslučitelné. Dále jsou tu k zakoupení kusy s osvobozeneckou tématikou, a to buď v podobě s tankem Rudé armády nebo rudoarmějcem s hrdě vztyčenou rudou vlajkou. A z nějakého neznámého důvodu i motivy s ruskou kosmonautikou: Bajkonur a Roskosmos. Když pominu to, že nechápu, proč zrovna kosmonautika, tak proč Roskosmos? Co to má co společného s komunismem, socialismem nebo čímkoliv podobným?

Ale zpět k onomu návrhu zákona. Bez ohledu na slovíčkaření komunismus vs. socialismus se má zákon vztahovat na jakékoliv hnutí vedoucích k potlačení práv a svobod. Co tím tvůrci návrhu sledují? Zákaz KSČM? Komunistických stran je v Česku víc: KSČ 1995 a KSČ 21. Druhá jmenovaná zanikla v roce 2023 rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Ani jedna z nich nebyla příliš vidět, o to více byl na očích někdejší člen KSČ 21 Vojtěch Mišičák, který se už před deseti lety netajil tím, že obdivuje Stalina a Gottwaldaletos ve své spanilé rudé krasojízdě pokračoval, když schvaloval popravu Milady Horákové. U KSČM je navíc potíž v tom, že její oficiální ideologií je demokratický socialismus. Co je demokratický socialismus? Umírněná forma socialismu vybudovaná demokratickou cestou. Jenže ortodoxní marxisté (pár se jich v KSČM najde) mají o vládě lidu trochu odlišnou představu.

Žádná ze stran nemůže dle zákona být proti rovnoprávnosti občanů a usilovat o rozklad demokracie. Podobnou formulaci, kterou obsahuje návrh zákona, má navíc KSČM ve svých stanovách. Čeho chtějí autoři zákona vlastně dosáhnout? Zakáže se pár symbolů. A dál? Jak se bude rozlišovat, co je nezákonný symbol propagující potlačování lidských práv a co je symbol umírněné levice?

Jak na to zareagovali soudruzi? Ti už mají ustálený formát svého vyjadřování (a nejen oni). Člověk by si mohl vytvořit bingo a dozajista by se trefil: asociální vláda, antikomunismus, fašismus, USA, svoboda slova, totalita (či něco v tom smyslu), imperialismus, zdražování, atd… Inu, zareagovali po svém. „Od jejich nástupu k moci jsme se dočkali cenzury, zakazování webových stránek, hanění
a pronásledování politických odpůrců a jejich kriminalizace, propouštění lidí ze zaměstnání z politických důvodů.“ Jako obvykle konkrétní důkazy chybí. Navíc internetové stránky nelze zakázat. Lze zablokovat pouze doménu, což však provozovatelům daného webu nebrání se přesunout na jinou TLD, kde na ně budou české úřadu krátké. Správce české domény CZ.NIC ani nespadá pod žádné ministerstvo, ani není zřízen zákonem. Drtivá většina zablokovaných domén nesplňovala podmínky pro registraci a navíc se jednalo o stránky s obsahem pro dospělé. Zbytek byl zablokován rozhodnutím soudu. Dále se ve vyjádření zmiňuje sledování činnosti na internetu. Zřejmě tím naráží na návrh zákona, podle něhož by museli poskytovatelé internetu zaznamenávat navštěvované webové stránky. K tomu asi tolik, že poskytovatelé internetu toto už dávno dělají (s tím rozdílem, že tato data neposkytují státu). Komunisté zřejmě neslyšeli o souborech cookie, které monitorují činnost na internetu na každém kroku, o algoritmech na sociálních sítích, díky nimž poskytovatel může určit věk, rodinný stav, koníčky a názory uživatele, jaké zařízení používá, odhadnout jeho životní styl apod.

Údajným pronásledováním politických odpůrců zřejmě myslí Tomia Okamuru a tváří se, jako kdyby to byl jediný zákonodárce, který kdy byl vydán trestnímu stíhání. Politických kauz bylo tolik, že Okamurovy plakáty jsou kapkou v moři. Co na tom, že podle článku 27 Ústavy nelze žádného politika za jakékoliv hlasování či projev v parlamentu trestně stíhat… Kdyby se koalice skutečně chtěla zbavit svých odpůrců, musela by změnit Ústavu, což nemůže, protože by musela mít 3/5 většinu v parlamentu.

Ve výsledku nejde o nic jiného než o předvolební politické hašteření, ale už jsme asi na to všichni zvykli.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám