Článek
Zatímco okrádala desítky lidí a firem po celé České republice, vystupovala devětadvacetiletá Hana Cimprichová z Ostravy jako bezstarostná světoběžnice. Miliony korun z kybernetických podvodů mizely v online sázkách, luxusních apartmánech, drogách a dalších rozmarech. V únoru letošního roku však její útěk skončil. Kriminalisté ji dopadli ve slunném letovisku na španělském ostrově Tenerife. Nyní je zpět v Česku – a v soudní síni si vyslechla rozsudek: osm a půl roku vězení.
Cimprichová se k činům přiznala. V rámci dohody o vině a trestu, kterou uzavřela se státním zástupcem, přistoupila nejen na trest odnětí svobody, ale i na povinnost nahradit způsobenou škodu. Soudce Vladimír Najdekr, který případ projednával u olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě, tuto dohodu schválil a trest označil za přiměřený. „Jednání obviněné bylo závažné, rozsah způsobené škody značný. Dohoda odpovídá zákonným podmínkám, nebyl důvod ji odmítat,“ uvedl soudce ve středu při vynesení verdiktu.
Celý případ vyvolal pozornost i kvůli mimořádně vysokým částkám a sofistikovanému postupu, kterým Cimprichová obelstila více než šedesát fyzických a právnických osob. Podle spisu se v letech 2022 a 2023 zaměřovala především na získávání přístupových údajů k e-mailům a účtům u mobilních operátorů. Následně ovládla mobilní čísla poškozených a tím i jejich bankovní identity. S těmito údaji se přihlašovala do internetového bankovnictví, sjednávala úvěry, převáděla peníze na vlastní účty a účty kompliců, nebo jimi platila různé online služby.
Ve více než osmdesáti útocích tak způsobila škodu ve výši téměř 16 milionů korun. V dalších devíti milionech se jí to nepodařilo jen díky včasným zásahům bank a poškozených. Kdyby byly všechny její pokusy úspěšné, škoda by přesáhla 24 milionů. Peníze však nezůstaly dlouho v jejím držení – utrácela je v obrovském tempu. Podle vyšetřovatelů šlo o vysoké sázky na zahraničních herních portálech, pobyty v drahých resortech i nákup návykových látek.
„Je mi to líto. Vím, že jsem způsobila spoustu bolesti a škod. Byla jsem ve finanční tísni a zvolila špatnou cestu. Chci všechno napravit, najdu si práci a budu splácet,“ uvedla Cimprichová u soudu, než padl verdikt. Projevila lítost i ochotu spolupracovat, což přispělo k dohodě se státním zástupcem. Bez ní by jí hrozil trest až dvanáct let.
Její dopadení na Tenerife byl výsledek mezinárodní spolupráce české a španělské policie. Cimprichová zde pobývala pod svým pravým jménem, ale snažila se působit nenápadně. Vystupovala jako turistka a část peněz ještě vkládala do kryptoměnových peněženek, aby zmátla vyšetřování. Přestože neměla rozsáhlou síť kompliců, pracovala velmi efektivně – jen díky technickým schopnostem a znalosti slabých míst v ochraně osobních údajů se jí podařilo na dálku ovládnout tolik digitálních identit.
Podle soudních dokumentů šlo z velké části o tzv. „SIM swapping“, tedy manipulaci s telefonními čísly, která umožňuje útočníkovi přesměrovat ověřovací SMS zprávy. Tento typ podvodu je čím dál častější a policie varuje, že může postihnout kohokoli, kdo podcení zabezpečení svých online účtů. V tomto případě však šlo o nebývale rozsáhlou sérii, která zasáhla firmy i jednotlivce napříč republikou – od běžných uživatelů až po podnikatele a živnostníky.
Případ Hany Cimprichové tak může sloužit jako varování. Nejen před podceněním digitální bezpečnosti, ale i před tím, jak snadno se člověk může nechat zlákat vidinou rychlého zisku – a jak těžké je potom nést následky. Pro tuto ženu z Ostravy znamená její selhání téměř dekádu života za mřížemi. Ačkoliv projevila lítost a slíbila nápravu, škody způsobené její činností budou její i cizí životy ovlivňovat ještě dlouhá léta.