Článek
Nejvíce zasažená byla jihovýchodní část ostrova poblíž města Ierapetra, kde oheň zachvátil nejen rozsáhlé lesy, ale i několik obytných domů a usedlostí. Podle odhadů muselo oblast opustit přibližně tři tisíce lidí, kteří byli evakuováni do bezpečných míst mimo ohrožené zóny.
K zásahu bylo povoláno minimálně 155 hasičů, kteří pracovali v extrémně náročných podmínkách. Vysoké teploty, obtížný terén a zejména silný vítr komplikovaly nejen hašení samotné, ale i koordinaci evakuací a přísun posil. „Jedná se o velmi složitý požár. Hoří na mnoha místech současně a vítr vše neustále zhoršuje,“ uvedl jeden z členů zásahového týmu. Z Atén byly okamžitě vyslány dodatečné jednotky i letecká technika, aby pomohla zvládnout situaci, která se rychle vymykala kontrole.
Evakuace se dotkla hlavně vesnice Achlia a několika dalších menších sídel v jejím okolí. Mnoho evakuovaných bylo ubytováno v nouzových přístřešcích, školních tělocvičnách a hotelech, které poskytly pomoc lidem, kteří museli své domovy opustit ve spěchu a často jen s minimem osobních věcí. Přestože se zatím neobjevily žádné zprávy o zraněných, materiální škody jsou patrně rozsáhlé a budou se teprve sčítat.
Letní měsíce v Řecku jsou tradičně obdobím, kdy země čelí častým a ničivým požárům. Podle řeckých úřadů i klimatologů však intenzita těchto požárů v posledních letech výrazně narůstá. Důvodem je nejen změna klimatu, která přináší delší období sucha a vyšší teploty, ale také rychlejší šíření ohně kvůli silnějším a nevyzpytatelným větrům. Na vině bývá někdy i lidská nedbalost či nelegální pálení porostu.
Zatímco hasiči bojovali s požárem na Krétě, další ohniska se objevila i na jiných místech země. Plameny zasáhly například ostrov Kythira a region Chalkidiki na řecké pevnině. V těchto oblastech je situace o něco stabilnější, ale úřady zůstávají ve střehu a monitorují každé nové možné riziko. Obyvatelé a turisté byli opakovaně vyzváni k opatrnosti a k tomu, aby sledovali pokyny místních orgánů.
Řecké ministerstvo pro civilní ochranu uvedlo, že připravuje další vlnu preventivních opatření a aktualizaci krizových plánů. Vláda zároveň apelovala na Evropskou unii, aby urychlila nasazení společných hasičských sil v rámci evropského programu civilní ochrany. Kréta je podle místních úřadů v některých oblastech dlouhodobě ohrožena suchem a vysokými teplotami, což riziko požárů dále zvyšuje.
Přestože se Kréta každý rok připravuje na možné požáry a má zpracované evakuační scénáře, takto rozsáhlý požár zaskočil místní samosprávy svou intenzitou a rychlostí šíření. Mnozí obyvatelé se museli rozhodnout během několika minut, zda opustí své domovy. „Z oken jsme viděli stoupající dým. Ani jsme nestačili zabalit věci, jen jsme popadli doklady a utekli,“ popisuje události jedna z evakuovaných žen.
Úřady v tuto chvíli doufají, že vítr zeslábne a situaci se podaří stabilizovat. Podle meteorologů však nelze vyloučit vznik dalších ohnisek, a to i ve zcela jiných částech ostrova. Všechny složky záchranného systému zůstávají v plné pohotovosti a vývoj sleduje také řecký premiér, který ve středu večer svolal krizové jednání v Aténách.
Kréta, která je za běžných okolností cílem turistů z celého světa, nyní zažívá chvíle nejistoty a strachu. V plném proudu letní sezóny, kdy je ostrov zaplněný návštěvníky, jde o mimořádně vážnou situaci. V oblasti zůstávají v pohotovosti i dobrovolníci, zdravotníci a psychologové, kteří pomáhají evakuovaným i zasahujícím hasičům.