Článek
Jak píši v nadpisu, je tam možné velmi pohodlně dojet po dálnici D5, která se na hranici změní na německou A6, za tři hodinky z Prahy. Kdo bydlí na západ od Prahy, bude to mít samozřejmě blíž. Vlakem by podle idos.cz cesta měla trvat 4 hodiny a 40 minut s jedním přestupem ve Schwandorfu.
Vzhledem ke vzdálenosti a množství zajímavých míst k vidění bych určitě doporučil na místě alespoň jednu noc přespat, aby si člověk z výletu neudělal „honičku“. My jsme zde zůstali dvě noci, což nám poskytlo dva půldny a jeden celý na objevováni, a to pro nás bylo naprosto ideální. Vybrali jsme ubytování ve čtvrti Lorenz, která se nachází jižně od řeky Pegnitz, a spolu se čtvrtí Sebald, která leží severně od této řeky, tvoří vnitřní Norimberk. V těchto dvou oblastech se nachází naprostá většina historických zajímavostí tohoto města. Pokud se tedy ubytujete v jedné z těchto městských částí, máte vše v dosahu pěší chůze a nemusíte nikam přejíždět autem nebo využívat místní dopravu.
Pokud bych měl shrnout to nejzajímavější, co je ve staré části k vidění, bylo by to asi následující: Norimberský hrad, kostely a jiné krásné stavby rozmístěné na různých místech ve městě, mosty přes řeku Pegnitz, opevnění vedoucí v podstatě okolo celé historické části včetně věží a budov, které jsou součástí těchto hradeb, a je zde k nalezení i mnoho muzeí a výstav.

Norimberský hrad
Začal bych císařským hradem, který je asi nejimpozantnější dominantou města. Nachází se na menším kopci v severozápadní části čtvrti Sebald. Návštěvníci zde mají na výběr tři prohlídkové okruhy, a to: palác s dvojitou kaplí a Kaiserburg Museum pro dospělé za 7 eur, hluboká studna + věž Sinwell za 4 eura nebo kombinace prvních dvou za 9 eur. Rodiny s malými objeviteli určitě potěší, že děti a mládež do osmnácti let mají vstupné zdarma. Zvolili jsme okruh se studnou a věží a byli jsme spokojeni. Z věže se nám naskytl překrásný výhled na samotný hrad a celé město na všechny strany. Je to ideální místo, odkud si můžete udělat představu o celé oblasti z výšky. Jsou tam také zajímavé fotografie míst, která byla za 2. světové války poškozena spojeneckým bombardováním a informace o tom, jak byla po válce obnovena. Na věž vede 113 schodů a není nijak extrémně vysoká, takže se nikdo nemusí bát nějakého obzvlášť náročného výstupu. V budově se studnou na nádvoří pak absolvujete cca deseti až patnáctiminutovou komentovanou prohlídku v němčině a angličtině. Průvodce, který o studně vyprávěl nám, měl velmi poutavý, zábavný až divadelní výstup, ale bohužel 90 procent v němčině a v angličtině to pak shrnul asi za minutu. Jinak tato studna hluboká téměř 50 metrů byla pro celý hrad a návštěvy císaře klíčová a nachází se v budově s velmi silnými zdmi, která byla postavena na její ochranu. Je poměrně neobvyklé, že se nachází na vnějším nádvoří, a ne na dvoře hlavního paláce. Bylo to prý proto, aby čerpání vody ze studny nerušilo císaře při jeho návštěvách hradu. Pro děti bude velkým lákadlem pískovcová skalka u vstupu do hradu, po které mohou lézt.

Věž Sinwell a budova se studnou
V oblasti těsně pod hradem na západní straně se nachází velmi zajímavé a půvabné náměstíčko Tiergärtnertorplatz, u kterého můžete nalézt budovu Pilatushaus, nebo známější dům Albrechta Dürera, který je jeden z mála bombardováním nepoškozených městských domů z doby rozkvětu Norimberku. Dnes si v něm můžete prohlédnout stálou expozici děl tohoto umělce a několik pokojů, dílnu a kuchyň v původní podobě. Zvláštností by měly být komentované prohlídky vedené herečkou hrající Dürerovu manželku Agnes.
Odtud je možné projít uličkou Neutormauer vedoucí podél hradeb dolů k řece a dorazíte k Schlayerturm, což je hradební věž, která stojí na malém ostrůvku a z obou stran k ní vede přes řeku zastřešené opevnění. Toto místo je velmi fotogenické a určitě stojí za návštěvu. Zde máme několik možností, jak pokračovat dále. Můžeme jít malebnou a poměrně úzkou uličkou Weißgerbergasse, která je lemována historickými městskými domy v původní podobě směrem ke Kostelu svatého Sebalda. Ten rozhodně stojí za to obejít zvenku a za drobné vstupné i zevnitř. Případně je možné pokračovat podél řeky a postupně obdivovat všechny mosty po cestě a projít přes naprosto mimořádný a architektonicky velmi zajímavě využitý ostrov Trödelmarktinsel. Kousek dál je pak most Fleischbrücke a Museumsbrücke, ze kterého je velmi dobrý výhled na historickou budovu bývalé nemocnice, která se rozprostírá ze břehu přes řeku až na ostrov. Oblast okolo řeky jistě stojí za to projít celou od jednoho konce hradeb ke druhému. Pro mne osobně to byla nejhezčí oblast z celého Norimberku a všechny stavby okolo řeky byly naprosto úchvatné.
Obě výše zmiňované cesty vás postupně zavedou na hlavní náměstí Hauptmarkt s kostelem Frauenkirche, kašnou Schöner Brunnen a budovou nové radnice. Kousek za ní je pak stará radnice. Když jsme dopoledne procházeli okolo, zrovna se zde konala jakási demonstrace. Příjemně nás překvapilo, že se nesla ve velmi pozitivním duchu. Protestující byli oblečeni v reflexních vestách a někteří se vybavili transparenty. Zazněly určitá hesla a projevy, ale v podstatě všichni byli dobře naladěni a velmi disciplinovaní.
Na náměstí ve stánku točili výborné místní pivo Tucher do skla za 5 eur se 2 eury zálohou na sklo. To bylo velmi chutné i v nealko verzi. Ochutnal jsem tam i Norimberské klobásky se zelím, ale v restauraci pak chutnaly výrazně lépe. Byly servírované na jakési pánvi na dřevě, na kterou byla taktéž záloha. Bohužel jak ve stánku, tak v restauraci k nim byl poměrně tvrdý chléb.

Handwerkerhof Nürnberg
Nyní bych se s vámi přesunul na jih od řeky do čtvrti Lorenz. Když jsem již zmínil místní gastronomii, tak v této čtvrti nás nejvíce potěšily stánky s ovocem a zeleninou, kde prodávali krájené ovoce v kelímku a dělali čerstvě vymačkaný džus z různých druhů ovoce a zeleniny za méně, než by to stálo na většině míst u nás. Při chození po městě jsme tento druh „dopingu“ velmi ocenili. Také jsme byli velmi spokojeni ve sklepní restauraci historické budovy Mauthalle a to jak s jídlem a pivem, tak s obsluhou. Stejně dobře jsme si pak pochutnali na místních specialitách i v restauraci se zahrádkou, která je umístěna v rámci jižního opevnění naproti operního domu. Co se historie a architektury týče, bych v této zóně doporučil náměstí Lorenzer Platz s Kostelem svatého Vavřince, náměstí Jakobsplatz s kostely svatého Jakuba a svaté Alžběty a milovníkům obchodů, nakupování a barů oblast mezi těmito náměstími a v blízkém okolí. Rozhodně byste pak ještě měli navštívit řemeslný dvůr Handwerkerhof Nürnberg, který se nachází v jihovýchodním cípu opevnění. Je to v podstatě skanzen s menšími domky postavenými v historické podobě, který má naprosto pohádkově kouzelnou atmosféru nejen pro děti. V těchto malebných staveních se pak nachází například restaurace, kavárna s výbornou kávou nebo prodejna místních perníčků, pralinek a čokolád. Perníčky zde byly naprosto fenomenální, a jelikož jsou pro Norimberk typické, mohou být i vhodným suvenýrem nebo dárkem z cesty. V místních restauracích z nich velmi často dělají omáčku k různým pokrmům z pečeného masa s bramborovým knedlíkem ve tvaru koule.
My jsme měli velké štěstí na krásné dny plné sluníčka a naprostou většinu času jsme strávili venku, ale pokud by někomu počasí nevyšlo, je určitě možné se „schovat“ do nějakého z muzeí. Děti by nejspíš ocenili muzeum hraček na Karlstraße 13 ve čtvrti Sebald a dospělí se zájmem o německou kulturu mohou navštívit Germanisches Nationalmuseum ve středu jižní oblasti části Lorenz u hradeb.
Pokud jste již unaveni historií a chtěli byste někam na „čerstvý vzduch“, pak vám určitě přijde vhod oblast okolo vodní nádrže Wöhrder See. Zde se můžete projít kolem vody, děti si pohrají na pestře vybavených hřištích a sportovně založené typy se zde mohou projet na inline bruslích nebo na kole. V létě je tu dokonce možnost koupání nebo lenošení na pláži. Na jihozápadním břehu je pak půjčovna šlapadel, lodí a paddleboardů, která fungovala dokonce i na začátku března.
Ve městě jsou také k vidění historické budovy Kongresshalle a Zeppelinhaupttribüne na místech shromáždění nacistické strany z doby před a během 2. světové války. Nachází se zhruba 4 kilometry jihovýchodně od centra. V budově Kongresshalle momentálně probíhá stavba a návštěvníky pouští pouze na malý plácek u jednoho z vchodů, a tudíž si ji nemůžete ani pořádně prohlédnout. Návštěva této památky pro nás tedy byla trochu zklamáním. V dnešní době je blízké okolí využíváno zejména jako sportovně relaxační oblast. Najdete zde vodní plochy s půjčovnou šlapadel, parky s cyklostezkami, restaurace a dětská hřiště.

Amberg
Kdo by chtěl vidět něco zajímavého ještě po cestě zpět, může si udělat příjemnou zastávku v malebném městečku Amberg, které nabízí až překvapivě velké historické centrum. Je to zajížďka pouhých několik kilometrů z dálnice zhruba napůl cesty z Norimberku zpět k hranicím. Uvidíte zde například zajímavé náměstí Marktplatz s kašnou, radnicí a skutečně majestátným Kostelem svatého Martina. Na jihu staré městské části mě pak nadchl Kurfiřtský zámek, který je spojen opevněným mostem Stadtbrille přes řeku se zbrojnicí Zeughaus. Zde už jsme neměli mnoho času, takže jsme prozkoumali pouze oblast od náměstí na jih k opevnění, ale určitě to stálo za to a věřím, že by se v tomto krásném městě ještě určitě našlo mnoho dalších zajímavostí.
Zdroje: