Hlavní obsah
Knihy a literatura

Orwellova kniha, která není bohatá dějem, ale nechá vás ten příběh prožít

Foto: Lukas Wolf

Ano, možná to zní paradoxně až neuvěřitelně, ale George Orwell to v Bože chraň aspidistru opravdu dokázal.

Článek

Ještě před několika lety bych nevěřil, že by mě dílo tohoto typu mohlo bavit. Nejen že bavilo, ale po nějaké době jsem knihu opět opravdu prožil, a to od první stránky až po poslední.

Některé recenze tvrdí, že je napsána o literárním prostředí. Podle mne jsou však ústředním tématem peníze. Respektive jejich nedostatek. Hlavní postava Gordon Comstock se považuje za básníka. Peněz se nejen zřekl, ale dokonce jim vyhlásil „válku“. Vzdal se lukrativní pozice v reklamní agentuře. Nechal se zaměstnat jako prodavač v knihkupectví, aby měl čistou mysl na psaní. To však mělo za následek, že nakonec kromě peněz téměř nic jiného neřešil. Chudoba, do které se tento začínající spisovatel dostal, je popsána tak barvitě, že s postavou jakoby „zchudnete“ také. Orwell dokáže toto prostředí vystihnout opravdu bravurně. Je to pravděpodobně nejen tím, že je mistrný autor, ale také tím, že bídu na nějaký čas sám zažil. Po svém působení v Barmě, které ho inspirovalo k napsání novely Barmské dny, vyzkoušel poměrně nuzné podmínky v Paříži i v Londýně. Tyto své zkušenosti působivě vylíčil v díle Na dně v Paříži a Londýně.

Ale nyní bych se rád vrátil ke Gordonovi. Ač je to člověk často negativní s mnoha špatnými vlastnostmi, vyvolala ve mně tato postava obrovské sympatie. Naprosto přirozeně mě přiměla, abych veškeré události prožíval s ní. Zkrátka, posledních mých pár týdnů byl příjemně strávený čas s Gordonem Comstockem. Svět hodnotí z pohledu spisovatele a umělce, ze kterého nehodlá ustoupit ani o kousek. Vzhledem ke svému předchozímu působení má velmi vtipné a trefné narážky na reklamy. Lidi pod vlivem mamonu nebo jen běžné otroky ve světě řízeném penězi také rozhodně nešetří. Úsměvný je také jeho názor na některé zákazníky knihkupectví a knihy, které se tam prodávají.

I ostatní charaktery se autorovi podařilo popsat tak, že si je dovedete představit opravdu se „vším všudy“. Například Gordonův přítel Ravelstone. Duší neoblomný levičák a socialista, který neúnavně bojuje za dělnickou třídu. Může si to také dovolit. Sám je totiž dost „za vodou“ s pravidelným bezpracným příjmem vyšší střední třídy. Gordonova sestra Julia žije jen pro to, aby se rozdala svým bližním. Jeho přítelkyně Rosemary má také velmi osobitý charakter a popis jejich vzájemné „milostné“ interakce je naprosto geniální.

Snad jediné, co by se mohlo zdát malinko otravné, je až příliš opakovaný rozbor, co přesně kolik stojí, co si může postava dovolit a kolik kdo bere. Je to bez pochyby vhodný a účinný nástroj, jak vykreslit momentální finanční situaci i společenské postavení postav. Do příběhu to bezesporu patří. Nicméně, zejména v první polovině knihy se to objevuje až příliš často.

Zhruba v polovině knihy vyprávění nabere obrátky a dostane až nečekaný směr. Tato část byla bohatší na události, nicméně mě jako čtenáře připravila o část sympatií vůči hlavní postavě. Překvapivě se mi také četla o něco hůře. Poskytla však zajímavý náhled do světa spodiny Londýna té doby.

Foto: Lukas Wolf

Keep the Aspidistra Flying

Příběh skončil vzhledem k povaze hlavní postavy a předchozímu vývoji událostí dost nečekaně. Pro mne osobně byl velmi poučný, co se týče přístupu k literatuře, životním hodnotám a materiálním potřebám. Rovnováha v těchto oblastech se někdy hledá dost obtížně. Doporučil bych ho všem, kteří se zajímají o literární svět jakožto jeden z možných pohledů do zákulisí. Tuto knihu bych asi nedoporučil čtenářům, kteří mají rádi dějově nabitější čtení. Bude se líbit spíš těm, kteří v literatuře hledají životní pravdy a zkušenosti a ocení hlubší vykreslení postav. Spisovatel sám tuto svou knihu později částečně zavrhl. Prý ji považoval za slabou. Bylo to pravděpodobně také tím, že ho vydavatel donutil dílo dost výrazně upravit. Setkal jsem se však také s názorem, že se jedná o jeden z Orwellových nejlepších kousků. Ten sdílím i já.

Na prvotní seznámení s Georgem Orwellem by bylo možná vhodnější zkusit jeho vrcholné dílo 1984. Je opravdu strhující. Zajímavá je také například knížka Hold Katalánsku, kde autor vypráví o svých zážitcích ze španělské občanské války. Velmi známá je také Zvířecí farma, v níž se hospodářská zvěř chopí moci na statku. Naleznete zde spoustu podobenství k politice a zejména ke „zpackané“ revoluci.

Zdroje:

George Orwell: Bože chraň aspidistru, Argo 2019, ISBN: 978-80-257-2734-8

George Orwell: Keep the Aspidistra Flying, Penguin Modern Classics 2020, ISBN: 978-0-141-18372-5

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz