Článek
V knize využil zkušenosti ze zaměstnání
Autor Eduard Krainer se živí jako bezpečnostní konzultant pro státní i privátní sektor. V minulosti pracoval u specializovaných složek kriminální policie i na pozici operativce kontrarozvědky Vojenského zpravodajství. V roce 2013 byl v rámci českého úkolového uskupení nasazen na spojenecké misi v Afghánistánu. Už v době předchozích zaměstnání věděl, že se jednoho dne chce stát spisovatelem.
Bohaté zkušenosti nakonec využil právě ve své debutové knize, která by měla být součástí chystané trilogie. Vyšla již v roce 2021 u Nadačního fondu Regi Base I., druhé vydání si připravilo za většího ohlasu nakladatelství Jota. A kniha si rozhodně zaslouží pozornost, protože se věnuje důležitým tématům a pohledu na pozadí práce operativce i zločinu jako takového.
Ústřední postavou je kriminalista z brněnské policejní expozitury David Prokop, který si chce za pomoci nepříliš oblíbených kurdských obchodníku chce počíhat na nebezpečného čečenského fundamentalistu, který míří z válkou zmítaného Kavkazu do Čech. Přestože má vlastně ty nejúctyhodnější cíle, musí se potýkat nejen s démony minulosti, ale i lidmi, kteří by vlastně měli stát na jeho straně. Všichni totiž nechtějí jen chytat padouchy, ale mnoho lidí sleduje své vlastní cíle či se snaží mstít za dávná příkoří.
Odlišné světa Česka a Středního východu
Pravidlo tří zdrojů nabízí napínavý příběh, při němž se určitě nebudete nudit. Poměrně podrobně přibližuje práci operativců expozitury včetně jejích negativ a různých zákoutí. Zaobírá se i trošku citlivějšími tématy spojenými s šikanou či zneužívání pravomocí. Připravte se na akční svižnou knížku, v níž se autorovi podařilo pozvat čtenáře do míst, kam se běžně nedostanou.
Zajímavý je i pohled do dvou zcela odlišných světů – českého a Středního východu. Poznáte zcela rozdílnou mentalitu některých lidí, jejich negativní stránky, ale i ty pozitivní. Otevírají se před vámi dveře kultury, o níž můžete mít trochu zkreslené vědomí nebo o ní nevíte vlastně vůbec nic.
Intriky i romantická linka
Ostatně napomáhá i k pochopení toho, že při policejní práci není jen důležité mít důkazy či informace, ale získat si i podporu ostatních lidí. Bez nich se totiž můžete i na dobře rozpracovaném případu zaseknout a neposunout se k vytyčenému cíli – dopadení zločince.
Do knihy je hodně nenásilně vložena i určitá romantická linka, rozhodně ovšem nečekejte žádnou procházku růžovou zahradou. S členem expozitury ostatně ani nejde mít normální vztah. Kdykoliv se může vyskytnout nějaká komplikace, která se bude snažit do něj házet vidle.
Veškerý obsah působí značně uvěřitelně. Díky autorově praxi a podrobnostem vloženým do knihy máte pocit, jako byste byli sami svědky reálného pátrání. Ostatně skutečně působí i padouchové, které byste nechtěli v životě potkat. Zlo z jejich duší na vás z knihy přímo promlouvá.
Pravidlo tří zdrojů ze série Operativec je velice zajímavým příběhem pro všechny fanoušky krimi či různých špionážních románů. Nabízí realisticky působící román, při němž budete smutní z toho, že na světě může existovat takové zlo. Není totiž jen na stránkách knih, ale i v reálném životě.