Článek
Oligarcha Babiš dělá to, co oligarchové dělají. Pan Pergler to pojal populárně-bulvárním způsobem a směle by si vystačil s formátem seznam medium. Jelikož se jedná o starou kauzu, která přijde lidem hůře uchopitelná, autor hned ze začátku upozorňuje na historická fakta, která následně spojí s velmi kostrbatou cestou plnou oslích můstků hodných průměrného voliče pirátů.
cituji:
„Pokud bychom slovo „loupež“ nahradili slovem „trik“ nebo „podfuk“, dala by se tato fráze klidně použít pro více než smělou operaci“
- jako co je tohle za hlod? Tohle je novinářská vznešenost a ten um, před kterým má obyčejná mula jako já smeknout?
Následuje stručný popis kauzy, kde autor opět vypustí perlu - antimonopolní úřád je strážce volného trhu.
Zde jsem si skoro představil místo šedé budovy plné lejster a úředníků nějakého superhrdinu, který je neomylný a pracuje vždy na straně dobra. No on to je prostě obyčejný úřad (nikoliv soud). Takže tenhle úřad si nejdřív říkal, že to je v pohodě, pak si řekl že to v pohodě není, když se rozhýbal, tak dal obří pokutu. Zde mě překvapuje rekordní výše pokuty (autor celý komentář postavil na tom, že úřad vyměřil obří pokutu korporátu a to je zřejmě hodno lynče).
Zcela nepřekvapivě odkazuje na své starší články, aby si oprášil zašlou slávu, kdy toto téma ještě bylo populární. Dnes snad nikdo nepochybuje, že Babiš je oligarcha a není ambasador slušného vychování.
Následuje opět divné srovnání čerpání 50 miliónové dotace a obří pokuty od úřadu (obdržet na něco 50 milionů na základě žádosti schválené úřadem a nebo dostat pokutu za nějaké tržní chování jsou rozdílné věci).
Pak zazní:"Nezaslouží si tedy případ s desetinásobnou „hodnotou“ srovnatelnou míru zájmu?"
Nenašel jsem, že by takovou míru pozornosti věnoval autor obchodům klanu Bidenových v Číně a na Ukrajině. Zřejmě se tedy jedná o výkřik pro vyvolání emocí. K tomu si dopomůže konstrukcí, že v případě Čapího hnízda nebyl politikem a v tomto případě již politikem byl (zajímavá situace, český politik má korporát, který dostane pokutu v jiném státě). Místo poukazování na tyto prázdné skutečnosti bychom si Babiše mohli dobírat například za to, jaký to má vliv na vztahy mezi ČR a SR, tady jsem změnu dlouhodobého trendu nezpozoroval (někdy se smějeme my jim, jindy zase oni nám)
Sám autor komentáře přiznává, že je to celé průhledné a jednoduché. Překvapivě Agrofert využije klasických demokratických prostředků k hajení se. Je tak možné, že se případ dostane k soudu. V takovém případě ano, takový případ by si zasloužil nějaké pokrytí.
Nakonec zmíní, že bez Babiše by vlastně neměl proč psát o Slovensku. Což je trochu smutné, když umí autor tak pěkně plácat do vody a říkat tomu tsunami. V závěru přiznává, že oligarcha pocházející ze Slovenska má na Slovensku stále vliv.
Tak jsem s úžasem zmáčkl křížek. Tohle je něco, co je tak kvalitní abychom to museli číst na hlavní stránce nejpopulárnějšího českého portálu?