Hlavní obsah

Ó kolena, kolena…

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

31. 8. 11:45

Jak je důležité, aby nás kolena donesla, tam , kam potřebujeme.

Článek

Nikdy jsem úplně nechápala slavnou větu z prvorepublikového snímku o studentských eskapádách. „Ó kolena! Kolena nechť přiblíží se k jezeru.“ Ale vše má svůj čas. A tak moje věta ve 20. letech 21 století parafrázovala na: „Stačí mi, když mě donesou alespoň na koupaliště.“

Stačilo jedno špatné šlápnutí, koleno křuplo a nastala půlroční anabáze za zdravím, která se ještě ani teď nedobrala konce. Navštívila jsem během ní čtyři ortopedy, jednoho primáře rehabilitace, kartářku, léčitele a astrologa.

„Kolénko je v pořádku, nic tam nemáte, kupte si prášky a mastičky,“ pravil první lékař v řadě a jako bonus mi předepsal magnetoterapii. Za měsíc, kdy 1 km dlouhá cesta do práce, byla stále méně méně pěšky zvládnutelná, jsem se objednala k ortopedovi číslo 2.

Doktor dvojka se se mnou příliš nepáral. Doba na jednoho pacienta byla do 5 minut, já to zvládla za 3. „Ledujte to!“ znělo strohé doporučení.

Doktor číslo 3 byl starý praktik v renomované pražské nemocnici. Jednal se mnou vlídně, oslovoval mě paní inženýrko a doporučil mi, ať koleno šetřím.

Primář rehabilitace byl rozšafný a pohledný šedesátník a v pořadí doktor číslo 4. To je tak asi vše, co k němu mohu napsat.

Mezi tím mě bolest kolena dohnala k místnímu léčiteli. „Už energii nedávám“, řekl stroze a pronikavým zrakem mi rentgenoval koleno. Závěr zněl - natažené svaly v křeči a skřípnutý nerv pod čéškou. Zakoupila jsem si přípravky za 2500,- korun a odkráčela domů.

Koleno bolet nepřestalo a frustrace narůstala. Další v pořadí byla vyhlášená kartářka. “ Ve vašem těle byl přerušen tok energie," pravila s mystickým nádechem v hlase. „Vaše tělo je už tak unavené, že nejspíš bude chtít na chvíli spočinout v nemocnici.“

Kamarád astrolog se ke koleni přímo nevyjádřil. Upozorňoval na retrográdní Merkur a chybějící sedmý dům v horoskopu, pokyvoval hlavou nad konjunkcí a kroutil ji nad opozicí. Moudrá jsem z toho nebyla, ale jinak jsme fajn pokecali.

Doktor pětka vypadá už jako správná trefa. Jen ty časy…Na vyšetření čekám 2 měsíce, pak měsíc na magnetickou rezonanci (zaplať pánbůh konečně) a další měsíc na kontrolu.

Už znám verdikt. Bohužel se liší od tvrzení doktora jedničky. Kolénko není v pořádku. Prasklé dva menisky, cysta v podkolení jamce a mohla bych pokračovat.

A tak čekám na oznámení termínu operace. Od úvodního křupnutí uběhlo již 5 měsíců a možná za další dva se můj problém dobere konce.

„Ó kolena! Kolena nechť přiblíží mě alespoň na koupaliště.“ Plavání totiž provozovat ještě můžu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz