Článek
Na tradiční benefiční koncert přijďte ve středu 23. dubna od 19:30 hodin do Betlémské kaple v Praze 1. Přímý přenos opět odvysílá televize Noe.
Hudba spojuje lidi, probouzí emoce a léčí duši. Proto Nadační fond IMPULS (NFI) pořádá již dvacátým rokem benefiční koncert na podporu psychoterapie pro lidi s nevyléčitelnou nemocí, roztroušenou sklerózou. Hudbu a interprety vybírala ambasadorka NFI, první dáma české violy, Kristina Fialová.
„S roztroušenou sklerózou jsem se setkala ve svém velmi blízkém okolí. Následně jsem zjistila, že touto nemocí trpí hodně lidí a že není výjimečná,“ vysvětluje hudebnice. Během uplynulých let společně s ní na pódiu vystoupila řada mezinárodně uznávaných českých umělců.
Letošní večer zahájí mladí hudebníci s komorními klenoty klasické hudby. Zazní Sonáta č. 3 A dur Ludwiga van Beethovena v podání Josefa Bárty na violoncello a Ayly Bártové na klavír, Madrigal č. 1 Bohuslava Martinů s houslistou Janem Novákem a violistkou Kristinou Fialovou nebo Duo pro housle a klavír „Z domoviny“ Bedřicha Smetany, které zahrají Jan Novák a Marek Kozák. Johannes Brahms bude zastoupen Scherzem ze Sonáty FAE v interpretaci Kristiny Fialové a Marka Kozáka. Program první poloviny pak uzavře Sekvence pro smyčcové trio Romana Haase v podání Jana Nováka, Kristiny Fialové a Josefa Bárty.
Josef Bárta
Sestava mladých talentů slibuje velký hudební zážitek. Houslista Jan Novák je studentem Pražské konzervatoře a nejmladším českým laureátem soutěže Pražské jaro, violoncellista Josef Bárta je laureátem soutěže J. Vychytila, klavíristka Ayla Bártová studentkou HAMU a sólistkou orchestru FOK a klavírista Marek Kozák je vítězem Evropské klavírní soutěže v Brémách a laureátem Pražského jara.

Jan Novák
„Druhá část večera bude patřit slavným operním a operetním sborům, které představí světově renomovaný Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra a dirigenta Petra Fialy s klavírním doprovodem Miriam Zuziakové,“ prozrazuje další program Kristina Fialová. Zazní ikonické skladby z Prodané nevěsty Bedřicha Smetany, Rusalky Antonína Dvořáka, Carmen Georgese Bizeta, Lohengrina Richarda Wagnera a Trubadúra Giuseppe Verdiho. Večer zakončí slavný sbor „Va pensiero“ z opery Nabucco a skladby Johanna Strausse mladšího z operety Netopýr a Cikánský baron.

Český filharmonický sbor Brno
Každý zakoupený lístek pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou získat lepší přístup k psychoterapii a pohybovým aktivitám. Tyto nezbytné terapie pro úspěšnou léčbu bohužel stále nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Vstupenky na koncert, během něhož budete moci ochutnat překvapení michelinského kuchaře Romana Pauluse, výborná vína sommeliera Víta Poppa či tradiční benefiční občerstvení, jsou k dispozici za 490 Kč, studentské a seniorské vstupné je sníženo na 290 Kč.
Členové pacientských sdružení Unie ROSKA a Sdružení mladých sklerotiků mohou využít zvýhodněného vstupného za 200 Kč se slevovým kódem, který obdrží u svých organizací. Jakýkoliv další finanční obnos navíc je vítán, vážíme si vaší podpory. Vstupenky lze zakoupit na https://finitimi.cz/akce/xx-beneficni-koncert-pro-nadacni-fond-impuls/
„Lidé s roztroušenou sklerózou čelí chronickému onemocnění, které zasahuje nejen tělo, ale i psychiku. Psychoterapeutická péče jim pomáhá zvládat život s ne zcela lehkou diagnózou, zlepšuje jejich kvalitu života a posiluje motivaci k léčbě,“ říká prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., vedoucí lékařka Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.
Pokud nebudete moci dorazit osobně, buďte s námi prostřednictvím televize Noe, které tímto děkujeme za dlouholetou podporu. Odkaz na vysílání najdete včas i na našem webu a sociálních sítích. „Hudba ze srdce vychází a k srdcím přichází…“ řekl Sergej Rachmaninov.
Přijďte na koncert, kde každý tón má smysl, každý akord je krokem k lepší budoucnosti. Společně tvoříme symfonii podpory.
O roztroušené skleróze
Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epstein-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D.
O Nadačním fondu IMPULS
Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního registru pacientů s RS ReMuS a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.