Hlavní obsah
Bydlení

Revoluce ve stavebnictví: bytové domy ze dřeva

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Markéta Rohovská, Pexels, Pixabay
18. 7. 13:30

Původním záměrem bylo stavět z betonu, ten bude u základu. V Praze vyrůstá bytový dům ze dřeva.

Článek

U rodinných domů jsme zvyklí na dřevostavby, v Praze však vyrostou i bytové domy. Společnost UBM Development má zkušenosti s dřevostavbami především v zahraničí. Ve Frankfurtu nad Mohanem společnost postavila dřevěnou administrativní budovu o devíti patrech. V Mohuči se připravuje projekt o dvanácti patrech. První vícepodlažní dřevostavba vzniká v rámci rezidenčního komplexu Arcus City na pomezí Stodůlek a Řeporyjí. Původním záměrem bylo, že stavby budou z betonu. Ten tu nakonec zůstane, ale bude ho jenom minimum. Počítá se s ním na spodní stavbu včetně základů, z betonu budou také některé prvky schodiště. Jinak půjde o dřevostavby. Tvořeny budou především CLT panely, což je vrstvené masivní dřevo, které je šetrné k přírodě. Jejich vlastnostmi je vynikající vysoká pevnost, stabilita a dobrá požární odolnost, zamezují úniku tepla, skvěle regulují vlhkost, dobře dýchají a jsou i vzduchotěsné. Dokonce při jejích výrobě a zpracování vzniká méně odpadu než při výrobě betonu.

Budovy dosáhnou maximální povolené výšky v České republice, tedy dvanácti metrů. Celkem se bude jednat o 62 obytných jednotek. Dispozičně půjde od 1+kk až po 4+kk. Součástí každého bytu bude sklepní prostor a parkovací místo v garáži. Struktura budov bude postavena ze smrkového dřeva, zatímco vnější obklady fasád budou z modřínového dřeva. V plánu je použití dřeva i v interiéru.

Dřevo má pozitivní dopad na život – snižuje stres, má antibakteriální účinky a udržuje stabilní klima.Výhodou dřevostavby je šetrnost k přírodě, a i když je zde použit i beton, tak se jedná o stavbu, která má asi o šedesát procent emisí méně. Dřevo je obnovitelný materiál, který se dá recyklovat. Výstavba za použití dřeva je až o třetinu v kratším čase. Domy budou mít energeticky úsporné prvky. Počítá se s exteriérovými žaluziemi, retenčními nádržemi, tepelnými čerpadly či fotovoltaickými panely. Byty budou mít i podlahové vytápění. Tento projekt Timber Praha by měl být dokončený v poslední čtvrtině příštího roku jako součást komplexu Arcus City.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Dřevostavba

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz