Hlavní obsah
Cestování

Bendové, Bočanové, Davidovi i mně aneb Jak snadno člověku učaruje Tenerife

Foto: Markéta Zvolánková

Oceán má prostě neodolatelnou sílu.

Pico del Teide vrhá při východu slunce stín až do vzdálenosti 200 kilometrů. Půvaby Zasněženého ostrova ale zakrýt nedokáže.

Článek

Znáte ten pocit? Letiště. Všudypřítomný ruch ovoněný jemnou atmosférou napětí a očekávání. Lidé všech národností, lišící se barvou pleti, vyznáním i osobními zájmy se postupně zjevují v dlouhých chodbách, jež propojují nejen dílčí brány, ale na okamžik i cestovatele samotné.

Drobná dívčina s krosnou, elegantní pán s palubním zavazadlem, děti s polštářky a medvídky, starší pár s velikým kufrem či klučina s nabušenými sluchátky a sportovní taškou. Někdo stěhuje na krátkou dovolenou v hotelu pomalu celý dům, jiný jede na roční stáž a v batůžku má pár švestek. Jeden si na noťasu opakuje zásadní body plánované přednášky, druhý si mezeru mezi lety vyplňuje četbou nebo hraním her na mobilu, třetí neklidně pohupuje nohou a upíjí předraženou kávu, zatímco čtvrtý se snivě veze na pojízdných pásech a pátý naopak hlava nehlava chvátá, protože zrovna zaznělo jeho jméno na last call.

Lyže, rybářské náčiní, kočárky, golfové hole, vozíky a nebo třeba soudek piva z bezcelní zóny. Dršťkovka, croissant nebo třeba smažák? Voňavky od Diora, kabelky Michel Corks a vedle plyšový krteček. Zahlédnout se dá prakticky cokoliv. Letušky z celého světa v těch nejrafinovanějších modelech, fešní piloti uhlazení až do nemožnosti a zároveň nervózní poslíčci, uspěchané uklízečky, usmívající se baristé a  zadumané prodavačky.

Foto: Markéta Zvolánková

Rukávem vstříc dobrodružství.

Pro někoho jen šedý stereotyp, ohraná deska, pro druhého nikdy neokoukaná mozaika, pestrá a milá podívaná. Ale když se prochází rukávem, všechen ten blázinec zůstává člověku za zády a před ním už se otevírá náruč plná dobrodružství. Jedním z nich pro mě bylo také poznání španělského Tenerife - ostrova oblíbeného nejen mezi turisty, ale i mezi celebritami. Proč se nepodívat na místo, kde mají či měli nemovitosti například Michal David, Alice Bendová, Marek Ztracený nebo Mahulena Bočanová, a kam jezdí trénovat naši vrcholoví sportovci jako třeba tenistka Karolína Muchová?

Foto: Markéta Zvolánková

Pico del Teide v moři mraků.

Název ostrova se z jazyka původních obyvatel překládá jako Zasněžený. A opravdu, kromě toho, že si můžete na Tenerife zaplavat v Atlantickém oceánu, projít se po černých plážích, sledovat velryby, ba dokonce se na chvilku stát hrdinou Hvězdných válek, bundu a čepici rozhodně také nezapomeňte zabalit s sebou.

Foto: Markéta Zvolánková

Kdo upřednostňuje slunnější a sušší počasí a také světlý písek, měl by rozhodně pro svůj pobyt zvolit jih ostrova. Přírodní pláže na Tenerife jsou totiž černé. Jedná se o pozůstatek vulkanické činnosti. Tamní sopka Pico del Teide je přitom se svými 3 715 metry nejvyšší horou nejenom na Kanárech, ale vůbec v celém Španělsku, což je trochu paradox vzhledem k tomu, že politicky samozřejmě Tenerife patří pod Evropu, ovšem co se týká zeměpisu, už jsme hodně blízko africkými břehům. Maroko je co by kamenem dohodil (asi 320 kilometrů).

Na jihu uměli developeři a hoteliéři polohy nedaleko černého kontinentu využít a vydobyli si dovezení zlatého písku ze Sahary. Tamní uměle vytvořené pláže tedy působí více optimisticky, navíc se teplota na jihu ostrova vlivem horkého vzduchu proudícímu tam z Afriky pohybuje v průměru o více než 2 stupně výš než ta na severu (ani tak ale nepočítejte s tropy, po celý rok bývá na ostrově kolem 24 stupňů).

Foto: Markéta Zvolánková

Na jihu ostrova, konkrétně v Adeje, se také nalézá Siam park, což je největší evropský vodní park. Ústředním tématem Siam parku je thajská kultura. Jednou z vyhledávaných atrakcí je skluzavka, z níž návštěvník spadne do bazénu s velkým akváriem plným žraloků a rejnoků. Několikrát za sebou jej uživatelé Tripadvisoru označili za nejlepší akvapark na světě. To ale není nic pro nás!

My jsme zvolili sever právě proto, že je přirozenější a i trochu chladnější. Severní oblast je hornatější, více tam prší, vegetace je rozhodně bujnější, vzduch je obecně vlhčí a jelikož se nad oblastí kupí pasátové větry, tvoří se lidem nad hlavami tzv. moře mraků. Ve spojení s černými plážemi a divokým oceánem je to prostě bomba. Lákala nás také blízkost k některým vyhledávaným lokalitám.

Bydleli jsme ve městě Puerto de la Cruz, které leží nedaleko hlavního města (Santa Cruz) a v němž se také nachází veliká botanická zahrada a proslulá zoologická zahrada zvaná Loro park.

Foto: Markéta Zvolánková

Přístup k oceánu bych hodnotila jako ne úplně vstřícný. Lepší bylo se koupat u městské pláže (Playa San Telmo), která byla skrytá v menším zálivu a kde se vlny tolik netříštily a nebouřily. Na velkých plážích po okrajích letoviska (playa Jardín, playa María Jimenéz, playa Chica, Playa del Castillo, Playa de Martinéz) je zkrátka a dobře oceán velmi živelný. Vstoupit do něj se sice dalo, ale byla to spíš záležitost pro zdatné plavce a nebo mladší ročníky. Určitě bych takové dobrodružství nedoporučovala rodinám s dětmi, neplavcům či starším lidem. Navíc na severu oceán není zrovna vařicí, takže i když do něj vlezete, tak si to zrovna dvakrát neužijete. Samozřejmě surfaři - to je jiná věc!

Foto: Markéta Zvolánková

To ovšem neznamená, že by černá pláž a divoký oceán neměly své kouzlo. Naopak! Nám se velmi líbil. Užívali jsme si denní i večerní procházky podél vody, a to jak po promenádě, tak i v rušném srdci města.

Musíte se připravit na to, že na Tenerife hodně fouká a vítr není úplně nejteplejší. Je zkrátka a dobře poznat, že Poseidon nemá všechny vlny na uzdě. Voda přitom krásně hraje o skaliska, což je opravdu pěkné a romantické. V Puertu da la Cruz to lidé vědí! A vědí to hlavně hoteliéři a samozřejmě restauratéři, kteří si nad ostrými útesy staví lokály s dokonalými výhledy. Samozřejmě , pokud máte polopenzi nebo all inclusive a chcete jít večer třeba jenom na víno či na kávu, tak v těch „nejpanoramatičtějších“ restauracích musíte počítat s tím, že vám stůl u okna ani na terase pravděpodobně neposkytnou, protože jakmile zjistí, že si prostě nechcete objednat nic dražšího, tak jste pro ně spíše přítěží. Ale výjimky se najít dají.

Foto: Markéta Zvolánková

A taková sangría v hospůdce nad rozohněnými vodami je potom extraordinérní zážitek.

Foto: Markéta Zvolánková

My jsme na ostrov dorazili k večeru a hned jsme zamířili na výzvědy. Dostali jsme se na pláž a po promenádě jsme došli až do centra města. To bylo od našeho hotelu relativně vzdálené, nicméně v Puertu de la Cruz musíte počítat s tím, že tři čtyři kilometry prostě za ten večer nachodíte.

Foto: Markéta Zvolánková

Narazili jsme na tamní malebný kostelík Nuestra Señora de la Peña s velmi nápaditou fontánou, jejíž zdobení připomínalo krajku.

Foto: Markéta Zvolánková
Foto: Markéta Zvolánková

Ve městě se viditelně mísí architektura moderní s tou původní. Velmi se nám líbily typické tradiční španělské domy s dřevěnými balkónky.

Foto: Markéta Zvolánková

V ulicích je také všudypřítomný folklór, a to jak hudebníci s kastaněty a kytarami, tanečníci flamenca, ale třeba i domky ozdobené barevnými výšivkami.

Foto: Markéta Zvolánková

Na druhou stranu jsme míjeli i  mrakodrapy a moderní prosklené obchody.

Foto: Markéta Zvolánková

V našem hotelu výborně vařili a u snídaně se dokonce v nabídce objevilo moje oblíbené café cortado.

Když se řekne káva a Španělsko, většina lidí si asi vybaví tzv. café con leche aneb kávu s mlékem. I to je typický způsob, jak se ve Španělsku káva podává, ovšem na můj vkus jde o dost slabou verzi kapučína bez pěny. Kdysi jsem měla to štěstí a strávila jsem tři krásné měsíce ve Valencii na pracovní stáži. A ať jsem přišla, kam jsem přišla, vždy jsem v restauraci nebo kavárně narazila na partičku místních stařečků, kteří měli před sebou menší průhledný hrnek s temnou kávou a vrchovatou mléčnou pěnou. Zkoušela jsem si napřed objednávat různé druhy kávy z jídelních lístků, ale neměla jsem štěstí, až jsem jednou číšníkovi ukázala na stolek vedle a řekla, že bych ráda totéž, co mají pánové. A on se usmál, lišácky prohlásil: „Cortado?“ a za chvíli jsem měla na stole nejlepší kafíčko na světě. Je to varianta italského espressa, jehož síla je „zkrácená (cortar - krátit)“ díky přidané mléčné pěně. U nás se neprodává. Nejpodobnější verzí je asi ristreto.

Foto: Markéta Zvolánková

Playa Jardín.

Posilněni dobrou snídaní a luxusní kávou jsme další den zamířili na vyhlášenou pláž Jardin. Měli jsme to k ní dobré tři kilometry, ale šlo se nám lehce. Za odměnu jsme si pak pořídili parádní deku od jednoho z mnoha plážových prodavačů, kteří na rozdíl od jiných destinací nabízeli své zboží nejen plni elánu, ale vždy usměvaví a nikdy nedoráželi.

Foto: Markéta Zvolánková

Před cestou zpět jsme se ještě ujistili, že opravdu nedaleko playa Jardin leží Loro park a že k němu z naší části letoviska jezdí vláček. Následně jsme stočili své kroky zpět k hotelu. Výhledy jsme měli famózní. Neučesané vlny, kamenné stavbičky a následně celý divoký záliv. Stejně krásný ve dne jako v noci.

Foto: Markéta Zvolánková
Foto: Markéta Zvolánková
Foto: Markéta Zvolánková

Také jsme objevili místo, odkud bylo vidět poměrně dobře na tzv. Lago Martinez. To je velký komplex bazénů těsně u oceánu, kam míří všichni ti turisté, kteří by si na dovolené také rádi zaplavali v klidnější vodách a kteří podobně jako my neměli velké štěstí na koupání u hotelu.

Není to přitom žádný akvapark, spíš se jedná o několik obřích nádrží, pár mini skluzavek a řadu ostrůvků, mostů a vodotrysků ve velké zahradě plné lehátek s krásným výhledem na Atlantik i na Teide. Komplex se nachází přímo v Puertu de la Cruz a my jsme měli to štěstí, že od našeho hotelu jsme to k němu měli jen pár kroků.

Foto: Markéta Zvolánková

Lago Martinez.

Počkali jsme si proto na slunný a relativně teplý den a areál jsme samozřejmě také navštívili. Celodenní vstup činil na celý den 5,5 euro na dospělou osobu s možností opustit areál na oběd, pokud jej někdo ve svém ubytování čerpal . My jsme sice měli jen polopenzí, ale po dvou hodinách pěkného počasí se prokázalo, že na severu není nikdy počasí stabilní. Zastihl nás chlad, déšť a dokonce i menší bouřka, tudíž jsme rovněž odcházeli v poledne.

Foto: Markéta Zvolánková

Místa na lehátkách se najít dala, byť to chtělo trochu toho štěstíčka. Tehdy jsme si užili zejména u čtyř bazénů čistě pro dospělé. Dnes bych určitě ocenila i zbývající tři uzpůsobené dětem. Určitě dobrá volba pro ty, kteří nevyhledávají dobrodružství na rozdíl od návštěvníků parku v Adeje. Klídek a pohoda. A kdo má rád adrenalin, součástí areálu je i kasino.

Foto: Markéta Zvolánková
Foto: Markéta Zvolánková
Foto: Markéta Zvolánková

Jak vypadá tenerifský západ slunce? Jaké pocity v člověku vyvolá velrybí show? Mají i na severu nějakou světlou pláž? Jak vypadá místo, kde se natáčely Star wars a jaké pohledy skýtá vrchol Teide? To a mnohé další v pokračování příští rok.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz