Hlavní obsah
Cestování

Jaké zvolit cestičky, když má jeden dětičky. Menorca

Foto: Markéta Zvolánková

Na Menorcu jsem vyrazila s mamkou a malou dcerou v roce 2021, tedy v mezičase pandemie covidu-19. Jak se tehdy cestovalo a jsou Baleáry vhodným místem pro malé návštěvníky? Podělím se o zkušenost.

Článek

Píše se rok 2021, a to červen. Právě jsme se dozvěděli, že žáci ani učitelé již nemusejí nosit roušky během výuky, není třeba je mít nasazené ani v kancelářích a konečně jsou povoleny kulturní akce s více jak tisícovkou návštěvníků. Následující měsíc bylo dokonce umožněno chodit bez roušek i venku a již se nemuselo testovat ve firmách ani na školách.

Kdo má dokument o bezinfekčnosti (test či očkování), může navíc už v červnu vycestovat do vybraných destinací, aniž by se musel testovat před odletem zpět. Po dlouhých měsících izolace, na něž si všichni dobře vzpomínáme, si s mamkou říkáme, že musíme využít situaci, a to hned. Jakmile se totiž lidé rozutečou za hranice, je jen otázkou času, kdy se zase přižene další covidová vlna a vše nám opět zavřou.

Rychle usedáme k aktuální nabídce zájezdů, která je sice značně omezená, avšak zároveň značně výhodná. Hotel na Menorce, který běžně (současně zase) stojí doslova majlant (a bavíme se o cenách nad třicet tisíc na osobu na týden) mají s odletem za tři dny na deset dní za třináct. Proč se nepodívat, kam normálně cestuje honorace?

Foto: Markéta Zvolánková

Španělé požadují doklad o bezinfekčnosti, zaregistrování na speciálních stránkách a roušky v MHD a jídelnách. Česká letecká společnost trvá na rouškách v oblacích. Není třeba se testovat před cestou domu. Hurá. Těšíme se.

Na letišti se na sebe křeníme pod rouškami. Odevzdáváme všechny tři občanky, ukazujeme potvrzení o tom, že nás covid netrápí, procházíme branami a nenaměří nám ani horečku při náhodné kontrole. Letíme na noc. Malá spí. Spí v autě, v hale, spí babičce v náručí, když skládám kočárek kvůli kontrole na drogy, spí v kavárně a spí během letu. Otevře oko až v cizině. Přebalit, nakrmit, vyzvednout kufr a šup do autobusu. Převoz netrvá ani půl hodiny a malá? Spí. Obavy z prvního dlouhého přesunu se tedy nevyplňují.

Pokoj dostáváme poměrně rychle uprostřed temné, ale teplé noci. Na malou čeká pohodlná postýlka. Chvíli ji zkoumá. Je sice trochu jiná, než ta, co má doma, ale medvídek je na svém místě, proto pokračuje v klidném spánku a my si oddechneme. Začínáme tomu věřit a těšíme se.

Foto: Markéta Zvolánková

Po snídani, jejíž bohatost odpovídá španělskému stylu a počtu hvězd, jdeme na nedalekou terasu na kávu, abychom se domluvily, co budeme dělat. Zatímco v jídelně se, s výjimkou doby, kdy člověk kouše, musí nosit roušky, venku můžeme (na rozdíl od domoviny) volně dýchat a kochat se výhledem. A připadáme si přitom jako v  ráji.

Foto: Markéta Zvolánková

Pandemii připomínají jen nápisy na stolkách a všudypřítomné kmitající uklízečky

Pomalu si zvykáme na dovolenkovou atmosféru. První den chceme trochu poznat areál a hlavně vyrazit k moři, protože to nám samozřejmě chybělo nejvíc.

Foto: Markéta Zvolánková

Baleáry obklopuje moře Středozemní, o jehož červnových teplotách máme pochybnosti. Záliv u hotelu je ale krásně mělký a dokonale vyhřátý.

Foto: Markéta Zvolánková

Už jen pohled na modravou vodu a dokonale zlatavý písek nabíjí naše duše na sto procent. Malá se sice pohyblivého živlu zpočátku obává, ale nakonec se nechá ke koupeli přesvědčit. A pak stavíme bábovky.

Foto: Markéta Zvolánková
Foto: Markéta Zvolánková

Později vyrážíme na obhlídku resortu. Je vidět, že se otevřel světu po delší odmlce nedávno. Naplněný je sotva z poloviny, kromě jednoho z barů ale funguje všechno. A to je super. Nemusíme nikde čekat (jen občas stojíme frontu před jídelnou, protože nám kontrolují teplotu a musíme si dezinfikovat ruce), zkoušíme všechny místní vymoženosti a máme přitom parádní klid.

Foto: Markéta Zvolánková

Užíváme si dětské skluzavky, ty dospělácké, jakuzzi a bezpočet animačních programů včetně večerního disca pro děti, což malou docela baví.

Foto: Markéta Zvolánková

Paella nemůže ve španělské restauraci chybět.

Následující den, když už jsme dostatečně otrkané, vypravujeme se na procházku po městečku.

Nejprve nás kroky zavádějí do ulic, kde si všímáme dopadů pandemie, jelikož většina restaurací je ještě stále zavřených a obchody mají značně omezenou otevírací dobu, ba ani půjčovny aut nejsou dosud plně k dispozici. Nám to ale nevadí. Narážíme na velmi pěkné dětské hřiště a následně se dobíráme k půvabnému a osvěžujícímu piniovému háji, kterým (naštěstí pro nás, jelikož máme kočárek) vede pěkně upravená dřevěná stezka. Ta se následně stáčí doleva a vede podél celé pláže.

Foto: Markéta Zvolánková

Dostáváme se až k útesům lemujícím naši zátoku a necháváme se unést divokými krásami vln. Jak dlouho už jsme neviděly tak jasnou modř a zeleň?

Foto: Markéta Zvolánková
Foto: Markéta Zvolánková

Postupujeme dále městečkem, obdivujeme se vychytávkám španělské architektury a kocháme se výhledy na naši zátoku z různých úhlů.

Foto: Markéta Zvolánková
Foto: Markéta Zvolánková
Foto: Markéta Zvolánková

Moc se nám líbí, že Španělé využívají pro svá obydlí přírodní materiály jako je kámen nebo dřevo či písek. Hodně se u nich objevuje také mramor…mají nejspíš větší přirozené zásoby a nižší pořizovací náklady, a tak je pro ně tato (u nás spíše luxusnější) varianta stavění dostupnější.

Foto: Markéta Zvolánková

Později dokončujeme naší procházku při pobřeží a vracíme se do resortu, na něj pomalu, ale jistě, padá tma. Užíváme si západ Slunce, jenž tu působí velmi romanticky.

Foto: Markéta Zvolánková

A romantická atmosféra zátoku neopouští ani po setmění, ba naopak. Kdo by si takovou vzpomínku nechtěl uchovat?

Foto: Markéta Zvolánková

Další den míříme na lokální autobus, který nás za několik málo eur dováží do hlavního města ostrova - Mahonu. Stačí jen velmi rychle složit kočárek a nasadit si roušky. A doufat, že cesta nepotrvá moc dlouho, protože malá nesnáší cesty auty ani autobusy příliš dobře.

Foto: Markéta Zvolánková

Dvacet pět minut ale zvládá dobře. Za chvíli už zase pohodlně hačá v kočárku a nechá se vozit skrze útulné kamenné uličky malého velkoměsta.

Foto: Markéta Zvolánková
Foto: Markéta Zvolánková

S klidem a nadšením si prohlíží i vitríny v tamním kostelíku. Já a mamka si zase s nadšením a vzrušením prohlížíme bohatě vyzdobené výlohy a vkusně upravené truhlíky a záhonky.

Foto: Markéta Zvolánková

Narážíme také na pěkné a udržované dětské hřiště.

Foto: Markéta Zvolánková

Cesta nás vede až k rozlehlé tržnici, kde můžeme obdivovat typické španělské šunky, výborné ovoce a odkud je krásně vidět na mahonský přístav. Z něj vyplouvají lodě k pevnině, zejména do Valencie, a mnohé patří ke skutečným velikánům, jak jsme si nemohly nevšimnout.

Foto: Markéta Zvolánková

Mahon postavili Britové, kteří ostrov až od počátku 19. století ovládali. Místní přístav je téměř 6 km dlouhý a necelý 1 km široký a patří tak k nejdelším přirozeným přístavům na světě.

To bychom nebyly my, kdybychom nezkusily nějakou z místních hospůdek. Nemusíme řídit, a tak si samozřejmě objednáváme sangriu…a na chuť také patatas bravas. Dokonalost sama.

Foto: Markéta Zvolánková

Patatas bravas aneb španělské pečené brambory. Každý region má trochu jiný recept a jiný dip. Nejlepší mají ve Valencii (s koprem), ale i tyhle byly skvělé.

Když takhle putujeme živými uličkami, dcerka u jednoho z obchůdku zbystřuje nafukovacího plameňáka. Je jím naprosto okouzlená, ba co víc - zcela zmagnetizovaná. Je jí tou dobou rok a tři čtvrtě, ale mluví už v pěkných plynulých větách, a tak nám oznamuje: „Maminko, prosím, kup plameňáka. Já se s ním budu koupat.“ Říkám si, že sice netuším, jak tu věc později vyfouknu a narvu do kufru, ale bude to pro nás jistě ve vodě hned zábavnější, než když ji pořád držím. Plameňák je totiž uzpůsobený pro ty nejmenší a má mezi nohama držák. A tak se k nám přidává.

Foto: Markéta Zvolánková

Růžový kamarád vydržel ještě další tři sezóny a byl to dcerky nejlepší parťák na cesty.

Do Mahonu vyrážíme opakovaně, jelikož je to kousek a nikdy se tam nenudíme.

Foto: Markéta Zvolánková

Jednou vyrážíme i na lodní výlet. Kapitáni nabízejí nepřeberné množství tripů, mezi nimi přibližně hodinu dlouhou plavbu v okolí hlavního města.

Foto: Markéta Zvolánková

Počasí nám přeje, cena není přemrštěná a zájemců je dost na to, aby se cesta uskutečnila.

Foto: Markéta Zvolánková

Dozvídáme se mnohé o historii území a zvycích Menorčanů. Průvodce vypráví o tajemných megalitických stavbách, tančících koních, rybářských vesničkách a zmiňuje i to, že je Menorca oficiální biosférickou rezervací UNESCO.

Foto: Markéta Zvolánková

Chápeme proč.

Foto: Markéta Zvolánková
Foto: Markéta Zvolánková

Zaujme nás rovněž zmínka o ZOO, a jakmile zjišťujeme, jak se na místo dostat, vyrážíme. Lloc de Menorca je menší, ale úžasná zoologická zahrada, kde chodíme s malou mezi zvířátky a můžeme je hladit i krmit.

Foto: Markéta Zvolánková

Cesta sem trvala necelou hodinu, avšak vezla nás paní řidička. Ta neměla velké pochopení pro své pasažéry a vybírala každou díru, řezala zatáčky a jela dost rychle, tudíž už jsme těsně před cílem jen prosily všechny svaté, aby zastavila. Špatně se totiž nedělalo jenom dceři.

Foto: Markéta Zvolánková

Ale sotva zacházíme za bránu ZOO, opět se jí objevuje na tvářích úsměv.

Foto: Markéta Zvolánková
Foto: Markéta Zvolánková

Moc se jí líbí, když ji nad hlavami pobíhají lemuři, které navíc může nakrmit. A nadšená je také z papoušků. Jednoho ji pan chovatel půjčuje na ruku a barevný elegán dcerku lechtá pírky. Ona vesele říká: „Gracias“ a pan chovatel se směje a chválí ji.

Foto: Markéta Zvolánková

Poslední den naší cesty. Udýchaná delegátka svolává všechny účastníky zájezdů a informuje ty, kteří odlétají až o dva dny déle (a později), že už budou muset mít opět test na covid. Je pátek večer. Španělé se chystají na svoji víkendovou siestu (zná to - všechno bude mañana). Kde ona teď bude shánět doktora potvrzujícího bezinfekčnost pro takové množství lidí ze všech hotelů, aby mohli v pondělí odletět? A co bude dál? V pondělí zároveň další desítky turistů přiletí?

Foto: Markéta Zvolánková

Litujeme ji i je, a zároveň si říkáme, že jsme to měly v nose. Vešly jsme se přesně do těch dvou týdnů, kdy šlo na chvíli vypustit pandemii z hlavy. A náramně nám to pomohlo.

Naše hnidopišství se nám ale trochu mstí. Během letu zpět totiž narážíme na bouřku, do níž se omylem připlétáme. Než piloti stihnou živlům upláchnout, zhasnou světla, propadáme se o několik desítek metrů, vypadávají věci z horních přihrádek, nepřipoutaný palubní personál popadává jak hrušky a lidé se drží přes uličky za ruce.

Zatímco my máme sucho v hrdle, malá se v klidu kouká na pohádku. A když už se to netřese, usíná. Turbulence a bouře jsou prý nad Baleárskými ostrovy běžné. Super! Asi jsme si zasloužily trochu postrašit…

Menorca je místo, která na cestování s dětmi maximálně doporučuji a moc ráda bych se tam ještě vrátila. Akorát si asi před tím dám trochu kinedrylu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz