Článek
Už v dávných předbuddhistických dobách v Indii lidé na pomníky zemřelých přinášeli cihly a kamení, které postupně vršili do tvaru mohyly. Po smrti Buddhy byly jeho ostatky kvůli politickým sporům rozděleny na osm dílů, na nichž byly rovněž navršeny takovéto stúpy, které se tak postupně staly symbolem buddhismu. Stavby, které dnes svým tvarem připomínají tělo meditujícího Buddhy, překypují energií a jsou místem požehnání, k němuž míří jak víru praktikující poutníci, tak zvídaví turisté.
U nás v ČR je takových stúp hned pět. Dvě stúpy osvícení najdete v Brlohu u Českých Budějovic a ve Velkém Šenově, zenovou stúpu postavili ve Vražném u Moravské Třebové a vítězná stúpa stojí v Liberci. Ta největší a nejstarší stúpa osvícení se však tyčí na louce v Těnovicích. Je vysoká 7 metrů a byla inaugurovaná na podzim roku 2014.
Těsně pod volně přístupnou stúpou se nachází menší parkoviště s informační cedulí. Ke stúpě vede pohodlný štěrkový chodníček. Mohyla se dá obejít dokola (ideálně po směru hodinových ručiček, což pozitivně ovlivňuje mysl) a dá se u ní posadit, meditovat, přemýšlet. Místo nabízí krásný výhled do okolí. Silně tam fouká (hlavně v chladnějším období tak děti pořádně nabalte). Samozřejmě se tam nesmí běhat, nahlas mluvit ani piknikovat.
Poblíž stúpy se nachází objekt meditačního tibetského centra.
Když už budete na místě, prý jsou nedaleko také skalní útvary známé pod názvem Těnovická skála. Nedaleko je také Ždírecká Zoo (o ní píšu v jiném článku), nebo zámek Kozel.