Hlavní obsah
Zdraví

Bude povolena léčba depresí lysohlávkami?

Foto: Pixabay

Návrh zákona na povolení léčby deprese a dalších duševních nemocí pomocí lysohlávek, které obsahují účinnou látku psilocybin, již prošel v květnu 2025 sněmovnou. Nyní bude o návrhu rozhodovat senát.

Článek

Kvůli nedostatku některých antidepresiv roste v Česku zájem o psychedelickou terapii, která navíc může pomoci tam, kde běžné léky moc nefungují. V Česku je deprese čtvrtou nejčastější příčinou pracovní neschopností, pokud zákon projde, mohou se lidé trpící depresí a úzkostmi dostat k rychlejší a účinnější léčbě.

Foto: Pixabay

ilustrační foto

„Látka psilocybin má oproti běžným psychofarmakům téměř okamžitý nástup účinků a působí odlišným mechanismem než tradiční antidepresiva,“ říká také MUDr. Tomáš Páleníček, vedoucí Centra pro výzkum psychedelik, Národního ústavu duševního zdraví a spoluzakladatel Nadačního fondu pro výzkum psychedelik Psyres.

Pokud návrh projde, léčba se bude týkat vybraných diagnóz, například rezistentní deprese a bude dostupná výhradně ve zdravotnických zařízeních pod dohledem psychiatra a na speciální lékařský předpis. Užívání této látky volně či rekreačně bude nadále zakázáno.

Návrh je součástí reformy trestního zákoníku, který mimo jiné umožní pěstování až tří rostlin konopí pro vlastní potřebu a držení menšího množství marihuany.

Studie ukazují, že lysohlávky pomáhají uvolnit mozek a zmírnit problémy a účinky se projeví již několik týdnů od zahájení léčby. Látka funguje jinak než ostatní antidepresiva, mozek je díky psilocybinu pružnější. Při depresi bývají mozkové aktivity strnulé a omezené a halucinogen by mohl pomoci mozku způsobem, který tradiční terapie neumožňují.

„Tato zjištění jsou důležitá. Poprvé zjišťujeme, že psilocybin působí jinak než běžná antidepresiva, a to tak, že mozek je pružnější a proměnlivější a méně se utvrzuje v negativních vzorcích myšlení spojených s depresí,“ uvedl David Nutt, který vede centrum pro výzkum psychedelik na londýnské vysoké škole Imperial College.

Ve dvou studiích se účinek podílel na zlepšení stavu lidí, který nebyl pozorován u běžných antidepresiv. Lidé, kteří reagovali na terapii psilocybinem, vykazovali zvýšenou mozkovou konektivitu nejen během léčby, ale i tři týdny po ní. Tito lidé také uváděli zlepšení své deprese. Pokoušet se o samoléčbu se však nedoporučuje.

Novelou trestního zákona se bude vedle dalších návrhů novel zabývat Senát právě dnes.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz