Hlavní obsah
Obchod a průmysl

V Grónsku se těží led. Ledařství ještě zřejmě není zapomenuté řemeslo

Foto: Pixabay

Grónsko ledovec

Těžba ledu v Grónsku ukazuje, že řemeslo ledařství ještě neskončilo v propadlišti času a dějin.

Článek

Ledařství bylo provozováno v minulosti před zavedením chladícího stroje a jediná možnost, jak uchovat potraviny v letních měsících byl tehdy přírodní led. Ledničky se objevují v evropských domácnostech teprve až posledních padesát let.

Ledaři led těžili v zimě na zamrzlých jezerech a řekách a uchovávali jej v hlubokých sklepích. Výjimkou nebyla ani zamrzlá Vltava a byla tenkrát obživou pro mnoho ledařů, kteří rozbíjeli povrch řeky a poté led rozvážely do pražských restaurací, prodejen s potravinami a dalších míst. Led byl rozvážen i do domácností, kde byl uchováván v dřevěných bedýnkách, které byly předchůdci ledniček.

V posledních letech stále více společností těží v Grónsku tamní led, který pochází z čistých ledovců a pak jej prodávají. Hlavní motivací těžby nezvyklé suroviny ledu je fakt, že je údajně kvalitnější, čistší a hustší, protože byl zhruba sto tisíc let součástí ledovce. Podle odborníků však stáří ledovce nelze dokázat.

Foto: Pixabay

Grónsko ledovec

Dali byste si do nápoje kostku ledu za několik set korun? Za cenou ledu stojí nákladná doprava ke koncovým spotřebitelům. Grónsko nyní dokonce připravuje legislativu, která by podpořila těžbu ledu a přilákala na ostrov ještě více firem.

„Jestli je něco, čeho máme v této zemi hodně, je to led,“ řekl Thomas Mogensen, generální ředitel grónského fondu pro rozvoj podnikání Nalik Ventures. Led je prý krásně čistý, bez bakterií a s pomalým táním.

Těžba ledu probíhá tak, že firma zachytí plovoucí ledovce o velikosti auta, poté je rozřezává řetězovou pilou. Jednotlivé kusy ledu jsou baleny do chlazených kontejnerů a ty jsou pak naloženy na nákladní lodě.

O drahé kostky ledu je zájem, protože je doprovází příběh o stáří sto tisíc let, i když jej nejde prokázat. Tady to trochu zavání marketingem, příběh prodává. Led se používá nejen jako kostky do nápoje. Někteří podnikatelé jej využívají k výrobě ginu a vodky. Tento alkohol je samozřejmě dost drahý a láhev stojí asi 68 dolarů, tedy 1500 Kč. V Dubaji se z ledu vyřezávají kostičky ve tvaru koulí, které jsou pak ukládány do trojúhelníkových dárkových krabic. Každá taková krabice obsahuje šest koulí a stojí sto dolarů, jedna kostička tedy v přepočtu vyjde téměř na 370 korun.

Já asi zůstanu u kostek ledu z naší lednice.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz