Článek
To je dobře, protože některé nominace jsou značně kontroverzní a jen málo dokazují zásluhy dotyčné osoby. Ne, nechci tady rozbírat všechny udělené ceny míru, to mi rozhodně nepřísluší.
Donald Trump byl od roku 2018 nominován na Nobelovu cenu míru již šestkrát a třikrát z toho v roce 2021. Před pár dny nominoval Trumpa Pákistán za snahu vyřešit diplomaticky konflikt mezi touto zemí a Indií. Ještě předtím, než se Trump soustředil na ozbrojený konflikt na Blízkém východě, jej předseda ukrajinského parlamentního výboru pro zahraniční věci Oleksandr Merežko nominoval na Nobelovu cenu za „významné přispění ke světovému míru.“ Nyní se rozhodl svou nominaci stáhnout, protože „ztratil veškerou důvěru v Trumpa a jeho schopnost zajistit příměří mezi Moskvou a Kyjevem.“
Od Pákistánu přišla den po nominaci kritika za jeho rozhodnutí bombardovat Írán. V pondělí 7. července navrhl Trumpa na Nobelovu cenu za mír izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Prohlásil to na setkání v Bílém domě a předal Trumpovi dopis, kterým Nobelovu výboru doporučuje ocenění udělit Trumpovi.
Tématem jejich rozhovoru byla situace v palestinském Pásmu Gazy, kde Izrael vede ofenzivu proti teroristickému hnutí Hamás a Trump doufá, že se tento týden podaří uzavřít dohodu o příměří. „S našimi palestinskými sousedy, s těmi, kteří nás nechtějí zničit, dosáhneme míru,“ vysvětlil Netanjahu s tím, že je otevřen míru s umírněnými Palestinci. „Palestinci by podle mě měli mít všechny pravomoci, aby si vládli sami. Ale nesmí mít žádnou sílu, která by nás ohrozila,“ řekl. Poznamenal, že bezpečnost vždy zůstane v izraelských rukách a dodal, že Palestinci by měli mít možnost svobodné volby a vybrat si, zda chtějí v regionu zůstat či odejít.
Trump se naopak počátkem února vyjádřil, že USA by měly válkou zničené Pásmo Gazy převzít a vybudovat z něj riviéru Blízkého východu. To by ale znamenalo odchod více než dvou milionů Palestinců žijících na tomto území. Vysídlení Gazy Palestina odmítla s tím, že se jedná o porušení mezinárodního práva.
Přiznám se, že já žádnou zásluhu Trumpa k přispění světového míru za dobu jeho opakovaného vládnutí nevidím. Významná Nobelova cena je udělována od roku 1901 každoročně za zásadní vědecký výzkum, technické objevy či za velký přínos lidské společnosti.
„Alfred Nobel ve své závěti napsal, že z jeho pozůstalosti mají být každoročně udělovány ceny za vynikající činy v pěti oblastech lidské činnosti:
Nobelova cena za fyziku – udělována Královskou švédskou akademií věd
Nobelova cena za chemii – udělována Královskou švédskou akademií věd
Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství – udělována institutem Karolinska
Nobelova cena za literaturu – udělována Švédskou akademií
Nobelova cena za mír – udělována komisí norského parlamentu“ zdroj Wikipedia
U Trumpa žádný vynikající čin nevidím. Ovšem v roce 1939 byl paradoxně nominován na Nobelovu cenu míru sám Adolf Hitler, ovšem v tomto případě to nebylo myšleno vážně. Celá věc byla satirou a návrh předložil člen švédského parlamentu Brandt, antifašista a pro jistotu vzal nominaci rychle zpět pro případ, že by to někdo vzal vážně. Jak sám uvedl, měla to být kritika či protest proti jiné nominace v tomtéž roce, a to britského premiéra Nevilla Chamberlaina. Tenkrát cenu za mír nedostal nikdo.
Na rozdíl od vědeckých cen je Nobelova cena za mír spíše politickým aktem a její udělování bylo vždy plné kontroverzí. A to dokazuje i to, že někdo vzal vážně Hitlerovu nominaci, Brandt byl veřejně označován za šílence a zrádce a musel svůj vtip s Hitlerovou nominací vysvětlovat.
Kontroverzní mi přijde i Trumpova nominace za mír, o kterou sám Trump velmi stojí a usiluje. Vysoký počet jeho nominací je možná odpovědí na to, zda si toto ocenění vůbec zaslouží.