Článek
Již v roce 2019 zveřejnila Světová zdravotnická organizace ve svém rozsáhlém přehledu, že zatím neexistuje dostatek spolehlivých důkazů o spojení mikroplastů ve vodě s lidským zdravím, nicméně klade velký důraz na další výzkum. Dnes vědecké studie ukazují, že balená voda při dlouhodobé konzumaci představuje zdravotní rizika. Obavy se týkají především uvolňování chemických látek, jako jsou bisfenol A (BPA), ftaláty a mikro či nanoplasty, které mají negativní dopad na lidské zdraví.
Plast je při skladování vystavený vyšším teplotám a uvolňuje tak toxické sloučeniny a mikroplasty, které se po konzumaci dostávají do těla a ukládají se v orgánech. Tím narušují hormonální rovnováhu, oslabují imunitní systém, a dokonce mohou ovlivnit vývoj plodu.
Výzkum vědců z Kolumbijské univerzity zjistil, že průměrný litr balené vody obsahuje až 240 000 plastových částic, z nichž 90 % tvoří nanoplasty – částice menší než 1 mikrometr. Tyto drobné částice mohou pronikat do krevního oběhu, buněk, a dokonce i do mozku.
Já se balené vodě vyhýbám už dlouho. Ne, že bych věděla, že škodí, prostě mi nechutná, a i v kavárnách či restauracích žádám o kohoutkovou vodu. Již v roce 2014 i dříve nebyl problém někde dostat ke kávě či jídlu kohoutkovou vodu zdarma, někde si ji účtovali. Vzpomínám si z té doby na malou storku. Byla jsem na pracovním jednání v jednom městě ve středních Čechách a o pauze jsem se zastavila v jedné kavárně na kávu. Bylo to už v době, kdy jsem běžně žádala kohoutkovou vodu a nechtěla balenou, nebyla to tedy úplně novinka.
Když jsem požádala obsluhu o kohoutkovou vodu, bylo mi sděleno, že to nesmí a kohoutkovou vodu nedostanu. Už tenkrát, přesně si to už nepamatuju, probíhalo médii doporučení, že restaurace mohou vyhovět, nebyla to tedy úplná novinka. Paní však o tom nevěděla. Říkám tedy, že jí vodu zaplatím, ať mi ji naúčtuje, že mi nejde o to ušetřit, ale prostě vodu z plastu nepiju. Odpověď mě tenkrát překvapila, proto si to do dnes pamatuju. Obsluha mi prý nemůže dát kohoutkovou vodu, protože to není hygienické a schválené.
Na můj dotaz, zda v kavárně nepoužívají městskou vodu, tedy ověřenou, sdělila, že samozřejmě ano a bůhví, co v tom je. Nepřesvědčilo ji, že důkazem kvality vody je, že to pije celé město. Už si nepamatuji, je to dávno, jak to celé dopadlo, možná jsem tenkrát neměla žádnou vodu. Tohle se stalo jen jednou, v jiných kavárnách či restauracích se mi povedlo obsluhu přesvědčit, i když jsem vodu někdy platila a někdy dostala zdarma.
Dnes to vypadá, že začne platit nařízení Evropské rady, které bylo schváleno v prosinci. Od roku 2027 by měla být kohoutková voda zdarma ve všech restauračních zařízeních v Evropské unii. Cílem je snížit plastové obaly.