Hlavní obsah
Zdraví

Mokré horko má jiné účinky než suché teplo aneb Jak jsem se pletl

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Já jsem hodně vědecký typ. I když se to podle mé práce nezdá a většina lidí si asi myslí opak.

Článek

Ale právě proto říkám věci, které neodpovídají současným znalostem vědy, protože jsem si mnohokrát ověřil téměř vědeckým způsobem, že to je pravda.
A má vědecká část nevěřila, že by měl být diametrální rozdíl mezi účinkem mokrého tepla a suchého, když teplota je stejná. Doteď mi to nedává smysl, ale řeknu vám příběh, jak jsem na to přišel.
Už od dětství jsem dostával Priessnitzovy zábaly. A dostával jsem je často, protože jsem byl často nemocný. A nechápal jsem své spolužáky, který pomáhala na angínu zmrzlina. Já jsem nesnesl ani otevřené okno, aby se vyčistil vzduch, protože mi hned byla zima a okamžitě jsem cítil, že se má angína nebo zánět průdušek zhoršuje. Takže bych byl nejradši zavřený v teple, i když tam byl smrádek.
Nevím kdy, ale postupem času jsem zjistil, že Priessnitz mi můj stav zhoršuje. Přesněji řečeno, když mokro zůstalo uvnitř, tak mi mírně pomohl. Ale když se jen milimetr mokrého kapesníku dostal ven z obalu, který ho obklopoval, tak mi bylo výrazně hůře. A to už nemluvě o tom, když se vnější obal promáčel. Pokoušel jsem se to řešit igelitem, ale ten byl velice nepříjemný, takže jsem byl radši bez zábalu. Většina lidí kolem mě mě nechápala, vždyť přece Priessnitz pomáhá. A když jsem ještě navíc netrpěl velkými horečkami a radši byl teple oblečený mimo postel, tak si mohli dospělí myslet, že mi nic není. Protože v posteli jsem se potil a po propocení mi bylo sice lépe, ale než jsem se stačil převléct a zajít na záchod, tak už mi bylo hůř, tak jsem se rozhodl, že než se potit, tak bude lepší abych si nemoc „vyseděl“ než vyležel.
Paradox byl, že pana Priessnitze si velice vážím. Protože člověk, který pozoruje přírodu a díky tomu je schopen objevit tak důležitou věc pro zdraví, si zaslouží víc úcty, než lékař, který jen slepě papouškuje, co se naučil.

Mezitím jsem se změnil

a už snáším chlad daleko lépe, i když jsem nachlazený. Ale i přesto mám pořád rád teplo a rád si dopřávám termální bazény, ještě raději, než moře. A byl jsem zvyklý při nachlazení se zahřát v teplé vaně. Ale také – stav se po ní často zhoršil. Takže jsme si včera dal jen nohy do tepla. A najednou mi to došlo. Předtím jsem byl jen nachlazený a bolelo mě trochu v krku. Ale když jsem měl nohy v teplé vodě, tak se najednou začaly objevovat příznaky zánětu průdušek. A tehdy mi došlo, že když jsem nemocný, tak jakákoliv voda, ať už teplá nebo studená, můj stav zhoršuje.
Takže jsem si nahřál cihlu a je mi líp. Teplo mi pořád dělá dobře, ale jen suché. Když si dám vlhké teplo, je mi hůř.

Ajurvéda a homeopatie to věděly už dávno

Ale já jsem si myslel, že je to blbost, protože má vědecká část nevěřila, že by to mohlo mít takový vliv. Takže se musím omluvit všem, kteří vše staré považují za špatné.
Když jsem ve skupině psychologů řekl o konstelacích nejkrásnější věc, totiž že jsou základy konstelací tisíce let staré a až před 50 lety je přivedl do Evropy Bert Hellinger z Afriky a Martyn Carruters z Havaje, bylo to pro mě důkazem, že musí být účinné, když na tak vzdálených částech světa se celou dobu udržely. A i když nemohli domorodci z Afriky komunikovat s domorodci z Havaje, tak rozdíly mezi oběma druhy konstelací jsou velice malé. Takže pro mě je to důkaz, že vycházejí ze skutečnosti. Je to něco podobného, jako když vědci zjistili, že různé druhy očí se vyvinuly nezávisle asi 20×. Takže zrak musí mít velikou výhodu, když evoluce pořád a pořád „vymýšlí“ nové oči, které jsou v tom podstatném stejné, ale v detailech se liší.
A protože já vím, že konstelace jsou účinné, protože sám s nimi pracuji už více, než 20 let, tak mi bylo divné, že to psychologové odmítli jako něco zastaralého. A ani to, že jsem si díky nim uzdravil mrtvičku, je nepřivedlo k otázce. Jen jediný se zeptal a byl z toho cítit sarkasmus, že mě právě přichytil při lži. Ale stačí se jen zeptat, podívat se na lékařské zprávy. Ale jejich přesvědčení, že konstelace nemohou fungovat, bylo tak silné, že jim nedovolilo vidět pravdu.
Stejně jako kolegové lékaři dohnali pana Semmelweisse ke smrti, protože nevěřili, že by za horečkou omladnic mohl být jen fakt, že si neumyli ruce, když šli z pitevny. Jen proto, že tehdy nikdo nic nevěděl o existenci bacilů. A důkazy byly velice silné: na oddělení, kde předtím umíralo 25% rodiček, po zavedení mytí rukou poklesla úmrtnost na tuším 2%. Ani to nepřesvědčilo jediného kolegu, aby zkusil totéž.
Ale když něčemu věříte, není lehké se této víry zbavit, i když důkazy jsou zřetelné. A já jsem rád, že podobnou slepotou trpím také, protože už se nemusím zlobit na druhé, že to nevidí. Když já to taky neviděl.

Poučení pro mě

Nikdy nevěř, že něco není pravda, jen proto, že věřím opaku. A poučení pro vás? Dobře si zjistěte, co vám skutečně prospívá. A neříkejte dětem, že to musí mít stejně jako vy. Protože jim možná škodí to, co vám prospívá.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám