Článek
Neplánovaný singl, který si našel cestu na výsluní
„Little 15“ vyšel jako čtvrtý singl z alba Music for the Masses (1987). Zajímavostí je, že kapela původně neplánovala jeho vydání jako samostatného singlu. O jeho uvedení na trh se zasloužila francouzská pobočka vydavatelství Mute Records, která v něm viděla potenciál. Přestože skladba nebyla komerčně propagována jako ostatní singly, stala se populárním importem a dosáhla 60. místa v britském žebříčku.
Temná atmosféra a hluboký význam
Hudebně se „Little 15“ odlišuje od typických elektronických hitů Depeche Mode. Její temná, melancholická atmosféra je podpořena orchestrálními aranžemi a emotivním vokálem Davida Gahana. Text skladby, napsaný Martinem Gorem, je zahalen tajemstvím – pojednává o mladém chlapci, který se musí vyrovnat s tvrdou realitou světa kolem sebe.
Neobvyklé B-strany a hudební experimenty
Na B-straně singlu se nachází dvě instrumentální skladby: „Stjärna“, kterou napsal Martin Gore, a překvapivě i Beethovenova „Sonáta č. 14 v cis moll“ (Moonlight Sonata), kterou na klavír zahrál Alan Wilder. Wilder původně skladbu hrál jen pro zábavu, ale Gore ji tajně nahrál a zařadil na singl.
Videoklip a vizuální stránka
Videoklip k „Little 15“ režíroval Martyn Atkins, který s kapelou spolupracoval na grafických návrzích. Natáčel se v londýnské Trellick Tower, což dodalo klipu syrovou, industriální atmosféru.
Odkaz skladby
Přestože „Little 15“ nepatří mezi největší hity Depeche Mode, jeho jedinečná atmosféra a hluboký text z něj činí kultovní skladbu mezi fanoušky. Objevil se na kompilaci The Singles 86–98 (1998) a později i v remixované podobě na Remixes 81–04 (2004).
Tento nečekaný singl tak dokazuje, že i skladby, které nebyly původně určeny pro masový úspěch, mohou získat své místo v hudební historii.