Hlavní obsah

“ Samá pozitiva & životní jistoty “ , aneb občane neobtěžuj !

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

10. 9. 21:47

Kulturu národa lze poznat podle 2 ukazatelů . Prvním je čistota toalet a druhým péče o staré , nebo nemohoucí . První případ si ověří každý turista během několika hodin . Druhý případ už je záležitostí “ kmána “ a je otázkou měsíců , nebo i let .

Článek

Mé matce bylo v roce 2020 diagnostikováno onemocnění nemocí Alzheimer . V podstatě se tehdy nic moc nedělo . Občasné “ mentální nedostatky “ byly brány s nadhledem a sloužily k oboustrannému pobavení . Dle ošetřující lékařky se jednalo o střední průběh nemoci s možností přechodu do průběhu těžkého v průběhu několika týdnů . Postupně humor a nadhled ubýval a já měl víc a víc povinností a méně času na cokoliv . Tento stav bych popsal jako trychtýř se silným vírem u jeho ústí .

21. července jsem pod tíhou okolností a naléhání svého okolí podal žádost o “ Příspěvek na péči “ u Úřadu práce pro Prahu - východ . ( Pokud bych byl někým obviňován, že hodlám kritizovat rychlost systému po necelých 2 měsících od podání žádosti , tak je nutno dodat , že se jedná pochopitelně o červenec roku loňského . ) Po absolvování celé anabáze už zbývalo pouze čekat . Mezitím v průběhu loňského září došlo na černý scénář lékařky a aby toho nebylo málo , tak se přidal silný třes rukou a ztráta stability - Parkinson . Znamenalo to neustálou pozornost a jištění proti pádu nejen ve dne a i v noci v případě “ potřeby “ .

Výši příspěvku jsem se konečně dozvěděl z  tzv. Vyrozumění účastníka správního řízení datovanému k 10.1.2023 . Trvalo to dlouho ale , stálo to za to ! Téměř půl roku zkoumání přineslo bohatou úrodu zcela adekvátní péči o starého a nemocného člověka . Výsledkem bádání byla zjištěna pouze lehká závislost a ohodnocena částkou 880 ,- korun českých za každý měsíc ! Nutno ještě doplnit , že se tak stalo pravděpodobně ještě rychle , protože jsem 29.12 důrazným dopisem informoval ředitelku “ ÚP “ nejen o smysluplnosti jejich práce , ale také o smrti mé 88 leté matky . . .

Paní ředitelka sice zareagovala rychle a slušně doporučeným dopisem , ale z postřehů které uvedla bylo zřejmé , že sociální terénní pracovnice která nás navštívila , “ pojala některé informace po svém “ . . .

Následovalo z mé strany odvolání proti výši příspěvku a proti celému průběhu . Vzhledem k tomu , že má matka byla od 10. listopadu hospitalizována z důvodu úrazu , tak jsem tam uvedl i 3 “ nemocniční “ kontakty , které mohli nezávisle popsat zdravotní - mentální stav mé matky .

V dubnu , tedy po 1/4 ročním šetření jsem obdržel zvýšení částky z 880 ,- na 4400 ,- měsíčně . To je teda skok ! Pokud bych chodil do práce tak bych z té částky mohl zaplatit permanentní pečovatelku i na 2 dny . . . Já ale do práce nechodil a kromě základních potřeb jsem si musel platit zdravotní pojištění více jak 2 tisíce měsíčně . . .

Bylo zajímavé , že po nějaké době mně i zaslali částku 22 tisíc , které jsem si ale nevyzvedl . Za pár týdnů jsem byl kontaktován a dotazován , proč se tak stalo . Mé stanovisko , že pokud bych částku přijal , tak bych v podstatě s její výší i souhlasil a případ by tak byl ukončen , bylo přijato se souhlasem . . .

Využil jsem své možnosti a nahlédl jsem na ÚP dne 19.4.  do zdůvodnění šetření . Kontakty které jsem uvedl nikdo nekontaktoval a nikdo si tak ani nic neověřoval . Byla tam pouze použita a omílána fakta , která byla uvedena sociální - terénní pracovnicí již v srpnu loňského roku .

Po příchodu domů jsem si pro jistotu všechny 3 kontakty obvolal a dostal tak ujištění o hlubokém nezájmu .

Opětovně jsem se odvolal a 8.6. obdržel tzv. Rozhodnutí z Ministerstva práce a sociálních věcí , které “ . . . spatřuje pochybení ÚP , který se nedokázal vypořádat se všemi relevantními podklady . . . “ , čímž to bylo ÚP hozeno opět na hlavu . O čemž jsem byl informován ÚP dne 29. června .

K dnešnímu dni , k 10. září jsem se doposud rozřešení nedočkal . Běží už 14 měsíc a tedy už druhý rok od podání žádosti .

Mnozí manageři mají ve smlouvě zakotvenou položku s názvem ošatné . Pokud je tomu tak i v tomto případě , tak bych navrhoval zúčastněným v této kauze tuto částku z jejich výhod odstranit . Mají totiž dostatek ostudy nejen na kabát , ale i na kulicha . Sociální systém zde funguje někde na pomezí pochybné pojišťovny a továrny na sny . A běda občane , jestli se zpozdíš s měsíční platbou za sociální !

Jediným vysvětlení pro tuto dlouho trvající ostudu je ten , že někomu “ kulhal “ stůl a on použil mé odvolání na tzv. bábrle a vypodložil si s ním nohu stolu . Ale tady už nekulhá stůl , ale celý sociální systém . . .

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz