Hlavní obsah

FIFA: Mistrovství světa klubů - smysl, či nesmysl?

Foto: Martin Nosek - vlastní tvorba

Donald Trump a Gianni Infantino s klíčem od trofeje

Článek deklarující o nově upgradovaném a hojně kritizovaném turnaji pro nejlepší fotbalové kluby světa. Je kritika opodstatněná? Shrnutí pozitiv a negativ tohoto turnaje, a nakonec zhodnocení výsledků po základních skupinách.

Článek

Nově rozšířený turnaj FIFA Club World Cup byl dříve dost přehlížen, což se FIFA rozhodla změnit. A dává to smysl, když pomyslíme, že turnaje se mohou zúčastnit ti nejlepší. Ano, ti nejlepší ze svých kontinentů. A zde lze nalézt první kámen úrazu, hlášky typu: „Nejlepší? Co tam tedy dělá například Auckland? To i Sparta by tam zahrála lépe,“ jsou prakticky nelogické, skutečně se jedná o nejlepší týmy, ale ze svých kontinentů. FIFĚ nejde o to, udělat z toho další Ligu mistrů, když by tam na základě kvality byla většina týmů z Evropy, a pravda některé velmi kvalitní na turnaji opravdu chybí. Nicméně se zaměříme nejdříve na negativa a následně pozitiva tohoto turnaje.

Negativa

a) Nedostatečný odpočinek a plný program

Jedním z hlavních záporů je vysoký tlak na hráče a realizační tým. Opět přibyly zápasy v období, kdy vlastně bylo obvyklé, že hlavně hráči měli dovolenou a užívali si zaslouženého volna po namáhavé sezóně. Některé ligy si vymyslely poměrně zbytečné nadstavby, které zvyšují počet ligových utkání, což sice může udělat závěr ligy zajímavějším, ale ten může být i bez toho. Nicméně hráči, kteří ještě odcestovali do USA se po turnaji mohou prakticky rovnou připravovat na novou sezónu. Pomineme-li chybějící volný čas, který pravděpodobně neprospěje jejich rodinnému životu, během sezóny budou náchylnější ke zranění, což by později mohl být velký problém pro týmy, které by pak museli řešit marodku. Ovšem kam jinam tento turnaj napasovat? Asi jediné řešení by bylo přidat do kalendáře třináctý měsíc.

b) Počasí

Turnaj doprovází také rozporuplné počasí. V prvé řadě je tu obrovské horko, což má za následek vyšší a rychlejší vyčerpání, a jistý potenciál k horším výkonům. Poslední Mistrovství světa, které se hrálo v Kataru bylo kritizováno, že se hrálo v zimě, teď se zase kritizuje, že se hraje v těchto vedrech, holt FIFA se někomu holt nezavděčí. Pořadatelskou zemí je USA, stejně tomu bude i v případě Mistrovství světa národů, které se bude konat za rok, pořadatelství je rozdělené mezi tři státy: USA, Kanada, Mexiko. A už teď z toho panují obavy, protože jak se ukázalo vedle velkých veder jsou tu v druhé řadě bouřky. Jakmile se jednou zableskne, rozhodčí dostane signál k přerušení zápasu, v tomto ohledu jsou pravidla celkem striktní. Aby se mohlo opět hrát nesmí se za 15 minut na obloze ani jednou zablesknout, pokud se zableskne, odpočet začíná znova. Během fáze základních skupin byl zápas přerušen celkem pětkrát a někdy i na více jak dvě hodiny, to hráčům moc neprospívá. Přehlídneme-li tedy vedra, které by byly ve většině případů kdekoliv jinde v jiném státě, co se týče bouřek, v tom je USA celkem specifické.

c) Nezájem

Je jasné, že tu jde především o peníze. Více zápasů, rovná se více peněz, ale stala se věc, se kterou FIFA asi moc nepočítala, velký nezájem diváků o tento turnaj. Stadiony nebývají plné a u těch méně populárních zápasů byla vskutku chabá účast, vstupenky pak následně byly nabízeny levněji. V jistém smyslu by se dalo chápat, že v USA není evropský fotbal tak populární jako ten americký a fanoušci z ostatních států mimo americký kontinent musejí cestovat přes tzv. velkou louži, tudíž účast není tak vysoká, ale je tu ale i ten fakt, že fanoušci by třeba chtěli cestovat, ale tento nově rozšířený turnaj je prostě nezajímá. Řekněme, že tento turnaj je v nynější podobě zcela nový a nedostal se tak zcela do podvědomí příznivců, někdo holt nemá rád novoty a drží se starých pořádků.

Pozitiva

a) Nová zkušenost

Na druhou stranu, každým rokem se hrají domácí soutěže, v České republice se rok co rok řeší, zda titul vyhraje Sparta nebo Slavia. Sparta ho vyhrála minulý rok a letos ji naopak fanoušci tzv. hejtí, za její výkony. Ano, každý by chtěl, aby jeho tým vyhrával stále dokolečka, ale někdy už to bývá přehraná páska. Možná proto je Mistrovství světa a Mistrovství Evropy populárnější, protože se hrají jednou za čtyři roky, a ne každý rok. A nyní tu konečně máme i klubovou soutěž, která se bude hrát také jednou za čtyři roky. A v čem je tak výjimečná? Že proti sobě mohou nastoupit týmy z různých kontinentů. Pokládá se za všeobecný axiom, že evropské kluby jsou vůbec ty nejlepší na světě, ale je tomu skutečně tak? Tento turnaj nám to mohl ukázat. Zhodnocení bude shrnuto níže u výsledků základních skupin. Hrají se tedy zápasy mezi týmy, které se za celou historii nepotkaly, což zvyšuje na atraktivitě, ale z nepochopitelných důvodů to moc netáhne.

b) Nové technologie

Věc, která vlastně není moc kritizována, je zavedení nových technologií. Začněme poloautomatickým systém vyhodnocování ofsajdů. Díky němu rozhodčí vědí dříve, zda se jedná o ofsajd a tím pádem dříve přerušit hru, než by se stalo například zranění, které by se při včasném přerušení hry nestalo. Jako příklad lze uvést hráče Nottinghamu Forrest, hrající Premier League, který se po ofsajdu a dohrávání akce srazil s tyčkou branky. Další novinkou je mikrofon u rozhodčího. Mnohdy se stávalo, že VAR kontroloval spornou situaci a rozhodčí se následně běžel podívat k monitoru. Tam něco zaznamenal a na základě toho odpískal. Diváci však někdy jistě nevěděli, co vlastně píská. Nyní jako v ledním hokeji sdělí přítomným na stadionu a prakticky i lidem u obrazovek, co tam viděl a na základě čeho udělal jaké rozhodnutí. Do účinnosti bylo zařazeno i nové pravidlo ohledně míče pod kontrolou brankářů. Místo 6 vteřin, po kteroužto dobu mohou mít v držení míč, mají nyní nově čas 8 vteřin, ale v případě přesáhnutí tohoto času, dojde k odpískání rohového kopu proti týmu brankáře, který měl míč v držení. Tím se prakticky předejde hojnému zdržování brankářů, kteří toho dříve dosti zneužívali.

c) Peníze

Jako drobná kompenzace by se mohla jevit finanční odměna týmům za jednotlivé výsledky. A peníze to nejsou vskutku malé, vítěz této soutěže si dokonce vydělá více než vítěz Ligy mistrů. Už i z tohoto důvodu je jistě zájem zápasy vyhrávat a není to jen takový ledabylý fotbal, kam by týmy přijely to jen odehrát, aby se neřeklo.

Výsledky základních skupin

Skutečně jsou evropské kluby těmi nejlepšími? Nebo je to předpoklad, který byl dlouhé roky mylný? Níže výsledky jednotlivých skupin.

Skupina A

1. kolo

Al Ahly - Inter Miami 0:0

Palmeiras - FC Porto 0:0

2. kolo

Palmeiras - Al Ahly 2:0

Inter Miami - FC Porto 2:1

3. kolo

Inter Miami - Palmeiras 2:2

FC Porto - Al Ahly 4:4

Foto: Martin Nosek - vlastní tvorba

Skupina A

Skupina A byla poměrně vyrovnaná, nakonec se však evropský a africký celek s šampionátem rozloučily. Úspěch zaznamenal tým z Brazílie a USA. Inter Miami o svém postupu prakticky rozhodl vítězstvím nad Portem, které bylo velmi cenné. Každopádně se v této skupině odehrál jeden z nejhezčích zápasů celého šampionátu, a to zápas mezi Portem a Al Ahly, v němž potřebovaly uspět oba celky a zároveň doufat, že duel mezi Interem Miami a Palmeiras neskončí remízou. To se však stalo, a jelikož se rozešly smírně i tyto celky, nebylo o postupujících pochyb.

Skupina B

1. kolo

PSG - Atl. Madrid 4:0

Botafogo RJ - Seattle Sounders 2:1

2. kolo

Seattle Sounders - Atl. Madrid 1:3

PSG - Botafogo RJ 0:1

3. kolo

Seattle Sounders - PSG 0:2

Atl. Madrid - Botafogo RJ 1:0

Foto: Martin Nosek - vlastní tvorba

Skupina B

V této skupině se událo velké překvapení. Čerstvý vítěz evropské Ligy mistrů sice nejdříve rozstřílel adepta na postup Atlétiko Madrid, ale následně prohrál s brazilským týmem Botafogo RJ, což mělo v celkovém součtu za následek vyřazení evropského giganta Atl. Madrid, které v posledním kole muselo zvítězit o tři branky nad Botafogem. Zkušené defenzivně laděné Botafogo si však pomyslný polštář pohlídalo. Sice porážkou s Atl. Madrid přišli o první místo ve skupině, ale šlo jim hlavně o postup.

Skupina C

1. kolo

Bayern - Auckland City 10:0

Boca Juniors - Benfica 2:2

2. kolo

Benfica - Auckland City 6:0

Bayern - Boca Juniors 2:1

3. kolo

Benfica - Bayern 1:0

Auckland City - Boca Juniors 1:1

Foto: Martin Nosek - vlastní tvorba

Skupina C

V tomto případě celkem překvapující finální umístění. Benfica s Bocou Juniors v prvním kole doháněla dvoubrankové manko, a nakonec uhrála remízu, právě mezi těmito dvěma celky se mělo rozhodnout o druhým postupujícím, jelikož o Bayernu nebylo pochyb a Auckland City z Nového Zélandu měl být takovým otloukánkem. Poslední kolo však bylo trnem pro sázkaře. Karty byly rozdány tak, že Boca Juniors musela doufat, že Bayern porazí Benficu a zároveň musela Boca zvítězit nad Aucklandem minimálně stejným rozdílem jako se to povedlo Benfice. Každopádně Benfice se podařilo Bayern porazit, čímž si zajistila dokonce první místo ve skupině a Boca tzv. ostrouhala. Navíc se jí ani nepodařilo Auckland porazit, což spustilo velkou vlnu oslav týmu z Nového Zélandu, protože se jednalo o velký úspěch a výdělek peněz, které si ti poloprofesionální hráči nevydělali za celou kariéru.

Skupina D

1. kolo

Chelsea - Los Angelec FC 2:0

Flamengo - Esperance Tunis 2:0

2. kolo

Flamengo - Chelsea 3:1

Los Angeles FC - Esperance Tunis 0:1

3. kolo

Los Angeles FC - Flamengo 1:1

Esperance Tunis - Chelsea 0:3

Foto: Martin Nosek - vlastní tvorba

Skupina D

Zde zaznamenal velký úspěch tým z Brazílie, jelikož se mu podařilo porazit 3:1 Chelsea, čímž si zajistil první místo ve skupině a poslední zápas nemusel hrát naplno. Chelsea nakonec musela svést přímou bitvu o postup, kterou však s přehledem zvládla a postoupila z druhého místa. Loučí se opět celky z Afriky a USA, které herně nepřesvědčily, zvlášť ten z USA.

Skupina E

1. kolo

River Plate - Urawa 3:1

Monterrey - Inter 1:1

2. kolo

Inter - Urawa 2:1

River Plate - Monterrey 0:0

3. kolo

Inter - River Plate 2:0

Urawa - Monterrey 0:4

Foto: Martin Nosek - vlastní tvorba

Skupina E

O postupujících se rozhodovalo v posledním kole. Mexické Monterrey potřebovalo, aby z duelu Interu a River Plate vzešel jeden vítěz a zároveň porazit již vypadnuvší japonskou Urawu. Urawu s přehledem porazili a s radostí zjistili, že Inter s River Plate zvítězil, čímž se Monterrey dostalo v tabulce před River Plate, které vyřazení neslo dosti nelibě.

Skupina F

1. kolo

Fluminense - Dortmund 0:0

Ulsan HD - Mamelodi 0:1

2. kolo

Mamelodi - Dortmund 3:4

Fluminense - Ulsan HD 4:2

3. kolo

Mamelodi - Fluminense 0:0

Dortmund - Ulsan HD 1:0

Foto: Martin Nosek - vlastní tvorba

Skupina F

Tato skupina dopadla podle očekávání, Dortmund vyhrál skupinu, i když nijak zvlášť pohledný fotbal nepředvedl. Brazilské Fluminense se na postup pořádně nadřelo, o postupu rozhodl vzájemný duel s jihoafrickým Mamelodi, které bylo důstojným soupeřem, jihokorejský Ulsan HD neuhrál ani bod.

Skupina G

1. kolo

Manchester City - Wydad 2:0

Al Ain - Juventus 0:5

2. kolo

Juventus - Wydad 4:1

Manchester City - Al Ain 6:0

3. kolo

Wydad - Al Ain 1:2

Juvenstus - Manchester City 2:5

Foto: Martin Nosek - vlastní tvorba

Skupina G

V případě postupů se žádné překvapení nekonalo. Jen v případě třetího místa se očekávalo, že to bude spíše tým marockého Wydadu, než Al Ain ze spojených arabských emirátů. O první příčku rozhodl na góly bohatý zápas 3. kola, který lépe zvládl anglický celek.

Skupina H

1. kolo

Real Madrid - Al Hilal 1:1

Pachuca - Salzburg 1:2

2. kolo

Real Madrid - Pachuca 3:1

Salzburg - Al Hilal 0:0

3. kolo

Salzburg - Real Madrid 0:3

Al Hilal - Pachuca 2:0

Foto: Martin Nosek - vlastní tvorba

Skupina H

O prvním místě a postupu Realu Madrid nikdo nepochyboval, i když v prvním zápase s Al Hilal zaváhal. Druhý evropský tým této skupiny z Rakouska nepochodil a druhé místo ukořistil právě saudskoarabský Al Hilal, kterému se uhraný bod z duelu s Realem Madrid velice hodil. Mexická Pachuca skončila bez bodu.

Shrnutí

Na základě výsledků základních skupin lze konstatovat, že nejlépe si vedly opravdu týmy z Evropy. Nicméně je třeba zaznamenat, že i týmy z Brazílie si vedly velmi dobře (Argentina daleko za očekáváním) a jsou přinejmenším pro evropské týmy dosti zákeřnými. Uvidíme, jak si povedou ve vyřazovacích bojích.

Závěr

Toť tedy k Mistrovství světa klubů. Samozřejmě by to šlo zanalyzovat ještě více do hloubky. A jak jste na tom vy, jste zastánci tohoto nově upgradovaného šampionátu?

Seznam zdrojů:

Livesport, 2025. Mistrovství světa klubů. Online. Dostupné z: https://www.livesport.cz/fotbal/svet/fifa-mistrovstvi-sveta-klubu/#/tvVoOjBU/draw. [cit. 2025-06-30].

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám