Hlavní obsah
Názory a úvahy

Vysoké ceny bydlení - proč máme poslouchat neustálé PR lobbistů vydávané za experty ?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Seznam.cz

V ČR se v poslední 10 letech neustále zvyšuje cena nemovitostí. Podle indexu cen nemovitostí vlastně chudneme, což je v rozporu s tím, že prý bohatneme, což je nám tu tvrzeno různými politiky, např. paní von Leyen.

Článek

V poslední době se opět začínají objevovat PR články, které dávají návod, jak vyřešit krizi s bydlením, primárně pořizovací cenu nových bytů. Jejich recepty většinou ale mají zásadní dopady.

Nejkontroverznější „rada“

Prý se má danit podle ceny, prý 1%. Tak dík „skvělé“ politice vlády (částečně i předešlým, buďme objektivní), kdy byt 3+1 vyjde na poměrně dost milionů, ve velkých městech klidně 11 milionů, což by znamenalo cca 100 tisíc ročně navíc, to je opravdu brutální, 9 tisíc měsíčně.

Kteří experti nám to tak radí ?

Realiťáci.

Ti chtějí, aby se trh hýbal, a pokud se část lidí dostane do potíží a budou nuceni prodávat, tak oni ochotně přiskočí, prodají a shrábnou své obvyklé 4%, z 10 mil nemovitosti je to 400 tisíc, tohle lidé s mediánovou hrubou mzdou (tedy nejčastější) vydělají za rok. Pak je tu i šance vydělat na pronájmech.

Mladí sociopati

Setkal jsem v diskusích na Seznamu mnohokrát s názorem, že je třeba nemilosrdně zvednout daně a kdo na to nemá, ten se prostě odstěhuje. Taková sobecká a arogantní prohlášení jen prohlubují příkopy ve společnosti. Takový člověk jen slouží cizím korporacím, které by rády na tomto vydělávaly, a nenažranému státu. Jsou zlostí celí bez sebe, že na ně nevyšel byt 2+kk, který má určitě nějaký důchodce, co beztak je zbytečně na světě, a kdybychom jim to osolili, tak to nedají, vystěhují se pod most a dotyčný bude moci na koloběžce jezdit do práce a to bude super cool a naše budoucnost.

Lobbisti všech možných skupin

Objevují se názory všech možných „expertů“, ale skoro za každým je nějaké lobby, i ekonomové cizích bank mají vlastní zájmy.

Příklad

Nedávno vyšel článek od jakési firmy XX Research (XX jsou jiná písmena, neuvádím, najděte si sami), která obhajuje to brutální zdanění nemovitostí podle ceny s tím, že na západě je to prý běžné. Když si prohlédnete výroční zprávu, zjistíte, že 70% příjmů mají od firmy, které investuje do nemovitostí. Už to dává smysl ?

Vláda

Bartoš: „Být v nájmu je normální, celá západní Evropa tak bydlí v daleko větší míře.“

Toto je typická dezinformace, vláda vidí, jak je to špatně, ale z ideologických důvodů s tím nemůže a nechce dost dělat, tak začne tvrdit, že mít vlastní bydlení není třeba.

Jenže to je lež, dezinformace, polopravda, v podstatě jen Německo a Rakousko jsou výjimky, Německo především kvůli druhé světové válce, kdy bylo rozbombardováno a byty financovala města a soukromé společnosti. Ale obecně výrazná nadpoloviční většina bydlí v EU ve vlastním, např. v Norsku je to přes 80%, jak si přečtete v článku.

Co by mělo být cílem?

Cílem naší vlády by mělo být, aby si většina našich obyvatel mohla koupit nemovitost na bydlení a na důchod. Většina neznamená všichni. Nějaká podpora cizinců, cizích firmem , cizích investorů je až na desátém místě. S nemovitostí souvisí i porodnost, protože pokud máte průměrný či mediánový plat, pak nějaký nájem 20+ tisíc měsíčně v případně výpadku jednoho příjmu může uvést rodinu s jedním členem na mateřské/rodičovské do velmi špatné situace (příplatky na bydlení být mohou a nemusí, to vám nikdo nezaručí).

Jaká je situace

Situace je špatná, objektivní stav udává třeba uznávaný „Delloite property index“. Jeden z ukazatelů je, kolik ročních průměrných (hrubých před zdaněním!) platů potřebujete na pořízení průměrného bytu o ploše 70m2; ČR:

2015-8

2019-11,2

2023-13,3

Z tohoto hlediska vlastně chudneme. U čistých si ještě přidejte tak 30%. A má to i nejspíš velký vliv na porodnost- ti, kdo by chtěli děti. z finančních důvodů a nejistoty nemají.

Jaké jsou příčiny stavu?

Problém níže uvedených příčin je, že mnozí si nejsou z ideologických důvodů ochotni některé příčiny připustit. Speciálně body 2, 3 , 5 a 8 jsou ze strany progresivistů zásadně popírány a další bagatelizovány. Jsou vyzdvihovány jen výrazné majetkové daně, jako by vše vyřešily. Ano, lidé kteří předražené pozemky a drahou výstavbu už zaplatili, včetně spousty daní, nebo ti, kterým se díky špatné situace okolo nemovitost „zhodnotila“, ale v reálu ne, protože kdyby ji prodali, tak si musí koupit jinou a draze.

1. „vrtulníkové peníze“ - tisk ultra levných peněz. Ve výsledku více chytí ti, co jsou výše, když jsme u té metafory, jinými slovy nahrává to spekulaci a ceny rostou.

2. imigrace : podle CSU je nás aktuálně 10,9 milionů, navzdory nevelké porodnosti, která je teď rekordní, platí nabídka-poptávka. Pozn: stačí se někde podívat (nejen) v Praze na zvonky.

3. špatná ochrana proti neplatičům a ničitelům bytů: některé byty majitelé neposkytují kvůli vyloženě špatným zákonům, které posilují „šmejdy“ a nedávají možnost si ochránit majetek - podpora vystěhování neplatiče či postih někoho, jehož zvíře nebo on sám „vybydlil“ byt, je minimální.

4. nízká výstavba sociálních/startovacích bytů pro důchodce a mladé lidi: pro vládu to není priorita, priorita jsou stíhačky a podobné věci, na západě se staví sociální byty za účasti státu. To nyní stát údajně začne dělat, otazníků je spousta, ale částka je vzhledem k potřebám směšná - 8 mld.

5. Green deal: ten bydlení zdražuje, přehnaně zpřísňující se normy bydlení nepochybně zdražují, vysoké ceny energií s tím souvisí, výroba mnohých materiálů je energeticky náročná - cement atd.

6. Centralizace státu: pracovní příležitosti jsou dnes hlavně ve velkých městech

7. kšefty z pozemky: třeba ve Středočeském kraji často nejdřív koupí pozemky bohatá společnost po velkých kusech (jméno známe, neuvádíme), která je pak odprodá developerům - a pozemky stojí 10 tisíc za m2 a u rodinného domu pak začínáte na 8 mil Kč a ještě jste nekopli.

7. Možnosti nákupu ze zahraničí bohatými subjekty

Toto akcelerovalo od roku 2012, kdy přestala platit některá přechodná ustanovení po přijetí v EU. Asi s tím moc neuděláme, ale je dobré jim situaci neusnadňovat.

8. Koloniální postavení ČR

V cenách umíme dohánět rychle, ale v platech nám to nejde a šestikoalice hezky schválí green deal, povolenky , ale pro rozvoj ekonomiky se nedělá nic zásadního. Proto nám to trvá tak dlouho, si na byt ušetřit/splatit ho. Něco o tom najdete v knize Ilony Švihlíkové „Jak jsme se stali kolonií“.

Pokud chcete tedy soudruzi své majetkové daně, začněte u subjektů s 10+ byty. Akorát uvidíte ten řev investičních firem a dalších subjektů, a dost možná do Strakovky přijedou s kufříky. Jinak nezapomeňte na to, že to plně promítnou do nájmů a milý koloběžkář se pořádně prohne.

P.S. předchozí odstavec je spíše ironie, že toto zdanění pomůže, jsem taky kdysi věřil, ale to už je dávno, už jsem z toho vyléčen, jen by to byla další daň z trakaře a nic by se nezlepšilo, pro miliony lidí by to naopak bylo velké zhoršení a jen by si stát a investiční firmy „nahrabaly“. Ale rozhodně bychom neměli danit ty, co to mají pro své bydlení a nebo se jim podařil získat nějaký byt, ze kterého budou financovat důchod, protože ten bude mizerný, díky naším skvělým politikům- protektorům.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám