Hlavní obsah

Chceme do předkola!

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

18. 9. 20:04

Po prvních dvou kolech Tipsport Extraligy sice Kladno zůstává bez bodu, ale svoji hrou zejména v druhém zápase proti Pardubicím překvapilo hodně lidí.

Článek

Chceme předkolo!

Po prvních dvou kolech Tipsport Extraligy sice Kladno zůstává bez bodu, ale svoji hrou zejména v druhém zápase proti Pardubicím překvapilo hodně lidí. Přípravné zápasy byly z jejich strany velmi nepovedené, ale evidentně to nic neznamená. Do dalších zápasů je potřeba lépe zužitkovat přesilovky a více se tlačit do brány. Hlavním faktorem těchto dobrých výkonů je beze sporu brankář Adam Brízgala. Za tyto dvě utkání zapsal celkovou úspěšnost 94,8 %.

Minulý rok, ukončený poměrem 4:0 na zápasy ve prospěch Rytířů v baráži proti Zlínu, jsme si museli počkat na oficiální zveřejnění všech změn v A-týmu. V případě Kladna se jednalo hned o osm odchodů, a devět příchodů. Bohužel, jako již každoročně kladenským trvalo sestavení týmu nejdéle ze všech, jednak kvůli baráži, ale také z finančních důvodů.

V obraně se po jednom roce rozloučili Lotyšové Cibulskis a Sotnieks. První jmenovaný měl být obránce, co nasbírá kanadské body a pomůže na přesilové hře. Jenže tak se nestalo. Jak jsme si mohli všimnout, na naši nejvyšší soutěž to už bylo málo. Zkrátka je za zenitem již pár sezon, a proto minulý rok zbyl jako volný hráč na trhu do doby, než ho Kladno podepsalo. Sotnieks je ještě o rok a půl starší a typově defenzivní bek. Ale ani obranná práce mu moc nevoněla. Třetím odchodem na obranných postech je Martin Kehar.

Protože měli Rytíři problémy s bráněním oslabení a blokováním střel, přivedlo velmi vysoké obránce Chrise Marteneta a Tadeáše Hejdu, měli by, jak kladenští napsali na sítích: „tvrdit muziku!“ Karel Klikorka by měl plnit roli ofenzivního obránce. Celkově se tedy obrana, alespoň na papíře, začíná ubírat správným směrem. Obranu tvoří hlavně mladší hráči, zejména Jiří Ticháček. Renomované weby hokej.czisport.cz se shodují, že letošní sezóna by pro něj mohla být zlomová.

Horší kapitolou jsou kladenští importi. Kdo znal Marteneta před tím než ho Kladno oznámilo? Co tento hráč našemu týmu přinese? Vzhledem k tomu, že si nedokázal vybojovat místo ani v AHL. Bude z něj nový Austin?. Na toto zjištění si musíme ještě nějakou dobu počkat. Ještě zajímavější otázkou je, jestli bude lepší než všemi oblíbení Lotyši, kteří v jeho věku (26 let) hráli stabilně KHL, a v té době by určitě patřili v tuzemsku k těm lepším. Zkrátka velká neznámá. Dalším importem je Deven Sideroff. Nahradí Adama Kubíka? Na Slovensku nastřílel 16 gólů, Adam Kubík jich dal i s baráží 17. Navíc Slovenská extraliga je o pár levelů horší soutěž. Můžeme jen spekulovat. (Marel Hecl, Sideroffův spoluhráč, kterého si můžeme pamatovat ze sezóny 2021/22 z Pardubic, nasbíral v naší nejvyšší soutěži 13 kanadských bodů za 44 zápasů, zatímco ve Zvolenu nasbíral kanadských bodů 46 – (21+26). Sideroff posbíral o 6 bodů méně, tedy 39 – (16+23.)

Do útoku přišlo hráčů šest. Nejzvučnější posilou je beze sporu Michael Frolík, platný hráč jak do útoku, tak do obrany. O místo po boku Tomáše Plekance přišel bojovat ještě Denis Kusý. V minulé sezóně hrál ve Finsku v druhé nejvyšší lize. Nasbíral padesát osm kanadských bodů a vstřelil dvacet sedm branek. Nicméně, ve svém nejpovedenějším ročníku v extralize dokázal nastřílet pouhých pět branek. Srdcař Jakub Strnad je čistě bojovník na oslabení, jenže jeho výkony v minulém roce byly hluboko pod extraligovým standardem. Místo po Adamu Kubíkovi by mohl zaujmout úplně jiný hráč - Richard Jarůšek, ten by na Kladně mohl ožít a vrátit se do své nejlepší formy. Je to střelec, a i když se mu v posledních letech moc nedařilo, tak letos mu bude na góly nahrávat Tomáš Plekanec. Jinak do první formace pasuje jen Martin Procházka. Poslední novou tváři v dresu s rytířem na hrudi je Eduards Tralmarks z farmy Bostonu, může být platným hráčem, a přesně splňuje to, co na Kladně chtějí hrát – je to silový a vysoký powerforvard.

Pokud má tento tým atakovat pozice zajišťující účast v play-off, bude k tomu potřeba velká dávka štěstí, protože momentálně na Kladně chybí jak obránce číslo jedna, kterým by se měl stát Jiří Ticháček, tak brankář číslo jedna, protože Bow svými výkony, ať chce nebo nechce, patří mezi vůbec nejhorší gólmany ligy. Jeho role se zcela jistě zhostí Adam Brízgala. V posledních zápasech podává opravdu famózní výkony, a pokud mu taková forma vydrží, Kladno se směrem dozadu nemusí ničeho a hlavně nikoho bát. V obraně by se mohl předvést ještě Tadeáš Hejda, v prvních zápase působil velmi jistě, a svoji roli plnil tak, jak měl. V útoku budeme opět spoléhat na Tomáše Plekance. K němu se snad připojí svými výkony Michael Frolík a Richard Jarůšek, dále jako zajímavý hráč vypadá Lotyš Eduards Tralmarks.

Když začnu přemýšlet nad budoucností tohoto klubu, přepadá mě pocit nejistoty. Nejsme schopni podepisovat dobré hráče, pokud přivedeme cizince, je to vždy hráč s otazníkem, kdykoliv, kdy se v našem týmu vyprofiluje někdo do statusu rozdílového hráče, za rok je pryč. Proč se tohle děje? Proč nás všichni odepisují na poslední místo? Proč se po sezóně zbavujeme hráčů jako je Indrák, když ho evidentně nemáme kým nahradit? Můžeme doufat jen v zázrak. V podstatě se dá říct, že budeme v extralize tak dlouho, dokud bude poslední mužstvo hrát baráž s vítězem první ligy. Hodně lidí se shoduje, že Kladno nemá v extralize co dělat, ale kdo by měl tedy Kladno nahradit? Je prvoligový šampion schopný porazit sice nejhorší, ale extraligový tým? Zatím ne, a vypadá to, že si na takový okamžik bude muset ještě dlouho počkat. Pokud chceme držet extraligu kvalitní a konkurenceschopnou, jiná cesta než ta barážová nepřipadá v úvahu. Přímý sestup a postup je podle mého názoru v dnešní době nesmysl. Jsou v první lize hráči, kteří jsou schopni udělat alespoň 30 bodů za rok v extralize? Nejsou. Takže výkřiky některých prvoligistů o postupu se dají přirovnat k výkřikům do tmy. Z této strany je vlastně extraliga uzavřená, představte si, že by Třinec po vítězném play off měl ještě odehrát sérii na čtyři vítězné zápasy s čerstvým týmem, který je evidentně o několik levelů výš, zvládl by to? Asi těžko, stejně jako Zlín nebo Jihlava právě proti Kladnu. Vše nasvědčuje tomu, že se z Chance Ligy dříve či později stane čistě farmářská soutěž pro týmy z extraligy, viz Pardubice B, Kolín, Litoměřice, Frýdek-Místek, Sokolov. To už farmy extraligových klubů jsou. V podstatě každý tým má na své soupisce hráče z extraligy na hostování či střídavé starty z partnerských klubů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:
Rytíři Kladno

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz