Hlavní obsah
Sport

Steroidy v UFC: Kontroverze kolem antidopingových pravidel

Foto: Matthew, AI

testing, AI

V posledních letech se stále více diskutuje o využívání steroidů v UFC a o účinnosti antidopingových programů. Počet spekulací o tom, jak se bojovníci vyhýbají testování, roste.

Článek

V tomhle ohledu lze zmínit např. případ Jona Jonese, který se před kontrolou dokonce schoval pod oktagonem v místě, kde aktuálně trénoval. Jones tuto informaci dokonce i potvrdil, proto se v tomto případě vlastně ani nejedná o spekulaci. Mnoho fanoušků i bojovníků vyjádřilo pochybnosti o tom, zda jsou stávající systémy skutečně efektivní.

⦁ Fanoušci McGregora horlivě diskutovali o užívání steroidů před jeho návratem do klece

⦁ UFC opustilo USADA, přešlo na DFSI pro sběr vzorků

⦁ Panují obavy ohledně transparentnosti a kontrolu nad novým antidopingovým systémem UFC

Steroidy v UFC

Jedním z hlavních témat, které v roce 2023 vyvolalo velký rozruch, bylo spekulování o užívání steroidů Conorem McGregorem. McGregor se v té době pokoušel o návrat po zlomenině nohy. Během jeho rehabilitace se objevily teorie, že mohl užívat steroidy pro lepší hojení zranění. Dle některých fanoušků je to v takových situacích pochopitelné. Absence testování McGregora od začátku roku 2023 vyvolala kritiku. McGregor nebyl součástí testovacího programu USADA, ale stále tvrdil, že není pod vlivem jakýchkoli zakázaných látek.

Tento problém vyústil v napětí mezi UFC a USADA. Když UFC tlačilo na výjimku pro McGregora, USADA odhalila, že se UFC rozhodlo jít jiným směrem. Dana White, prezident UFC, vyjádřil frustraci, odsoudil USADA a označil její hlavní představitele za ,,bastardy„. UFC se tedy rozhodlo ukončit spolupráci s USADA na konci roku 2023 a hledat nové způsoby testování.

Náhradou za USADA je CSAD

Nový testovací systém UFC byl představený jako způsob, jak zlepšit transparentnost a efektivitu. Nový program zahrnuje spolupráci s organizací Drug-Free Sport International (DFSI), která je zodpovědná za sběr vzorků. DFSI tvrdí, že je lídrem v antidopingovém průmyslu. Argumentuje tím, že provádí sběr vzorků pro takové organizace jako FIFA, PGA Tour nebo NFL. Fanoušci mají přesto obavy. Obavy se týkají toho, jaký vliv to bude mít na samotný proces testování, korektnost výsledků a následných sankcí.

Znepokojujícím aspektem nového programu je, že rozhodnutí o sankcích budou mít v rukou lidé spjatí s UFC. To vyvolává otázky o nezávislosti a případné důslednosti celého systému. Prezident nového orgánu, Combat Sports Anti-Doping (CSAD), bude mít naprostou kontrolu nad všemi rozhodnutími. Tento orgán dává sankce bojovníkům na základě testování provedeného agenturou DFSI. Tento fakt může být právem považovaný za konflikt zájmů. CSAD je financované organizací UFC. Otázky jsou proto relevantní.

I přes tyto změny a nové kontroverze však některé pozitivní aspekty zůstávají. Nový systém testování vypadá jako důkladnější než dřívější systém. Několik bojovníků bylo již přistižených při porušování pravidel. Fanoušci tuzemské scény mohou poznat například jméno Joltona Lutterbacha, který na domácí scéně působí v RFA. Předchozí programy mohly být považované za nedostatečné. Tento krok se tedy zdá být pokusem o větší kontrolu.

Příklady potrestaných bojovníků

Prvním potrestaným bojovníkem organizací CSAD byl v březnu 2024 Walt Harris, který testoval pozitivně na drostanolon. Další, kdo stojí za zmínku je Khalil Rountree Jr., který přijal dvouměsíční sankci za porušení antidopingové politiky UFC. Sám nahlásil svůj přečin. Chybný doplněk stravy obsahující DHEA začal užívat 2. května. Vzorek odevzdal 4. května 2024 a testování potvrdilo přítomnost metabolitů DHEA. Sankce začala 4. května a trvala do 4. července 2024.

Kvůli pozitivnímu testu se Rountree neutkal s Jamahalem Hillem na UFC 303. Tento galavečer si fanoušci české MMA jistě pamatují. Zde se odehrála prohra Jiřího Procházky, který se již brzy utká právě s Jamahalem Hillem, ale zpět k případu Rountreeho. CSAD konzultovalo s SMRTL, což je akreditovaná laboratoř pro testování a potvrdilo, že krátkodobé užívání DHEA nemělo vliv na výkon. Rountree se tedy ve svém dalším zápase utkal s Pereirou o titul polotěžké váhy.

Budoucnost

Nicméně, zůstává otázka, jak moc to všechno ovlivní samotné sportovce a jejich motivaci k užívání zakázaných látek. Je možné, že fanoušci, kteří dříve nadávali na steroidy a požadovali přísnou kontrolu, začnou být k těmto změnám lhostejní? Bude se UFC stále pohybovat na tenkém ledě, pokud jde o transparentnost v celém procesu?

Testování na zakázané látky bude vždy jedním či možná dokonce nejvíce diskutovaným a kontroverzním tématem v MMA.

--------------------

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://cs.wikipedia.org/

https://oktagonmma.com/cs/

https://www.ufc.com

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz