Hlavní obsah
Názory a úvahy

Tomu říkáte demokracie v ČR - co by na ní řekli antičtí filosofové?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Matyáš Akvalov
4. 11. 14:06

Krátký článek k zamyšlení, kde to žijeme.

Článek

Došel jsem k názoru, že definice všech dosud mě známých ideologií nelze aplikovat. Tak třeba pro začátek. Naše oblíbená demokracie. Ku příkladu základní práva všech občanů ČR. Úplně nejlépe je to vidět na právu svobody slova. Tak třeba nesmím veřejně mluvit v dobrém o nacismu. Nesmím podporovat země, které jsou ve válečném stavu a můj stát není na jejich straně. Toto právo mě dosud neomezuje, protože nacista, ani Rus nejsem. Ale jde o princip. Upřímně jsem rád, že tu nacisté nepobíhají po ulicích se svastikami. Takovýchto příkladů je spousta. Když se nám a vládě něco nezamlouvá prostě si vytvoříme zákon, který tato (jak se říká nedotknutelná) práva nebo klidně i ústavu porušují. A naše demokracie, kterou naši předkové tak dlouho budovali, je ta tam. Kdyby to viděli antičtí filosofové, kroutili by hlavou.

„Svoboda může posloužit jako mimořádný nástroj k podmanění, protože svobodná volba otrokářů neruší ani otrokáře ani otroky.“— Herbert Marcuse (1964)

„V demokratuře jsou zachovány obecné svobodné volby, svoboda slova je sice také formálně zachována, ale politika a média jsou ovládána systémem, který má zařídit, aby pouze určité názory byly veřejně diskutovány. Důsledkem je, že občané žijí ve společnosti ovlivněné neobjektivními obrazy skutečnosti. Útlak nevhodných názorů je dobře skrytý, volná debata zaškrcená. Nicméně nutno dodat, že společným rysem všech demokratur je skutečnost, že většina lidí se v takovém státě nedomnívá, že by žila v demokratuře.“
— Vilhelm Moberg (1965)

Demokratura je neologismus složený ze slov demokracie (demos – lid; kratos – vládnout) a diktatura (z latiny: dictator), který označuje diktaturu vydávající se za demokracii. Termín pravděpodobně definoval švédský spisovatel Vilhelm Moberg v roce 1965, který jako demokracii chápal režim, ve kterém jsou média využívána k manipulaci s veřejným míněním za účelem, aby si občané mysleli, že žijí v demokracii. Ázerbájdžánská novinářka Chadidž Ismailová v roce 2013 uvedla, že političtí analytici za demokraturu označují například režimy v Ázerbájdžánu a Rusku. Termín se používá zejména v politické publicistice.

zdroj: wikipedie

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz