Článek
Ve světě investic je Apple Inc. (AAPL) dlouhodobě jednou z nejlepších společností legendárního investora Warrena Buffetta. Robustní image značky a silná loajalita zákazníků upevnily pozici společnosti a umožnily jí v průběhu let škálovat a zvyšovat své ocenění – což je konstrukce, která Buffetta velmi oslovuje. Nedávné pohyby v Buffettově portfoliu však naznačují menší zaměření na Apple: výrobce iPhonů již nepředstavuje téměř polovinu portfolia Berkshire Hathaway a Buffett v průběhu několika čtvrtletí soustavně snižuje své podíly ve společnosti – tato série nyní zasáhla již čtvrté po sobě jdoucí období.
Tento měnící se trend vyvolává řadu otázek. Co Buffetta vede ke snižování akcií Applu a mělo by to vyvolat obavy u současných akcionářů Applu nebo u těch, kteří uvažují o nákupu akcií společnosti?
Zdá se, že Berkshire Hathaway, nadnárodní konglomerátová holdingová společnost, v jejímž čele stojí Buffett, přezdívaný Věštec z Omahy, hromadí hotovost. Zatímco investoři po celém světě agresivně skupují akcie, Buffett zaujal opatrnější přístup. Tato strategie se odráží v rostoucím zůstatku hotovosti společnosti Berkshire, který na konci září dosáhl neuvěřitelných 325 miliard dolarů, což je podstatný nárůst oproti pouhým 277 miliardám dolarů z předchozích měsíců.
To by potenciálně mohlo signalizovat Buffettovy potíže při hledání atraktivních nákupních příležitostí na současném trhu. Jeho odklon od nákupního trendu se týká i prodeje, konkrétně prodeje akcií společnosti Apple. Poslední čtvrtletí je čtvrtým obdobím v řadě, kdy Berkshire snížila svou pozici ve společnosti Apple. Ačkoli Apple zůstává na prvním místě v portfoliu Berkshire s hodnotou necelých 70 miliard dolarů, jde o výrazný pokles oproti 170 miliardám dolarů, které Berkshire držela v akciích Apple na konci roku 2023.
Jak tato změna působí na investory do společnosti Apple? Od začátku tohoto týdne zaznamenaly akcie společnosti Apple od začátku roku nárůst o zhruba 15 %. I když zaostávají za růstem indexu S&P 500, který za stejnou dobu dosáhl 26 %, prodej Berkshire nijak kriticky nepoškodil hodnotu akcií spotřebního zboží společnosti Apple.
S tržní hodnotou 3,4 bilionu dolarů je Apple pohodlně jednou z nejhodnotnějších akcií na světě. Buffett možná jednoduše využívá tohoto silného ocenění k zajištění určitých zisků, zejména vzhledem k jeho dřívějším obavám z možného zvýšení vládní sazby daně z kapitálových výnosů v blízké budoucnosti. Tento krok jako takový by tak mohl být spíše o zachování výnosů akcionářů než o obavách z rostoucího ocenění společnosti Apple nebo výhledu budoucího růstu.
Akcie společnosti Apple však v současné době nejsou levnou záležitostí – obchodují se za 37násobek klouzavého zisku spolu s mírným 2% nárůstem čistých tržeb oproti předchozímu roku, které dosáhly celkem 391 miliard USD. U společnosti s takovým násobkem zisku by investoři do růstu obecně očekávali více.
Měli by investoři nyní uvažovat o nákupu akcií společnosti Apple? Snížení akcií společnosti Apple ze strany Berkshire by pro investory nemuselo nutně znamenat mávnutí červeným praporkem, ale současné ocenění společnosti staví investory do zóny úvah. Nejnovější zpravodajské schopnosti společnosti Apple neudělaly výrazný dojem a nový iPhone se nemusí ukázat jako katalyzátor růstu, který mnozí analytici očekávali. To se stává pro vysoce ceněné akcie, jako je Apple, problematické, zejména s ohledem na jejich poměrně krotké tempo růstu v letošním roce.
Pro vytrvalé, dlouhodobé investory, kteří jsou ochotni držet akcie společnosti Apple, však lze akcie stále považovat za stabilní investici. Díky rozsáhlé uživatelské základně a velkému ekosystému má společnost dlouhodobě značný růstový potenciál. Krátkodobí investoři však mohou chtít své pozice držet nebo prozkoumat levnější růstové akcie. Nadcházející cesta společnosti Apple může být bouřlivá a na cestě na ni mohou číhat potenciální problémy.