Článek
Podle měsíčního výhledu globálního modelu CFS by měl být prosinec celkově spíše nadprůměrně teplý, a to o 1 až 2 °C oproti dlouhodobému normálu. To pravděpodobnost ikonických „bílých Vánoc“ snižuje. Pokud se podíváme na dlouhodobý průměr teplot v České republice, pohybuje se teplota na Štědrý den kolem 4°C. Po svátečních dnech postupně celorepublikový průměr klesá a až teprve ke konci roku se dostává na hodnoty blíže bodu mrazu. Podle dlouhodobých statistik se tak přes Vánoce musíme po většinu času spokojit s blátivou variantou.
Bílé Vánoce jsou v českých městech spíše výjimečnou záležitostí. Praha zažila bílé Vánoce například v roce 2010. Tehdy šlo o sněhově mimořádnou zimu, a i na Štědrý den leželo na zemi kolem 10 cm sněhu. Brno mělo v poslední době sníh například v roce 2016, kdy byly na Štědrý den 4 cm sněhu. Ostrava je na tom v posledních letech se sněhem o Vánocích hodně špatně, ačkoliv je tu zimní klima nejstudenější z českých tří největších měst. Na Štědrý den byl sníh například v roce 2011. Nicméně to byly pouhé 3 cm na Štědrý den, a další dva sváteční dny už byly bez sněhu. Před tím napadnul sníh na Vánoce v roce 2007, ale šlo jen o pouhý 1 cm.
Podle aktuálního měsíčního výhledu bude týden od 23. 12. s největší pravděpodobností průměrný. V praxi to neznamená zrovna velkou šanci na sněhovou pokrývku, která by se ve městech měla zvlášť držet: přes den lehce nad nulou do 3 °C, v noci kolem nuly nebo lehce pod ní. Situaci nenahrává ani to, že by tento týden měl být průměrný až podprůměrný z hlediska srážek.
Naději na bílé Vánoce však existuje lokálně, pokud se podíváme podrobněji na dlouhodobé modely počasí. V případě Prahy se modely přiklání spíše k výše zmiňovanému průměrnému počasí s malou šancí na srážky. Teploty se budou pohybovat mezi 1 až 2 °C, v noci kolem 0 až -2 °C. Situace je ale pozitivnější pro severní Moravu a Slezsko, kde modely počítají s teplotami přes den kolem 0 °C s možností občasných sněhových srážek.