Článek
Z historických měření lze snadno zjistit, který den v roce je v dlouhodobém průměru vrcholem zimy - nejchladnějším dnem roku. Pokud se podíváme na data z měřicích stanic, zjistíme, že v dlouhodobém průměru jsou teploty jednotlivých dní po celý leden relativně podobné a na různých stanicích v rámci Česka se nejchladnější den zimy trochu liší. Zpravidla však nejchladnější den připadá na dny mezi 10. až 20. lednem. To znamená, že zima v minulých dnech již dosáhla svého klimatického vrcholu.
Samozřejmě, počasí má každý rok jiný průběh a platí tedy, že určení „nejchladnějšího dne v roce“ je spíše statistickou zajímavostí, která nám může dodat optimismu, že ten největší zimní marast už máme za sebou.
Je ale také třeba říci, že druhá polovina zimy má trochu jiný charakter než první polovina. I když jsou teploty v prosinci z hlediska průměru podobné jako v únoru, tak se počasí značně liší. Prosinec je obvykle spojen se silnými inverzemi, slabým a jen krátce svítícím sluncem, takže teploty se tolik neliší mezi nocí a dnem. Vzduchová hmota ve vyšších výškách bývá ještě poměrně teplá, ale chladnutí přichází zespoda, tedy od povrchu. Oproti tomu v únoru už je silnější slunce, během kterého mohou už teploty vyšplhat znatelně výše a od povrchu se otepluje, ale zase se vyskytují vpády studeného vzduchu ve vyšších výškách. Když slunce zapadne, rychleji se ochlazuje a noční teploty bývají nízké.
Dlouhodobý výhled počasí na zbytek zimy
Podle klimatologických modelů bude únor ve střední Evropě nadprůměrně teplý. Srážek bude spíše méně. Aktuálně modely předpokládají, že letošní únor bude o 0,5 až 1,0 °C nad dlouhodobým normálem. Nemělo by tedy jít o tak extrémně teplý měsíc, jakým byl únor v minulém roce, nicméně měsíční teplota by měla být vyšší než obvykle.
Podobně na tom bude i celá střední Evropa, pevninský sever Evropy, většina Německa, část Francie i Španělska nebo části Balkánu. Jedná se však o výhled v porovnání s dlouhodobým normálem a neznamená to, že ke krátkodobému průniku studeného vzduchu s celodenními mrazy a zimním počasím nemůže dojít.
Použité zdroje: