Hlavní obsah

Co jste nevěděli: o sci-fi seriálu Hvězdná brána Atlantida

Foto: F. Scott Schafer/Syfy/NBCU Photo Bank/NBCUniversal via Getty Images

Stargate Atlantis si od první epizody získala srdce fanoušků sci-fi po celém světě. Tato kultovní odnož Hvězdné brány přinesla nejen skvělé postavy, napínavý děj a fascinující svět Atlantidy, ale i spoustu zajímavostí ze zákulisí.

Článek

1. Atlantida měla být na Zemi

Původní koncept seriálu počítal s tím, že bájné město Atlantida bude nalezeno někde na Zemi, pravděpodobně v Antarktidě. Nakonec se tvůrci rozhodli, že jej přesunou do jiné galaxie, aby vytvořili zcela nový svět plný neznámých hrozeb, pokročilých technologií a neprobádaných míst.

2. Wraithové byli inspirováni upíry

Hlavní protivníci seriálu, Wraithové, byli navrženi jako kombinace upírů a hmyzu. Jejich schopnost vysávat životní energii z obětí měla dodat seriálu temnější nádech a vytvořit nepřítele, který bude děsivější než goa'uldi z Hvězdné brány SG-1.

3. David Hewlett původně nechtěl hrát McKaye

Když David Hewlett poprvé ztvárnil Dr. Rodneyho McKaye v seriálu Hvězdná brána SG-1, netušil, že se tato postava stane jednou z hlavních v novém seriálu. Původně se zdráhal roli přijmout, protože McKay byl v SG-1 napsán jako arogantní a nesympatický. Nakonec však tvůrci jeho charakter přetvořili do vtipného a rozporuplného génia, což se ukázalo jako geniální tah.

4. Atlantis je inspirována legendami

Design města Atlantida byl inspirován historickými mýty o bájné Atlantidě. Tvůrci chtěli, aby město působilo jako dávná, ale nesmírně pokročilá civilizace, a tak vznikl ikonický kruhový tvar s centrální věží, která připomíná antické chrámy smíchané s moderními sci-fi prvky.

5. Jason Momoa si vymyslel Rononův vzhled

Když Jason Momoa dostal roli Ronona Dexe, přišel s vlastní vizí toho, jak by měl jeho válečník vypadat. Přemluvil tvůrce, aby mu nechali dredy a přidali tetování, což dodalo jeho postavě unikátní styl. Dredy se však ukázaly jako velký problém, protože byly těžké a časem začaly způsobovat bolest krku, takže je nakonec musel ostříhat a používat paruku.

6. Sheppard a jeho láska k létání

Joe Flanigan má ve skutečném životě pilotní licenci, což se skvěle hodilo k jeho postavě Johna Shepparda. Mnoho scén, kde Sheppard pilotuje puddle jumper nebo wraithskou loď, bylo natočeno s ohledem na jeho znalosti letectví.

7. Vztah mezi McKayem a Sheppardem měl být jiný

Původní scénáře ukazovaly jejich vztah jako mnohem formálnější a odtažitější. Chemie mezi Flaniganem a Hewlettem však přinesla skvělý humor a přirozený přátelský konflikt, který si diváci oblíbili.

8. Puddle jumpers a jejich tajemství

Malé transportní lodě známé jako puddle jumpers byly vytvořeny speciálně pro Atlantidu a jejich design byl inspirován minimalistickými kosmickými loděmi z různých sci-fi děl. Pro natáčení existovaly jak modely, tak detailní interiérové kulisy.

9. Rachelle Luttrell prošla tvrdým tréninkem

Pro roli Teyly absolvovala herečka bojový výcvik a učila se bojovat s holemi. Tvůrci chtěli, aby její postava působila jako zkušená bojovnice, což se díky jejímu odhodlání podařilo.

10. Atlantida v jiných sci-fi seriálech

Mnoho kulis z Atlantidy bylo po skončení seriálu recyklováno a použito v jiných sci-fi seriálech a filmech, včetně některých epizod Battlestar Galactica.

11. Replikátoři v Atlantidě původně neměli být

Tvůrci původně neplánovali, že se v Atlantidě objeví Replikátoři. Nakonec se rozhodli přivést zpět tuto technologickou hrozbu z SG-1, což vedlo k některým z nejnapínavějších epizod.

12. Sheppard měl mít jiný charakter

Původně měl být Sheppard klasičtější vojenskou postavou, více podobnou Jacku O’Neillovi. Joe Flanigan však dodal postavě větší sarkasmus a rebelskou náturu, což z Shepparda udělalo fanoušky milovaného hrdinu.

13. Vysoká úmrtnost vedlejších postav

Atlantida se proslavila tím, že neměla problém likvidovat vedlejší postavy, což dodávalo seriálu realistický válečný nádech. Fanoušci to často zmiňují jako hlavní rozdíl oproti SG-1.

14. Záběry z vesmíru

Některé vesmírné záběry v Atlantidě byly tak detailní, že je NASA použila ve svých vzdělávacích materiálech k ilustraci života ve vesmíru.

15. Proč nebyla šestá série?

Navzdory popularitě seriálu rozhodlo studio MGM seriál ukončit po páté sérii, aby uvolnilo místo pro Stargate Universe. To vyvolalo vlnu nevole mezi fanoušky, kteří si přáli pokračování.

16. Sheppard a jeho surfovací záliba

Joe Flanigan je vášnivý surfař a několikrát se pokoušel přesvědčit tvůrce, aby do scénáře zařadili epizodu, kde Sheppard využije surfovací prkno na některé planetě.

17. Antické technologie inspirovaly moderní výzkum

Některé koncepty z Atlantidy, například samoopravné nanotechnologie a léčebné komory, inspirovaly vědce k výzkumu podobných technologií v reálném světě.

18. Speciální efekty a modely

Na rozdíl od mnoha jiných sci-fi seriálů kombinovala Atlantida CGI efekty s fyzickými modely, což jí dalo realističtější vzhled.

19. Atlantis se mohla natáčet jinde

Původně se uvažovalo o natáčení v Austrálii nebo na Havaji, nakonec však bylo zvoleno Vancouver kvůli výhodnějším podmínkám pro filmování.

20. Setkání s fanoušky

Herci z Atlantidy často navštěvují sci-fi konvence, kde sdílejí vtipné historky z natáčení. Jason Momoa například prozradil, že jeho nejoblíbenější scénou byla každá, kde mohl jíst.

21. Sheppardovo tetování

Fanoušci si často všímali, že Sheppard má na předloktí tetování. To je skutečné a produkce ho musela často maskovat make-upem.

22. Zelenka měl mít větší roli

Původně měl Dr. Zelenka hrát menší roli, ale díky popularitě mezi fanoušky dostal více prostoru a stal se jedním z nejoblíbenějších vedlejších postav.

23. Inspirace Star Trekem

Mnoho členů štábu a scénáristů pracovalo dříve na různých seriálech Star Treku, což ovlivnilo i některé epizody Atlantidy.

24. Speciální efekty oceněné cenami

Atlantida získala několik ocenění za vizuální efekty, které byly na svou dobu velmi pokročilé a dodnes vypadají skvěle.

25. Poslední epizoda mohla vypadat jinak

Alternativní scénář finální epizody měl zahrnovat obrovskou bitvu s Wraithy a návrat Atlantidy zpět do galaxie Pegas. Kvůli rozpočtu se však nakonec rozhodli pro komornější zakončení.

Tato série stále patří mezi nejoblíbenější sci-fi seriály a její vliv je patrný dodnes. Doufáme, že se jednou dočkáme pokračování nebo nového filmu!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz