Hlavní obsah

Heroin chic - Neudržitelný ideál krásy

Foto: Michaelalitvanova

Bledá pleť, tmavé kruhy pod očima, propadlé tváře, minimální líčení a viditelné kosti po celém těle. Toto vše, ale i mnohem více, spadá do kontroverzního módního, vizuálního a estetického stylu, který časem dostal název ,,heroin chic”.

Článek

Heroin chic představuje jeden z nejkontroverznějších trendů 90. let, který se stal populární především v módním průmyslu. Postupem času se začal styl také více objevovat v popkultuře, a to konkrétně ve filmech jako jsou The Basketball Diaries, Trainspotting nebo Pulp Fiction. Všechny tyto filmy jsou průlomové v tom, že jako první otevřeně mluvily o drogách, konkrétně o užívání heroinu, a o dopadech a boji s touto drogou. Popularizace této drogy v kultuře pak posílila trend i v médiích, a tím pádem i veřejné povědomí o tomto životním stylu (Fry, 2024).

Rozšíření heroinu v 90. letech bylo spojeno se změnou společenského prostředí, ale i s daleko vyšší dostupností pro střední a nižší třídu, zejména pro mladé lidi. Výrazný nárůst užívání byl spojen hlavně s jedním faktorem, a to se zvýšenou čistotou drogy, která nově umožňovala drogu šňupat i kouřit, a ne pouze užívat pomocí injekční stříkačky. Tato změna vedla k rapidnímu snížení rizika přenosu HIV a dalších nemocí. Netrvalo dlouho a romantizace drogy v popkultuře spolu s klesající cenou přispívala k jejímu šíření, čímž vzrostl počet uživatelů heroinu i se zdravotními riziky („The Buyers“, n.d.).

Heroin chic se vyznačuje bledou pletí, kruhy pod očima, ale hlavně vyhublou postavou. Všechny tyto rysy odrážejí vzhled osoby, která užívá drogy. Modelky působící v tomto stylu, jako například Kate Moss, během 90. let zaplňovali stránky časopisů, módní přehlídky či billboardy jako součástí marketingových kampaní, a z jejich vzhledu se postupem času stal ideál krásy. A tak kvůli trendům, jako jsou mezery mezi stehny, vystouplé klíční kosti nebo plochá břicha, prudce vzrostl výskyt poruch příjmu potravy u lidí ve věku 15-29 let (Hayes, 2022).

Počátky heroin chic jsou často spojovány se světovou supermodelkou Giou Carangi. Gia se jako první odlišovala svou otevřenou sexualitou a nespoutaností. Objevila se na titulkách nejprestižnějších časopisů jako Vogue nebo Cosmopolitan. Během své kariéry však začala bojovat se závislostí na heroinu. Její závislost jí postupně vytlačila z modelingu a nejvíce populární se staly snímky, kde má Gia na těle stopy po injekcích. Navíc jí bylo zanedlouho diagnostikováno HIV a ve věku pouhých 26 let zemřela. Označovat ji však za předchůdkyni tohoto stylu je pochybné, protože ona sama ho nikdy nezažila, avšak sama zobrazovala, co se v následující dekádě považovalo za estetické („The Story of Gia Carangi“, n.d.).

Velkým milníkem nového estetického vnímání v modelingovém světě bylo vydání neupravených fotografií tehdy ještě čtrnáctileté Kate Moss v roce 1990. Na fotografiích Kate působila velice drobně a křehce, na rozdíl od tehdejších supermodelek jako byla například Naomi Campbell. Vzhled Kate se okamžitě stal novým ideálem krásy a je to právě ona, která se stala tváří tohoto stylu a je s ním nejvíce spojována (Fry, 2024).

Své veliké zviditelnění zažila také v roce 1992, kdy se stala hlavní hvězdou kampaně pro značku Calvin Klein a pózovala na fotografiích pouze ve spodním prádle. Tyto snímky jsou dodnes považovány za módně ikonické, avšak v době zveřejnění vyvolala kampaň vlnu kritiky. Fotografie byly označeny za propagaci anorexie, a dokonce i pedofilie (Fry, 2024).

Nedílnou součástí tohoto temného stylu byl také Davide Sorrenti – italský fotograf, jehož osud se stal varováním pro mnoho mladých lidí. Sorrenti pocházel z italské umělecké rodiny. Davide začal s fotografováním velice brzo, v té době již bydlel v New Yorku. Ve svých snímcích zachycoval realitu mládeže 90. let. Často fotil své přátele v newyorském prostředí. V době Sorrentiho fotografování se začal módní průmysl proměňovat v estetiku, která tehdy ještě neměla svoje pojmenování. Sorrentiho životní styl začal být součástí této estetiky. I on začal také bojovat se závislostí na heroinu, což ještě více zhoršilo jeho nemoc, kterou trpěl již od dětství. Zemřel ve věku 21 let a bylo to právě na jeho pohřbu, kde známá módní redaktorka vytvořila pro tento životní styl termín heroin chic („Hero on Heroin”, n.d.).

,,Tohle je heroin, tohle není chic. Tohle musí přestat, tenhle heroin chic.” – Ingrid Sischy (Fry, 2024).

Sorrentiho matka založila po smrti svého syna organizaci SANE, která měla varovat veřejnost i módní průmysl před normalizací drog. Také se stala hlavní kritičkou módního trendu heroin chic. Po této tragické události se tento kontroverzní styl začal pomalu stahovat do ústraní („Hero on Heroin”, n.d.).

Můžeme ale pozorovat, že se v posledních letech tento trend vrací? Křivky byly to, co posledních pár let představovalo ideál postavy. Navzdory sílícímu hnutí Body positivity, je patrné, že plnější tvary ženského těla jdou stranou a v módním průmyslu se začínají opět prosazovat ženy s hubenou postavou. Díky sociálním sítím se tento trend opět rozšiřuje a začíná být znovu populární, například na platformě Tiktok. Ačkoli se tato estetika opět dostává do popředí, veřejnost se dnes k tématům jako je duševní zdraví, závislostí, drogy i poruchy příjmu potravy staví s (údajně) mnohem citlivějším a zdravějším přístupem. Rozhodnutí, jaké ideály budeme jako veřejnost dále podporovat a tvořit je na nás. Záleží zda jsme se jako společnost opravdu posunuli dále, nebo pouze šíříme starý trend, tentokrát však zabalený v jiném obalu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora

Doporučované

Načítám