Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Hobby horsing je prestižní sport, kdy skáčete s koňskou hlavou mezi nohami

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Esteit%C3%A4keppihevosella2020.jpg
30. 10. 13:09

Tento sport vám může připadat absurdní. Jedná se však o prestižní disciplínu, která má své příznivce po celém světě. U nás probíhá každoročně mistrovství České republiky a ti nejlepší z nejlepších se proti sobě utkají na mistrovství světa.

Článek

Sport spočívá v tom, že jezdec má místo živého koně tzv. hobby horse, což je umělá koňská hlava na tyči, s níž pak závodí na překážkové dráze, kterou běžně zdolávají koně. Jedná se o fantastický sport, který rozvíjí dětskou fantazii a podporuje jejich pohybovou aktivitu.

Hobby Horsing napodobuje jízdu na skutečných koních a děti, kteří nemůžou nebo nechtějí jezdit, se tak mohou naučit všechny aspekty skutečného jezdeckého sportu. Existuje dokonce Česká Hobby horsing asociace, která sdružuje jezdce z celé republiky a pořádá každoročně několik závodů a jednou ročně v Praze nebo Brně mistrovství České republiky.

Původ

Sport vznikl již v roce 1990. Pochází z Finska, kde jej proslavil dokument s názvem Hobbyhorse Revolution z roku 2017 tamější režisérky Selmy Vilhunenové.

Proč s ním začít

Hobby horsing je určen pro všechny věkové kategorie a pohlaví. Je to skvělý způsob, jak se udržet v kondici, rozvíjet koordinaci pohybů a trávit čas s přáteli. Hobby horsing je také velmi kreativní sport, protože si jezdci mohou své hobby horses sami vyzdobit a přizpůsobit svým představám.

S hobby horsingem začínají především děti, které by rády osedlali skutečného koně, ale strach, nebo finanční možnosti jim to nedovolí.

Závody jsou ukázkou kreativity

Disciplíny, které jsou na závodech Hobby horsingu se až tolik neliší od těch se skutečnými koňmi. Drezura (klasický styl nebo volný styl), Parkur, Skok mohutnosti, Dostih ,Western a další jsou běžnými prvky na prestižních soutěžích. Hobby horsing se také provozuje jako rekreační sport. Jezdci se mohou vydávat na vyjížďky do přírody nebo si jednoduše hrát s hobby horses na zahradě.

Hobby horsing je skvělý způsob, jak se bavit a udržet se v kondici. Je to také velmi sociální sport, protože jezdci se často scházejí na různých akcích a soutěžích.

Zdroj:

https://en.wikipedia.org/wiki/Hobby_horsing

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz