Hlavní obsah
Bydlení

Vlastní barák za milion nebo za dva?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Aneb drobná exkurze po barákách a vlastech českých pro otrlé čtenáře.

Článek

Přemýšlíte nad oblíbeným latté ze Starbucksu nebo levnější variantou z jiného řetězce, že se posunete o životní etapu dál a pořídíte si bydlení? A nemáte dost na hypotéku na byt v Praze, Brně, jiném krajském městě (samozřejmě kromě Karlových Varů a Ústí)? Nebo se vám nechce do konce aktivního života splácet hypotéku za 2+kk o 35m2 v hlavním městě, krajském městě nebo na jejich předměstí? A vzpomínáte občas s nostalgií na prázdniny u babičky nebo u tetičky někde na menším městě nebo na vesnici? Oželíte své latté a Starbucks? Pokud jste alespoň třikrát odpověděli ano (hlavně na to kafe ze Starbucksu nebo třeba z Mekáče), tak vás vítám u možnosti nového života. Zapomeňte ale, že to bude úplně jednoduché, budou tam krev, pot a slzy a spousta nadávek. A za odměnu třeba vysněné bydlení v baráku komplet hotovém za dvě, maximálně tři mega.. Nebo i za míň, pokud máte šikovné bratrance, kamarády nebo třeba tety.

Myslíte, že takové domky nejsou na prodej? Ale jsou a skoro všude v Čechách (Moravu pro tentokrát vynechávám) najdete baráky do mega, do mega a půl nebo do dvou. V jižních Čechách i za půl mega! Ale tady začíná procházka pouze pro otrlejší. Prostě nikdy nic není zadarmo. Ani domek se zahradou nebo i bez zahrady. A platí tady přímá nebo spíš nepřímá úměra – čím líp domek vypadá zvenku, tím horší je jeho stav uvnitř. Ale pozor, funguje to i naopak! Ošklivý zevnějšek skrývá třeba i do velké míry zajímavě nebo vkusně zrekonstruovaný domek či pár místností. Je to, parafrázovaně dle Forest Gumpa – nabídka baráků je jako bonboniéra, nikdy nevíte, co najdete (a nenajdete) uvnitř! Třeba vás tam čeká hromada kamení ze základů, spousta hadrů nebo taky hezká kachlová kamna.

Zarostlá zahrada nebo dům pro několik rodin

Tím se dostáváme k prvnímu levelu – jaká jsou vaše očekávání? Mějte je hlavně praktická, venkovské idylky se nenajíte a ideální barák taky nenajdete. Budete muset slevit ze svých očekávání. Chcete velkou zahradu přes 1000 m nebo raději větší dům i pro více lidí? Jestli to první, tak rozhodně hledejte v jižních Čechách. Zahrada bude zarostlá houštím. A pokud to druhé – obrovské, původně obytné domy k rekonstrukci najdete pro změnu v Čechách severních (zejména ústecký kraj, možná něco málo i Liberecko), i poblíž turisticky atraktivních lokalit. Klidně se můžete domluvit s kamarády, co řeší taky problém s bydlením, a vytvořit si tam sdílené bydlení, takový hezký co-hausing. Proč by takové chytré projekty měly být jen v Praze, že? A tady vás to každého navíc vyjde jen na pár set tisíc kaček, žádné mega miliony. Nebo byste chtěli mít svůj vlastní obchod s lokálními produkty, pekařství atd.? Tak dům s obchodními prostory třeba právě na vás čeká na náměstí jednoho městečka v kraji Vysočina. Sem tam se objeví i nějaká ta z exteriéru romantická roubenka. Ale pozor! Může být památkově chráněná a skoro na odpis. Taky si na její opravy bude dohlížet místní odbor památkové péče. To fakt chcete. Ale zase můžou být extra dotace. Každý kraj má svůj specifický typ levných baráků. Nesnášíte ty padesátkové, šedesátkové a sedmdesátkové, které jsou zejména v tzv. vnitřním pohraničí? Exteriér vám může být úplně jedno, stejně budete muset jednou zateplovat. A možná jste zaznamenali, jak po dopadla škola v Kamenných Žehrovicích - ano, a asi nebudete mít ani památkově chráněný barák, ale svěřím vám tajemství - po zateplení už to bude stejně všechno jedno, český venkov a originalita exteriérů jeho starších domů bude už stejně za pár let navždy pryč. A nezapomeňte si tam pak případně dát šedou fasádu, ať to má panelákový říz!

Lokalita

Další level souvisí s předchozím – je jím vhodná lokalita a kraj. Jestli nesnášíte kopce, tak na severu nebo na Vysočině moc nehledejte a vrhněte se na zastrčená místa v jižních Čechách, na kopečky je ideální Plzeňská kraj. Máte rádi spa a filmy a snesete trochu Sudet? Pak je pro vás to pravé Karlovarský kraj. Jeho bonus ještě popíšu v jiném levelu. Bývalá hospodářská stavení s uzavřeným dvorem s posezením a zahradou najdete na Vysočině. Hledáte větší kopce? Mrkněte na Liberecký kraj, ale tam jsou vyšší ceny. Chcete CHKO a nezničenou přírodu v okolí? V některých najdete tam super baráky do devadesáti minut od Prahy. A v jedné obci jich prodávají několik vedle sebe. Prostě super pro partu přátel, co začali brát život vážně. Máte oblíbené příbuzné nebo kamarády mimo Prahu? Zkuste hledat tam. Až budete mít děti nebo pejska, ta uvítáte možnost občasného hlídání, pomoc při rekonstrukci a vůbec, tu pospolitost. Kromě toho půllitr pivka za necelých 40 taky není k zahození. Ta stará Kelišová, co jste ji v pubertě nemuseli kvůli drbům a podobně, bude už určitě někde v seniorském domě, nebojte. A nástupkyně nejsou, neb nové adeptky paří na internetu nebo mají na krku vnoučata a pravnoučata. Pardon, s radostí hlídají.

Dobrá rada na závěr: při hledání se podívejte na hranice kraje - hranice ústeckého nebo plzeňského kraje jsou možná blíž za Prahou než si myslíte.. I do hodiny jízdy. Středočeský kraj je drahý, to víme, tam baráky za mega, dva moc nehledejte. Bohužel už se zdražuje i Pardubický kraj, tam něco levně ho najdete leda tak možná na předhůří Vysočiny nebo kam zasahuje už zmíněný pás vnitřního pohraničí v jihovýchodní části. Už rychle zjišťujete, kde končí hranice Pardubického kraje na jihu? Možná budete skutečně překvapeni, až oprášíte zeměpis. A najdete nějakou skrytou perlu.

Pragmatismus

Třetí level – pragmatický - vyhrňte si rukávy a musíte se podívat, co je potřeba s barákem udělat, aby se tam dalo bydlet. A taky si rozvrhnout, jak to bude s vodou, kanalizací a topením. Každý je zvyklý na něco jiného, neměla by vás zaskočit vlastní studna a jímka. Nebo bojler a topení (třeba částečné) dřevem nebo uhlím. Těmi se jen tak mimochodem topilo ještě minimálně v 80. a 90. letech i v pavlačových domech v centru Prahy kolem náměstí Republiky. Pár metrů od Palladia, pro ty, kdo neví, kde je náměstí Republiky. Tak neohrnujte nos, vaši starší kamarádi Pražáci to mohou sami ještě pamatovat. Každopádně dneska s tím už jde něco rychle dělat. Když spravíte střechu, tak rovnou můžete dát fotovoltaiku, obce často žádají o dotace na obecní vodovody a kanalizace, stačí se zeptat, zda to plánují. Případně jim s tím v budoucnu pomoci, jestli jste zdatní v grantech.

Často už máte u baráku za mega nebo za dvě mega předpřipravené oklepané zdi a podlahu na nový vodovod nebo topení. A i když to vypadá na první pohled strašně, ušetří vám to práci s osekáváním. Nebo firmě, kterou si na to najdete, a vám peníze. Pokud má studna pitnou vodu, je to super, neplatíte extra poplatky. Topení se vám taky neprodraží, obvykle jde s místním lesníkem domluvit odvoz dřeva z tzv. prořezávek za symbolickou částku. Nebo vám ho dovezou zpracované, ale to bude o něco dražší. Obvykle protopíte kolem 10 000-15 000 za zimu. A aby se alternativní život trochu zazdil, tak s podívejte se vstříc zelené budoucnosti – na nové bojlery s ohřevem vody se solárním ohřevem lze taky dostat dotaci. Tak moderní, a ještě super pro budoucnost našich dětí! To by byla instastory!

Praktičnost

Čtvrtý level – pragmatismus na druhou schovaný za praktičnost - zjistěte si, zda je možná nižší cena baráku – nabídnout cenu umožňují rovnou některé weby s baráky. Ale nepřežeňte to. Ale dvě mega za vybydlený barák bez oken s kouskem půdy taky neplaťte, to může být desetiletý ležák a místní squat. Pak proscannujte své sociální sítě, zda tam máte někoho praktického a schopného, kdo vám pomůže s rekonstrukcí. Zjistěte, jestli nějaký kamarád nebo příbuzný pracuje třeba v Baumaxu nebo Hornbachu a zda má zaměstnaneckou slevu. Kamarádka, co rozumí bytové architektuře nebo kytkám se taky hodí. Zjistěte, kolik bratranců a strýců i kamarádů by přijelo o víkendech pomoci, když jim naservírujete domácí cuketové placičky nebo kotel guláše a večer opečete chleba, cukety a buřty… Nebo je pozvete i s rodinou na víkend, až bude hotovo. Nikoho takového tam nemáte? Tak hned nezoufejte, neházejte flintu do žita a zkuste se nenápadně zeptat i na něco jiného než na zážitky z poslední dovolené nebo kalbičky a pařbičky. Pořád nic? Poptejte se v místě, kdo zná šikovného elektrikáře nebo instalatéra. A ať vám dá na něj mobil.. Udělejte si harmonogram na všechny práce. Ne, nezkoušejte si celou rekonstrukci dělat sami. Pokud projdete a skouknete víc domů za mega nebo za dva uvidíte snahu těch, co si práce nepřesně rozvrhli anebo neměli mobil na řemeslníka v dané lokalitě. Týká se to baráků v kterémkoliv kraji. A stavebnictví stále mírně stagnuje, takže odborní řemeslníci vám přijdou práci udělat do pár týdnů či měsíců ne do pár let, jak to bylo dříve.

Rada navíc: Největší zájem je ale o prázdninách, když jsou dovolené, tak buďte ready jim nabídnout i jinou roční dobu.

Prachy

Pátý level – finanční – peníze na případnou akontaci za bytu dáte za barák a co vám zbyde navíc můžete dát do rekonstrukce. Za to další mega uděláte slušnou přestavbu, tedy pokud nebudete chtít obklady z mramoru, zpívající fontánku a zlacené kliky. Hypotéku třeba ani nebudete muset mít nebo v minimální výši, se splátkami kolem 5-6 tisíc na 10-15 let. (To je pouze odhad dle několika výpočtů, bude to individuální dle baráku a výše vašich dosavadních úspor).. Žádné doživotí. Zato budete potřebovat nejspíše auto, na venkově nefunguje UBER ani noční linky po dvaceti minutách až po půlhodině. Ale protože jste chytří - to jste prokázali, pokud jste dočetli až sem – tak můžete lobovat u kraje (krajský dopravní odbor) za zavedení autobusových linek. Snížíte tím slušně emise a pomůžete zachránit planetu.

Foto: Plánovací kalendář via Wikimedia Commons

Ilustrační foto, dům, Plánovací kalendář, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Job

Šestý level – ten nejdůležitější - zaměstnání. Chcete pracovat do konce života v korporátu? Tak to jste až sem fakt četli zbytečně, korporát na venkově nevytvoříte…Běžná povolání si najdou práci vždycky, učit se děti musí všude, prodavačky a kuchaře také potřebují všude, stejně jako úředníka. Po řemeslnících je taky poptávka. A pokud jste závislí na internetovém signálu a v dané obci není – můžete ho pomoci zavést. A spoustu dalších inovací. Nevěřili byste, jak v některých lokalitách pomůže i jen zřízení odběrného místa Zásilkovny nebo Balíkovny! Pokud máte nápad, zkuste ho zrealizovat, ale vždy buďte alespoň zpola pragmatičtí. Jo a na venkově je taky spousta nejrůznějších továren a továrniček. A teď slíbený bonus Karlovarského kraje, vlastně celých severozápadních Čech – práce v Německu. Je to tam kousek – třeba z Teplic do Drážďan je to jen hodinu autem a všichni chytří Severočeši a Západočeši včetně romských spoluobčanů to ví a pracují tam. Legálně. A můžou si dovolit třeba jen 4denní pracovní týden, to samozřejmě záleží na profesi. O výši jejich platu nemluvě.

Náklady bez hypotéky

Závěrečný sedmý level – rentabilita. Víte, kolik platila babička nebo teta za inkaso ve vlastním baráku? Víte, kolik dáte za celkové náklady ve vlastním zatepleném baráku – (pokud nepotřebujete mít třeba bazén a extra velkou hypotéku, neb máte něco našetřeno)? Klidně kolem 4000-5000 Kč. Se vším všudy. Méně, pokud máte vlastní studnu a topíte dřevem. A náklady vám ještě sníží vlastní zahrada s minimálními počátečními investicemi. To ve stáří, až si budete chtít užívat pár měsíců v Asii nebo budete mít mateřskou/rodičovskou etc., jak když najdete.

Bez hypotečního Damoklova meče na 30 let. Good luck. A nemusíte mi pak děkovat.

Veškeré informace čerpány z veřejných zdrojů, konkrétní weby ani dotace neuvádím kvůli pravidlu zákazu reklamy. Chytrý čtenář si je snadno dohledá sám.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám