Hlavní obsah
Názory a úvahy

Kdo má jasnou vizi?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Milan Slanina
20. 8. 15:12

Mikro a makroekonomika spolu souvisí.

Článek

Kdysi se říkalo, že VŠE je nejlehčí škola, kterou udělá průměrný blbec s IQ nad 120. (Tento obrat je výmysl autora).

Maturoval jsem v roce 81. Pak jsem pobýval na několika VŠ a přesto, že jsem ani jednu nedokončil, pochopil jsem zpětně důležitou věc: ve veřejném sektoru skutečně chybí schopné ženy s myšlením dobrých inženýrů. Když totiž umíte řídit úspěšně domácnost a její logistiku a ekonomiku, řídit podnik nebo stát je jenom o schopnosti přepnout na jiný záběr. A hlavně o ochotě to udělat.

Když umíš vyjít i s málem, tak vyjdeš. Kdysi mi děda vykládal jako malému klukovi, že když po škole přišel nový inženýr do fabriky, musel si projít všechny profese odspoda až k tomu prknu. Aby zažil, jak to chodí v běžné praxi. A nezačínal s platem inženýra. Začal na dílně jako předák.

Dnes to prý nejde a důsledky jsou vidět všude. Děda byl konstruktér a s panem profesorem Kaplanem realizoval první testy „Kaplanovy“ turbíny. A často mu říkal: já to dokážu vyrobit, ale nebude to fungovat. A slovutný pan profesor ho poslouchal. Na papíře totiž všechno vypadalo jinak. Na papíře to bylo dokonalé. To bylo v době, kdy vám 10 let odborné praxe podnik uznal jako vysokou…

Proto politici, kteří domácnost nikdy nemuseli řídit, neumí řídit ani stát. A ne každý otec samoživitel vstoupí na dráhu manažera. Proto, ač se jako feminista zrovna necítím, obdivuji silné a rozhodné ženy, které si ví rady a neposerou se z prvního vážného problému. Jednu z nich mám doma.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz