Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jan Švejnar si státní vyznamenání zaslouží

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: jansvejnar.cz
17. 4. 16:05

Letos se na udělování státních vyznamenání těším, protože bude probíhat v jiné atmosféře než v posledních deseti letech. Do 28. října je ještě poměrně daleko, ale návrhy na udělení státních vyznamenání už nyní bude řešit Poslanecká sněmovna.

Článek

Osobně jsem navrhl udělení Medaile Za zásluhy prof. Janu Švejnarovi. Jsem totiž přesvědčen, že svojí činností se výrazně podílel na hospodářském úspěchu české společnosti a české ekonomiky po roce 1989.

Jeho celoživotní přínos v oblasti vědy a vzdělávání je nezpochybnitelný. Mezi nejzásadnější počiny prof. Jana Švejnara patří spoluzaložení CERGE-EI, díky tomu již počátkem devadesátých let vznikla v České republice výjimečná vzdělávací a vědecká instituce amerického typu s prvním moderním doktorským programem ekonomie v postkomunistických zemích a špičkovým ekonomickým výzkumem. Stovkám mladých českých a zahraničních studentů umožnila přímý kontakt s obdobnými vyspělými vzdělávacími a vědeckými institucemi v USA či západní Evropě, a to jak prostřednictvím výuky špičkových zahraničních profesorů, tak možností zahraničních studijních pobytů a účasti na výzkumných studiích a grantech.

CERGE-EI byla navíc několikanásobně oceněna Evropskou unií a Americkou agenturou pro mezinárodní rozvoj jako „Centrum doktorského ekonomického studia vynikajících kvalit“. Dnes se jedná o důležitou instituci, která se kvalitou řadí k předním evropským ekonomickým fakultám. Jeho akademická excelence ovlivňuje nejen úroveň ekonomického myšlení, ale i společensko-politickou kulturu v bývalých postkomunistických zemích, neboť řada dnes vysoce postavených ekonomů v akademických, vládních i obchodních sektorech má společné profesionální kořeny právě v CERGE-EI.

Bez enormní podpory prof. Jana Švejnara spočívající v získávání potřebných finančních zdrojů, personálních kontaktů na špičkové akademické a vědecké pracovníky a znalosti fungování předních vzdělávacích a vědeckých institucí by takové pracoviště nevzniklo. Jsem proto přesvědčen, že si prof. Jan Švejnar státní vyznamenání zaslouží.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz