Článek
Dnes používáme v našem RD téměř výhradně elektřinu. Topení, svícení, ohřev TUV, doprava. Částečně zateplený dům z roku 1991. Topení plynem v kondenzačním kotli jsme nahradili tepelným čerpadlem. Dieselový a benzínový pohon zase nahradily elektromotory.
Když jsme začátkem ledna vyhodnocovali energie našeho domu za rok 2024, zjistili jsme, že nám oproti očekávání stoupla spotřeba elektrické energie. Měsíce na konci toku sice nebyly moc studené, ale oproti předchozím letům bylo stále zataženo a moc nesvítilo sluníčko. Výroba z fotovoltaiky byla mizerná, stačí se podívat na graf.
Žlutá je přímá spotřeba, modrá šla do baterky, červená do sítě. Jasné nebe bylo prakticky jen jeden den – 30. ledna.
OBR. 1 Výroba FVE

Výroba FVE Leden 2025
Ohledně počátku roku panovala značná skepse. Leden je totiž tradičně měsícem, kdy teplota klesá na minimum, což přirozeně vede k výraznému nárůstu nároků na vytápění.
U nás doma, kde žije šest dospělých osob, jsme po invazi Ruska na Ukrajinu pořídili tepelné čerpadlo a zastavili topení plynem. Zbavili jsme se tak pocitu, že pomáháme financovat náboje a munici, která dopadá na naše kamarády a známé.
Minulý rok jsme již nestihli rozšířit naši FVE o dostatečný počet panelů, a tak se dalo očekávat, že účet za energii bude astronomicky vysoký. Navíc jezdíme dvěma elektromobily, které pravidelně nabíjíme. S napětí jsme očekávali, že lednové náklady na energie budou šílené.
Koncem roku jsme k tomu všemu ještě měnili dodavatele. U toho minulého jsme byli relativně spokojeni a využívali spotových cen téměř deset let. Dodavatel nám však koncem roku zvýšil poplatky o stovky procent, což se nám zdálo moc. Pokusili jsme se tedy navrhnout nějaký kompromis, ale dodavatel se nám tak trochu vysmál a tak už jsme jinde.
OBR. 2 Spotřeba za leden 2025 (viz hlavní obrázek)
Červená – přímá spotřeba ze sítě, modrá je spotřeba z baterií a oranžová je přímá spotřeba z FVE.
Po vyhodnocení dat jsme zjistili, že i přes zdánlivě náročné lednové podmínky není vše tak hrozné, jak se na první pohled zdálo. Fotovoltaika hrála zásadní roli. Nejednalo se však o výrobu – ta byla mizerná. Zásadní vliv měla akumulace elektřiny do baterií a tepla do vody. Po vyladění systému (druhá polovina měsíce) dokázalo dynamické řízení načerpat energii během nejlevnější části dne a nejdražší část dne jet pouze z baterií. Částečně pomohlo i slunce. Také akumulace vody dotopila prostory z teplé vody nastřádané v akumulačních nádobách (cca. 1 400 litrů) – když jsme pozastavili výkon čerpadla v čase nejvyšších cen. Přitom čerpadlo jinak máme řízeno tou nejhloupější regulací (dle teploty zpětné vody). Příští sezóna bude ještě lepší, TČ bude řízeno dle aktuálního COP – a to by se mělo projevit další úsporou energie a financí.
Snad tedy nebude tak špatně. Navíc se snažíme dynamicky řídit i nabíjení elektromobilů a čerpat do nich energii v době, kdy je cena nejpříznivější. Spotřeba nám tím sice neklesá, ale to co klesá je celková cena. Tato kombinace moderních technologií a chytré spotřeby nám pomohla překonat představy o neúnosných nákladech, ačkoliv leden je nejvyšším měsíčním výdajovým obdobím.
Jak tedy dopadl leden?
Domácnost celkově odebrala ze sítě 3 748 kWh elektrické energie.
1 872 kWh padlo na topení TČ, 853 Wh bylo poskytnuto v rámci nabíjení a sdílení, 481 kWh vyrobeno. Celková cena za energie 19 952 Kč. Na sdílení elektřiny, dodávku do sítě a nabíjení jsme poskytli 853 kWh elektrické energie a za to obdrželi 5 959 Kč. Celková bilance za rodinný dům je: spotřeba 2 889 kWh za 13 592 Kč. Jednu kilowatthodinu jsme tedy pořídili za 4,70 Kč (všechny ceny jsou s DPH). Co není až tak hrozné.
Co vy na to?