Hlavní obsah
Rodina a děti

Kojení. 23 otázek, na které jste nezeptala, ale možná na ně chcete znát odpověď

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Monica Turlui / Pexels

Kojící žena náhledový obrázek

Zajímá vás kojení? Pojďme se podívat na 23 klíčových otázek a odpovědí, které vám pomohou pochopit a zvládnout tento důležitý proces.

Článek

Když se stanete matkou, víte, že budete kojit. Kojila vás vaše matka, vidíte ostatní ženy, jak kojí v čekárnách, restauracích nebo parku… Zkrátka víte, že mateřské mléko je pro miminko to nejlepší. Aspoň taková informace by se měla dostat ke každé budoucí mamince. Jsem moc ráda, že je v dnešní době taková osvěta kojení.

Nicméně pokud jste jako já, tak vám pravděpodobně nikdy nikdo neřekl o kojení moc užitečného. Jak na to? Jak se chovat ve chvíli, kdy je problém? Co jíst? Co určitě nejíst?

Slyšela jste řadu nesmyslných disputací o tom, jestli je pohoršující kojení na veřejnosti, nebo jestli je normální kojit dítě ještě v sedmi letech, rady starší generace o tom, jak máte ihned dát flašku nebo ty kojíš tak dlouho? Vzdej to, máš málo mléka. Slyšela jsem to dnes a denně. A bylo to příčinou nejedné slzičky.

Ale N.I.C. U.Ž.I.T.E.Č.N.É.H.O. a praktického.

Tento článek se to pokusí změnit. Najdete v něm odpovědi na 23 otázek, které mě samotnou zajímaly nejvíce, případně se mě na ně maminky ptají nejčastěji.

ℹ️ Charakter tohoto článku je čistě informativní a váš zdravotní stav a situaci byste měla vždy nejprve prodiskutovat s ošetřujícím lékařem či laktační poradkyní.

1. Co je laktace?

Laktace je proces tvorby mateřského mléka. Mateřské mléko se vylučuje prostřednictvím mléčných žláz, které se nacházejí v prsou. Laktace se spouští hormonálně po porodu.

Pro správnou funkci laktace je důležitý časný kontakt mezi matkou a dítětem. Pravidelné kojení pak pomáhá udržet produkci mléka. Přikládání miminka je tak klíčové!

Proces laktace pak většinou trvá tak dlouho, dokud je mléko odváděno. Laktace se může vyskytnout i u netěhotných.

  1. 👉 Zdroj + více informací: https://my.clevelandclinic.org/health/body/22201-lactation
  2. 👉 Zdroj + více informací: https://www.wikiskripta.eu/w/Kojení

2. Jak vzniká mateřské mléko?

Kojení je fyziologický děj. Mléko se po porodu dotváří neustále vlivem hormonů. Tvorba těchto hormonů je stimulovaná sáním dítěte. Aby se tvořilo adekvátně tolik mléka, kolik dítě potřebuje. Princip - dle poptávky je i nabídka.

V průběhu gravidity je ale tvorba mléka ještě „pozastavena“, vše se naplno spouští až porodem (ale mateřské mléko máte v prsou už během gravidity, cca od 16tt těhotenství, někdy si tak ve sprše můžete všimnout, že „něco“ teče).

Při tvorbě mateřského mléka pak hrají zásadní roli především hormony:

  • Prolaktin je hormon vytvářený buňkami předního laloku hypofýzy. Stimuluje růst prsní žlázy a řídí tvorbu mléka v době kojení. Jeho hladina vystoupá do 2 hodin po porodu po přiložení dítěte k prsu. Jeho hladinu zvyšuje sání a mechanické podněty v oblasti bradavky. Je také přezdíván hormonem péče, pochopení a tvorby vztahu.
  • Oxytocin se syntetizuje v hypotalamu. Je uvolňován z neurohypofýzy. Má vliv na budování vztahu mezi matkou a dítětem. Bývá také nazýván hormonem důvěry či lásky. Po porodu způsobuje zavinování dělohy a ejekci mléka (tedy aby mléko teklo ze žlázy) prostřednictvím myoepiteliálních buněk v bradavce. Stres snižuje jeho sekreci, a tím je blokován tok mléka k dítěti. Proto je při potížích s kojením v první řadě nutné zkusit se uvolnit, relaxovat. Nepanikařtě, že mléko nemáte! A je dobré kontaktovat laktační poradkyni, abyste v tom nebyly samy.
  1. 👉 Zdroj + více informací: https://my.clevelandclinic.org/health/body/22201-lactation
  2. 👉 Zdroj + více informací: https://www.wikiskripta.eu/w/Kojení

3. Jaké je složení mateřského mléka? (aneb jaké jsou rozdíly v mléce v průběhu kojení?)

Složení mateřského mléka odpovídá potřebám novorozence. I tak je ale dobré vědět, že v průběhu kojení nedostává novorozenec stále to „stejné“ mléko, ale jeho povaha se v průběhu kojení mění.

Rozlišujeme primárně mezi dvěma druhy:

  • Přední mléko - na začátku každého kojení dostává dítě vodnaté mléko, které obsahuje málo živin, ale které je schopno miminko dostatečně hydratovat, tedy uhasit žízeň.
  • Zadní mléko, na konci kojení – mnohem hustší a na živiny bohatší část mateřského mléka.
Foto: https://www.wikiskripta.eu/w/Kojen%C3%AD#/media/Soubor:Human_Breastmilk_-_Foremilk_and_Hindmilk.png

Vlevo: vzorek „předního mléka“ s vyšším obsahem vody,, Vpravo: vzorek „zadního mléka“ s vyšším obsahem živin.

Složení mateřského mléka

Kalorická hodnota mateřského mléka je cca 67 kcal/100 ml. Obsah tuku v mateřském mléce tvoří až 50 % energetické potřeby kojence. Polynenasycené mastné kyseliny obsaženy v mléce jsou paknezbytné pro správný vývoj mozku a tvorbu myelinových obalů jeho bílé hmoty.

Základní sacharid mateřského mléka je laktóza, dále pak malé množství galaktózy a oligosacharidů.

💡 Obsah vitaminu D je v mateřském mléce nízký a stejně tak je nízký i obsah vápníku – od 2. týdne života proto podáváme 1 kapičku vitaminu D denně po dobu minimálně 1 roku!!!

Poté velmi doporučuji pokračovat po celý batolecí věk, lépe stále, jelikož naše populace má velmi málo vitaminu D.

Mateřské mléko poskytuje dostatečný příjem vápníku v prvních 6 měsících, poté je nutná jeho dodávka např. z bílého jogurtu.

V mateřském mléce je nízký obsah fluoru, proto se kojícím matkám doporučuje užívat 200 μg jodu denně, pokud nekonzumují alespoň 2 porce mořských ryb týdně.

🚨 Složení mateřského mléka se nijak zásadně mezi maminkami neliší - proto výrok „slabé mléko“ prostě není na místě. Mateřské mléko buď maminka má nebo nemá. Pokud Vám někdo bude tvrdit, že máte slabé mléko, tak ho pošlete…hmmm…do háje :).

👉 Zdroj + více informací: https://www.wikiskripta.eu/w/Kojení

4. Co jíst při kojení?

V období kojení je podle odborníků možné jíst opravdu všechno. Strava by měla být pestrá, vyvážená a pravidelná a měla by obsahovat dostatek bílkovin, zdravých tuků, sacharidů, vitaminůminerálů.

Proto vybírejte potraviny bohaté na bílkoviny, jako jsou:

  • libové maso,
  • vejce,
  • mléčné výrobky,
  • fazole,
  • čočka,
  • a ryby a mořské plody s nízkým obsahem rtuti (volila bych vždy tu nejlepší kvalitu, nešetřete na sobě - ani na miminku!).

Také neváhejte šáhnout po různých druzích celozrnných obilovin, ovocizelenině.

💡 Konzumace různých potravin během kojení změní chuť mateřského mléka. Vaše dítě tak pozná různé chutě, což mu může v budoucnu pomoci snázeji začít přijímat pevnou stravu.

5. Co nejčastěji při kojení maminkám ve stravě chybí?

Nejčastěji ženám při kojení chybí prospěšné tuky, zejména polynenasycené mastné kyseliny, jako jsou omega-3. Je tedy důležité zařazovat do jídelníčku pravidelně například řepkový olej, ořechy nebo mořské ryby.

I když není žádná potravina přímo zakázána, pokud miminko trpí nadýmáním, pak je lepší omezit luštěniny, cibuli, zelí, květák, brokolici, hroznové víno nebo kynuté potraviny aj.

Méně vhodná jsou také zpravidla ostrá, příliš kořeněná, přesolená nebo tučná jídla (fastfood).

6. Co nejíst při kojení?

Určitě se vyhýbejte tomu, na co jste alergická nebo máte intoleranci!

I když není žádná potravina přímo zakázána, pokud miminko trpí nadýmáním, pak je lepší omezit luštěniny, cibuli, zelí, květák, brokolici, hroznové víno nebo kynuté potraviny aj.

Zároveň pokud je vaše dítě sensitivní na určité potraviny (jelikož strava maminky zpravidla ovlivní chuť mléka), neváhejte zkoušet dané potraviny omezovat nebo úplně vyřazovat a sledovat, co na to novorozenec.

Méně vhodná jsou také zpravidla ostrá, příliš kořeněná, přesolená nebo tučná jídla.

7. Mohu pít kofein při kojení?

Na kofein si dejte při kojení pozor. Denní dávka kofeinu by neměla být vyšší než 500 mg, což odpovídá zhruba dvěma šálkům kávy (silné kávy!).

Největší koncentrace kofeinu je pak v mateřském mléce zhruba hodinu po požití.

Co může způsobit nadměrná konzumace kofeinu matkou dítěti?

Vliv kofeinu bude záviset na řadě individuálních faktorů, ale dá se říci, že kofein může být příčinou:

  • přílišného neklidu dítěte,
  • potíží se spánkem,
  • častého pláče.

Pokud tedy u vašeho dítka některé z těchto symptomů pozorujete, zkuste kofein omezit/vysadit a dát si raději třeba bezkofeinovou kávu či „cikorku“, pampeliškovou kávu nebo chai latte 🙂.

8. Mohu pít alkohol při kojení?

Během kojení je bezpečnější nepít žádný alkohol, ale příležitostné pití vašemu dítěti pravděpodobně neublíží. Příležitostným pitím se v tomto kontextu myslí konzumace 1 - 2 jednotek alkoholu jednou nebo dvakrát týdně.

Přičemž jednotka alkoholu odpovídá zhruba:

  • malé sklence vína (125 ml);
  • půl půllitru piva;
  • malému “panáku” (25 ml)

Pití alkoholu a kojení

Pokud je to možné, nechte si mezi pitím a kojením 2 až 3 hodiny pauzu (nicméně pokud máte opravdu maličké děti, které potřebují kojit častěji, tak se zkuste alkoholu úplně vyhnout). Pauza mezi konzumací alkoholu a kojením poskytne čas, aby alkohol (alespoň částečně) opustil mateřské mléko.

Další možností je před pitím alkoholu si odstříkat mléko, abyste mohla následně dítě nakrmit z láhve a mohla tak vynechat kojení. Pokud však kojení vynecháte, dbejte na to, abyste neměla nepříjemně plná prsa.

Osobně však doporučují alkohol nekonzumovat vůbec! (věřte mi, já alkohol vůbec nepiji již třetím rokem a vůbec mi nechybí, je to o zvyku:))

🚨 Pokud konzumujete alkohol je velmi důležité, abyste s dítětem nikdy nesdílela postel nebo s ním nespala na pohovce. Díky zvýšenému riziku (SIDS) - syndromu náhlého umrtí kojenců.

9. Mohu jíst při kojení všechny ryby?

Obecně je dobré do jídelníčku zařadit 2 porce ryb týdně, ale když kojíte:

  1. omezte mečouna, marlina nebo žraloka (kvůli vysokému obsahu rtuti).
  2. nejezte více než 2 porce tučných ryb týdně (jako je čerstvý tuňák, losos, pstruh, makrela, sleď nebo sardinky).

Pokud máte otázky ohledně vaší konkrétní diety, neváhejte je probrat s vaším lékařem. Pokud jste vegetarián nebo vegan, neváhejte se s konzultací obrátit na mě🙂

10. Mohu jíst při kojení buráky?

Pokud nejste na arašídy alergická, neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že byste se jim (nebo jakýmkoli potravinám na bázi arašídů, jako je arašídové máslo) měla během kojení vyhýbat.

Pokud máte obavy ohledně vzniku potravinové alergie u dítěte na bázi vašeho (ne)jezení arašídů, proberte vaši situaci se svým lékařem/alergologem.

11. Mohu pít při kojení kravské mléko?

I když kravské mléko přímo ničemu nevadí, tak alergie na kravské mléko (CMA) je jednou z nejčastějších dětských potravinových alergií.

Paušálně kravské mléko nevynechávejte, až při možných obtížích (po konzultaci s pediatrem).

Ačkoli je její první výskyt častější při prvním zavedení kojenecké mléčné výživy nebo když vaše dítě začne jíst pevnou stravu, může se vyskytnout i během kojení.

Mezi příznaky alergie patří například:

  • kožní reakce, jako je červená svědivá vyrážka otoky rtů, obličeje a okolí očí;
  • bolesti bříška, zvracení, koliky, průjem nebo zácpa;
  • rýma nebo ucpaný nos;
  • ekzém;

Kromě alergie na kravské mléko, trpí také některé děti intolerancí laktózy (laktóza je přirozený cukr v mléce). Což znamená, že ji nedokážou strávit - nejedná se však o alergii a intolerance laktózi může být jen dočasná. A u malých dětí je velice vzácná! Je to rozdíl od alergie na bílkovinu kravského mléka.

Mezi příznaky této intolerance patří:

  • průjem;
  • zvracení;
  • bolest bříška nebo kručení v břiše;
  • větry.

Pokud se obáváte, že vaše dítě vykazuje známky alergické reakce na kravské mléko nebo nesnášenlivosti laktózy, poraďte se se svým lékařem, jak postupovat. Omezení konzumace kravského mléka matky patří mezi časté opatření.

12. Mohu při kojení kouřit?

Cokoliv, co matka dělá, jí a pije v těhotenství může mít na dítě nějaký vliv. Platí to ale i po porodu?

V krátkosti se dá konstatovat, že ano. A i když nekouříte v blízkosti svého dítěte, tak nikotin a další škodlivé toxiny se mohou hromadit ve vzduchu, ve vašem těle a v mateřském mléce.

A z vašeho dítěte se tak stává v podstatě pasivní kuřák, díky čemuž je vystaveno vyššímu riziku vzniku zdravotních problémů, jako jsou ušní infekce, bronchitida a zápal plic. Kouření matek je dokonce spojováno s poruchou funkce plic a syndromem náhlého úmrtí kojenců (SIDS).

Kouření po porodu je velkým problémem - nejen proto, že vystavuje dítě pasivnímu kouření, ale také proto, že nikotin a chemické látky jako olovo, arsen a formaldehyd se dostávají do mateřského mléka, které se přenáší na dítě. Existují důkazy o tom, že nikotin mění složení mateřského mléka a může dokonce snížit jeho tvorbu v těle.

Nejlepší je tedy s kouřením přestat, nicméně i pokud jste kuřačka, máte řadu možností, co můžete udělat.

Co dělat, když jste kuřák

Mateřské mléko je stále nejlepší a kojení obvykle převáží nad riziky spojenými s vystavením nikotinu. Mateřské mléko chrání vaše dítě před infekcemi a poskytuje mu živiny, které se v umělé výživě nenacházejí.

Pokud kouříte, zvažte přijetí těchto opatření na ochranu svého dítěte:

  • Nekouřte v blízkosti svého dítěte.
  • Cigarety, dýmky, doutníky a vapovací zařízení uchovávejte venku.
  • Vytvořte v autě a doma nekuřácké prostředí.
  • Po kouření se převlékněte a umyjte si ruce.
  • Pokud vy nebo váš partner kouříte, nespěte s dítětem ve společné posteli ani v jedné posteli. To může zvýšit riziko SIDS.

13. Lze hubnout při kojení?

V článku o stravě při kojení jsem psala, že kojící matky potřebují asi o 500 kalorií více, než matky, které nekojí a také jsem zmiňovala, že tuk, který během těhotenství přiberete se používá pro tvorbu mléka.

Rozhodně tedy není po porodu vhodné dodržování nějakých drastických diet. Pokud kojíte, tak kojení samo o sobě může díky energetické a kalorické spotřebě k postupnému hubnutí přispět.

Cvičení v rozumné míře je možné, nicméně i tak doporučuji probrat „co je rozumná míra“ s Vašim lékařem.

Důležitá je pak především vyvážená strava a trpělivost. Tělo potřebuje čas, aby se dostalo „do normálu“. Považuji za důležité mít stravu především pestrou a vyváženou a na tělo se spíše zaměřit z fyzioterapeutického hlediska, aby bylo funkční (nebolela Vás záda, stáhla se distáza a posílilo se pánevní dno).

14. Jaké mohou být příčiny nedostatku mateřského mléka?

Příčiny nedostatku mateřského mléka mohou být primární (vzácně) nebo sekundární (mnohem častější).

Primární příčiny nedostatku mateřského mléka

Mezi primární příčiny nedostatku mateřského mléka řadíme například anatomické důvody:

  • špatně vyvinutý prs,
  • stavy po operaci prsu,
  • nedostatečné změny těhotenského prsu vlivem nedostatku hormonů,
  • závažné onemocnění matky…

Jak jsem zmínila, tyto příčiny jsou relativně vzácné a pokud si myslíte, že u sebe některou z těchto primárních příčin pozorujete, neváhejte kontaktovat vašeho lékaře a symptom s ním probrat.

Sekundární příčiny nedostatku mateřského mléka

Sekundární příčiny nedostatku mateřského mléka jsou většinou následkem špatně řešených obtíží při kojení. Díky této své povaze jsou také odvratitelné a řešitelné.

Zmíníme si několik možných důvodů potíží s kojením a „nedostatkem mléka“. Faktem je, že naprostá většina žen je schopná kojit.

Pokud kojení selhává, jedná se ve většině případů o:

  • špatnou techniku kojení (přiložení a přisátí miminka) zejména při jeho zahájení,
  • předčasné podávání jiných tekutin a potravy než je mateřské mléko
  • nebo malou sebedůvěru matky, že dítě kojením uživí.

💡 Přílišný stres hraje hraje u kojení obrovskou roli!

Nebojte se, každá maminka své dítě dokáže dostatečně nakrmit. Vykašlete se na okolí. Je to jen mezi Vámi a miminkem. A já jsem přesvědčena o tom, že to zvládnete. Ale sama vím, jak těžké může kojení být…

15. Jak často kojit?

Odpověď na tuto otázku do velké míry závisí na individuálních faktorech a potřebách novorozence, informace níže tedy berte spíše jako „obecnou inspiraci/zvyklosti“.

V průběhu prvního měsíce, by se novorozenci měli kojit 8-12krát denně. Mateřské mléko je snadno stravitelné, takže novorozenci mají často hlad. Z pohledu matky, pak časté krmení pomáhá stimulovat tvorbu mléka během prvních několika týdnů.

U kojenců ve věku 1-2 měsíce, se pak frekvence kojení snižuje na zhruba 7-9krát denně.

💡 Kojení by mělo být „na požádání“ (když má vaše dítě hlad), což je přibližně každé 1-1/2 až 3 hodiny. S postupem času se však typicky prohlubují i individuální rozdíly mezi dětmi a zatímco některé se „chtějí“ krmit každých 90 minut, jiné mohou preferovat mezi krmeními klidně i 2-3hodinové pauzy.

Obecně také platí, že novorozenci by neměli být déle než přibližně 4 hodiny bez krmení, a to ani přes noc. Vše ale záleží na tom, jak miminko prospívá. Pokud máte velkého spáče, který se nebudí na krmení, určitě vše konzultujte s pediatrem.

16. Jak dlouho má trvat jedno kojení?

Délka jednoho kojení by měla být přizpůsobena potřebám dítěte. Průměrné kojení pak trvá většinou 10-15 minut na jednom prsu. Nemělo by však být kratší než 5 minut, aby se dítě napilo i tzv. zadního mléka, o kterém byla řeč výše. Na druhou stranu ohledně maximální délky kojení si není potřeba příliš lámat hlavu, jelikož u některých dětí může jedna kojící seance zabrat i 40 minut a není na tom nic divného (Já jsem běžně kojila i hodinu).

Obecně není dobré kojení předčasně ukončovat, pokud k tomu není důvod a dítě by mělo pít, dokud chce/neusne.

Novorozencům pak typicky zabere kojení déle (klidně i přes 20 minut ), přičemž s tím, jak děti stárnou a jsou v kojení zručnější, tak se čas blíží spíše k 5 - 10 minutám.

💡 Pokud máte obavy, že se vám krmení vašeho dítěte zdá příliš krátké nebo příliš dlouhé, zavolejte pediatra nebo zkušenou laktační poradkyni (mnohdy poradí mnohem lépe než lékař 🙂.

17. Do kolika měsíců kojit?

Odborníci doporučují, aby byly děti výhradně kojeny po dobu prvních 6 měsíců (bez umělého mléka, vody, šťávy, jiného než mateřského mléka nebo příkrmů). Poté doporučují pokračovat v kojení po dobu zhruba 2 let (a déle), dokud to vám a vašemu dítěti vyhovuje.

💡 Zajímají vás příkrmy více? Podívejte se na YouTube video zdarma, které jsem na téma vytvořila: ZDE. Nebo se můžete podívat zrovna na můj celý kurz ZDE.

Odpověď na otázku: „Do kdy kojit?“ je tedy vysoce individuální, přičemž především doporučuji příliš nedbat „dobře míněných rad“ z okolí a řídit se především tím, co vyhovuje vám a vašemu dítěti. Jelikož kdy přestat s kojením poznáte nejlépe vy sama.

Samozřejmě pokud máte ohledně míry a délky kojení jakékoliv specificiké otázky, neváhejte se s nimi obrátit na vašeho lékaře.

18. Kolik má vypít novorozenec mléka?

U dětí, které jsou živeny jen čistě mateřským mlékem jeho potřeba během prvních týdnů života zásadně roste, přičemž platí především zásada, že by děti měli “pít dosyta”/podle chuti. A měli by pít jen čisté mateřské mléko bez přídavků jiných tekutin nebo umělé výživy.

Během prvního týdne vypije většina (plně donošených) dětí zhruba 30 - 60 ml mléka na jedno krmení, což je částečně způsobeno i tím, že žaludek novorozenců je opravdu maličký.

Po 4 - 5 týdnech dosahuje většina novorozenců „vrcholu spotřeby mléka“ a vypije zhruba 150-180ml mléka na kilogram denně —> což za den může znamenat klidně i 900ml celkového příjmu mléka.

Od 6. měsíce pak spotřba mléka typicky klesá, jelikož se do jídelníčku dětí začínají dostávat i jiné druhy stravy (tzv. příkrmy).

19. Mám dítě na kojení budit?

Ve většině případů se novorozenci vzbudí sami, když mají hlad a chtějí nakrmit.

Něktéré děti však mohou být „velcí spáči“ (obzvláště v prvních dnech) a mohou potřebovat probudit, aby do sebe dostali, mléko, které potřebují (miminko může mít žloutenku nebo bylo nedonošené…).

Pokud potřebujete dítě probudit na kojení, můžete vyzkoušet:

  • Svléknout/rozbalit dítě a držet jej “kůží na kůži”
  • Stisknutím areoly uvolnit trochu mleziva a nechat pár kapek spadnout do úst dítěte
  • Vyměnit dítěti plenku
  • Vyzkoušet různé polohy při krmení
  • Dát dítěti teplou koupel
  • Položit si dítě na klín s nožičkami u bříška a hlavičkou na kolenou. Jemně dítě podepřete a zvedněte je do polohy vsedě, jako když děláte "sed-leh". Několikrát to zopakujte.
  • Jemně mu krouživými pohyby masírovat záda.
  • Pohladit jej po nožičkách a ručičkách.

Jinými slovy: hlavní poselství je, že pokud je vaše dítě velký spáč, nemusíte se jej bát na krmení vzbudit. Přičemž existuje řada způsobů a postupů jak to udělat a je na vás, abyste si našla ten, který vám a vašemu dítěti vyhovuje nejvíce.

Pokud by vám pak připadalo, že se vám trable s vaším malým spáčem nedaří uspokojivě řešit, neváhejte se obrátit na vašeho lékaře.

20. Jak vzbudit dítě při kojení?

Děti lze kojit, i když nejsou zcela vzhůru. Někteří novorozenci však během kojení usínají velice rychle a mohou potřebovat povzbudit, aby začali opět aktivně sát.

Pokud vám přijde, že vaše miminko do této kategorie spadá, můžete vyzkoušet jeden z následujících tipů:

  • Vyměňte prs pokaždé, když se sání dítěte zpomalí nebo začne být ospalé.
  • Oddalte dítě od prsu, probuďte jej a znovu jej přiložte k druhému prsu. Toto “střídání” můžete opakovat, dokud se dítě stále budí a nechá se krmit.
  • Když se sání dítěte zpomalí nebo zastaví, můžete prs stlačit, díky čemuž z něj dítě získá více mléka. Zvýšený tok mateřského mléka povzbuzuje vaše dítě k sání a polykání, díky čemuž jednak získá větší množství mléka, ale také jej to může pomoct probrat.

Zároveň nezoufejte, a myslete na to, že i když máte spavé novorozeně, které se v prvních týdnech potřebuje budit na kojení, brzy se to změní. Dítě bude s přibývajícím věkem bdělé mnohem více času, což pomůže zásadně i s tím, aby si samo určilo individuální vzorec krmení.

21. Jak dát odříhnout novorozence?

Dát novorozence odříhnout během nebo po krmení, je důležité. Když dítě polyká, mohou se v jeho bříšku tvořit bubliny vzduchu a ty mu způsobovat velké nepohodlí. Některá miminka si pak odříhnou sama a jiná potřebují pomocnou ruku.

Jaké jsou nejlepší pozice na odříhnutí?

Mezi nejosvědčenější pozice na odříhnutí miminka patří pravděpodobně tyto:

1. Dát si dítě přes rameno

Chyťe dítě pod zadečkem a poté, s bradou dítěte opřenou o vaše rameno, díte jemně třete a poplácávejte po zádech.

Současně může pomoci i chůze.

2. Poloha „na tygříka“

Tuto polohu odborníci doporučují nejen jako úlevovou pro odříhnutí, ale také pro zbavení dítěte bolestí bříška.

Správně se dítě v této poloze drží bříškem položené na předloktí vaší ruky. Touto rukou ho držíme za stehno. Záda jsou opřená o vaše tělo a hlava je volně na vašem loketním ohbí. Obě ručičky jsou každá z jedné strany vašeho předloktí. K odříhnutí dochází v poloze „na tygříka“ velmi snadno a rychle.

3. Položit si dítě na klín

Položte si dítě přes nohu obličejem dolů. Podepřete mu bradu (nevyvíjejte žádný tlak na oblast krku) a volnou rukou jemně masírujte nebo poplácejte dítě po zádech.

Různé techniky odříhnutí pak můžete vidět třeba i na tomto videu:

💡 Téma „odříhnutí“ je relativně rozsáhlé, takže pokud by vás zajímalo více, dejte mi vědět v komentářích pod článkem a ráda na něj napíši obsáhlejší materiál!

22. Jak dítě opětovně rozkojit? (aneb zásady relaktace)

Občas se u dětí stává, že se „nechtějí nechat“ kojit. Příčin tohoto fenoménu může být celá řada, níže najdete list věcí, které z mé zkušenosti s tímto problémem mohou pomoci nejčastěji:

  • Kontrola techniky kojení
  • Přikládat dítě co nejčastěji, střídat prsy a polohy (i 8–10x během jednoho kojení vystřídat obě prsa)
  • Kojte v noci - prolaktin, který řídí tvorbu mléka je vylučován v noci, proto je v té době mléka nejvíce a kojení jde nejsnadněji
  • Masáž, presace (stláčení) prsu v průběhu kojení, teplý obklad na prsa před kojením nebo si skočte do teplé sprchy
  • Odstříkání po každém kojení (cca 15–20 minut)
  • Nepoužívat dudlíky, alternativní způsob dokrmu ideálně vlastním mlékem
  • Relaxace matky – alternativní metody zvýšení tvorby mléka, užít laktagoga, dostatečný odpočinek matky a povzbuzení, nutná je podpora rodiny, posílení sebedůvěry kojící ženy.
  • Postupné snižování dávek dokrmu

💡 Zásadní je hlavně nepropadat panice. Že se dítě nechce nechat krmit, je relativně běžný jev a věřím, že se vám časem určitě povede vyřešit :).

Pokud jste zkusila řešit problém svépomocí a nepřineslo to kýžený výsledek, neváhejte se obrátit na vašeho lékaře.

23. Je dudlík pro dítě dobrý?

Nakonec jsem si nechala relativně kontroverzní otázku. Přičemž můj názor je následující: Dudlíky jsem nepoužívala, ale nejsem nijak radikální (opět individuální potřeby daného miminka). Při delším používání může docházet k narušení sacího mechanismu a vzniknou tak problémy s kojením.

💡 Veděli jste, že v angličtině se říká dudlíku: “pacifier”? A osobně si myslím, že tento název rozhodně vznikl na popud toho, že jde o snadnou možnost jak dítě trochu „spacifikovat“ a umlčet.

Nicméně nic není černobílé, mezi výhody používání dudlíku pak patří například:

  • analgetické účinky,
  • kratší doba hospitalizace předčasně narozených dětí,
  • a snížení rizika SIDS (náhlého úmrtí kojence).

Dudlíky se také doporučují jako způsob úlevy od bolesti u novorozenců a kojenců podstupujících běžné, drobné zákroky na pohotovosti (např. píchnutí do paty, očkování, venepunkce).

Nicméně pokud je vaše dítě zdravé, můj osobní názor je dudlík pokud možno nepoužívat.

Pokud máte pochyby, zda byste dudlík používat či nepoužívat, neváhejte záležitost prodiskutovat s vašim lékařem.

👉 Zdroj + více informací:

Slovo závěrem

Téma kojení je komplexní a i když jsem se pokusila nastínit možné odpovědi na řadu otázek z této oblasti, rozhodně jsem nepokryla (ani neměla tu ambici) pokrýt všechno.

👇 Dejte mi tedy vědět v komentářích, pokud vás zajímá cokoliv dalšího / případně máte na některá témata jiný názor!

Díky, že jste dočetli až sem a budu se těšit zase u dalšího článku.

Vaše Tereza

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám