Hlavní obsah

Absolutní zlo s krásnou tváří

Foto: Ted Bundy, 1980, vězeňská fotografie. Zdroj: Wikimedia Commons / Florida Department of Corrections. Public domain.

Zlo může mít různé podoby. Podoby, které můžou i klamat

Článek

Ted Bundy: Vrah, který své oběti zlákal do pasti svým vzhledem

Jeden z nejznámějších a zároveň nejděsivějších sériových vrahů 20. století, to byl Theodore Robert Bundy, známý jako Ted Bundy. Případ tohoto sériového vraha šokoval celé Spojené státy a nejenom je. A to natolik, že o tomto případu vzniklo mnoho dokumentů, filmů a také knih. Ted Bundy se vyjímal jedním detailem- svou krásnou tváří. Dlouhé roky se tak skrýval pod maskou inteligentního, sebevědomého a velmi pohledného muže.

Dětství a mládí Theodora

Ted Bundy se narodil 24. listopadu 1946 ve Vermontu v USA. Celé své dětství žil Ted v domnění, že jeho matka je jeho sestra a jeho prarodiče jsou jeho rodiče. Ať už mu to ze strany jeho rodiny bylo řečeno nejspíše v dobré víře, je možné, že pozdější zjištění skutečnosti na jeho psychice mohlo zanechat následky. Jako student byl Ted Bundy inteligentní a úspěšný. Na univerzitě studoval psychologii a později i práva.

Foto: Ted Bundy, 1979 / veřejná doména / Wikimedia Commons

Ted Bundy, 1979 / veřejná doména / Wikimedia Commons

Doba kdy začal vraždit

Oběti Tedyho byly mladé ženy, s dlouhými tmavými vlasy. Zajímavostí je, že ho kdysi opustila jeho bývalá přítelkyně stejného typu, což ho velmi ranilo. Na veřejnosti Bundy své oběti většinou požádal o pomoc, kdy předstíral zranění. Jako návnadu použil například berle a podobně. K tomu, že mu oběť důvěřovala, zajisté přispěl i jeho atraktivní vzhled a kultivované chování. Obět pod různými záminkami poté unesl či vtáhl do automobilu, znásilnil a následně zavraždil.  Některá těla znetvořil a opakovaně se k nim dokonce i vracel. Později se přiznal k více než 30 vraždám, ale odborníci se se shodují na tom, že obětí mohlo být mnohem více.

Útěk z vězení

V roce 1975 byl Ted zatčen. Neskutečné však je, že poté dokázal uprchnout z vězení – a to dokonce dvakrát. Jednou vyskočil z okna během soudního přelíčení, podruhé uprchl přímo ze své cely. Během druhého útěku spáchal další vraždy a brutálně zaútočil na  dívky v univerzitním domě v Chiapě na Floridě.

Sám sobě obhájcem

Bundy byl natolik sebevědomý, že se nakonec sám obhajoval u soudu.  To mu ale nepomohlo, a to ani přes jeho čím dál více sebevědomější projev. Je až s podivem, že ho za něj dokonce i sám soudce pochválil.

Foto: Foto: Florida Memory / Wikimedia Commons (public domain)

Foto: Florida Memory / Wikimedia Commons (public domain)

Důkazy i výpovědi svědků však svědčily proti němu a v roce 1989 byl Theodore Robert Bundy popraven na elektrickém křesle na Floridě. Do poslední chvíle se však popravu snažil oddálit a dokonce začal spolupracovat s vyšetřovateli a FBI, aby získal čas k tomu ji zvrátit. To se mu ale naštěstí nepodařilo a ztratil to, o co s chladnokrevností připravoval jiné.

Zlo může mít různé podoby

A to i podobu charismatického a inteligentního mladého muže s oslňujícím úsměvem. Za takovou podobou se ale může skrývat obrovská temnota. Ted Bundy byl uvnitř prohnilým vrahem, který neměl slitování se žádnou ze svých obětí.

Ať je tak tento případ připomínkou toho, jak nebezpečné může být podceňování varovných signálů a důvěra v první dojem. I když je mnohdy složité rozpoznat zlo, když se usmívá.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz