Hlavní obsah
Věda

Oční optik. Odborník, nebo pouhý prodavač? Aneb povolání, o kterém se málo ví

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Gustavo Fring/Pexels

Společností jsme vnímaní jako prodavači, je tomu ale opravdu tak? Pojďme si toto povolání trochu rozebrat.

Článek

Asi každý z nás, alespoň jednou, navštívil optiku. Ať už jste si šli vybírat sluneční, nebo dioptrické brýle, obsluhoval vás právě oční optik.

Nejednou jsem se setkala s tím, že nás, oční optiky, lidé vnímají jako pouhé prodavače. Je pravdou, že by se mohlo zdát, že naše povolání je velmi jednoduché, a že jde opravdu jen o prodávání. Opak je ale pravdou, oční optika je komplexní obor. Oční optik je povolání, ke kterému je nutné mít určité vzdělání, abyste toto povolání mohli vykonávat. Že jste nikdy neslyšeli o oboru oční optik?

Obor oční optik se v České republice dá studovat na třech místech, a to v Ostravě, Brně a Praze. Z mých zkušeností se na tento obor hlásí hlavně ti, kteří v rodině nějakého očního optika již mají. Myslím, že je to hlavně z toho důvodu, že míst, kde tento obor studovat, je málo. Dále také tím, že ve společnosti se o tomto povolání moc neví, a proto o něj není takový zájem.

Již dříve jsem v tomto článku zmínila, že oční optika je komplexní obor. Abych na toto tvrzení navázala a trochu vás zasvětila, proč nejsme jen prodavači, tak bych vám ráda přiblížila, co vše je náplní naší práce. Nejdříve bych začala s tím, co je asi nejvíce viditelnou částí naší práce, a to je výběr obrouček. Může se zdát, že to snad zvládne každý sám, a že hlavní je, aby se vám brýle líbily. Brýle jsou ale primárně zdravotní pomůcka a ta musí splňovat určité parametry, aby správně plnila svou funkci. Tudíž naší povinností je pro vás vybrat vhodné obroučky, které vám budou správně sedět na obličeji a budou vhodné vzhledem k vašim dioptriím. Estetická stránka je ale také důležitá, protože kdybychom vybrali obroučky, které vám správně sedí, ale nelíbily by se vám, mohlo by to vést k tomu, že je nebudete nosit, a tím už nebudou plnit svou funkci. Je tedy důležité vybrat obroučky tak, aby správně seděly a zároveň se vám líbily.

Dalším krokem při pořizování brýlí, kterým se jako oční optici zabýváme, je výběr vhodných brýlových čoček. Jestli nosíte brýle, tak jistě víte, že existuje více druhů a typů čoček, ale to probereme třeba příště. Co je ale důležité z pozice očního optika je seznámit zákazníka s tím, jaké povrchové úpravy na čočkách jsou a z jakého důvodu. Je tedy nutné, abych jako oční optik znala produkty, které nabízím a byla schopná vám odpovědět na jakékoli otázky, které vás napadnou. A zvolila pro vás tu správnou a nejlepší variantu brýlové čočky s ohledem na vaše dioptrie, účel použití brýlí a třeba i vaše povolání.

Pokud máme vybrané obroučky i brýlové čočky, tak dalším velice důležitým krokem je znát parametry pro zábrus čoček. Zmíním vám dva, se kterými se setkáte pokaždé, při pořizování brýlí. Těmi jsou výška a vzdálenost zornic neboli PD. Abych jako oční optik mohla správně zhotovit vaše brýle, potřebuji vědět, kde se při nasazení brýlí nachází vaše zornice. To provedu tak, že si vy nasadíte brýle a já si na fólii, která v nich je, zakreslím polohu zornice, při zakrytém druhém oku a poté si tuto polohu změřím, a tím získám jak PD, tak výšku. Tím je pro vás prozatím vše hotovo a vy si pak přijdete vyzvednout již hotové brýle.

Moje práce ale tímto krokem nekončí. Následuje správné objednání brýlových čoček a poté samotné zhotovení brýlí, protože oční optik nejen prodává brýle, ale on je i zhotovuje. Brýlové čočky, které přijdou do optiky, musí oční optik ještě zabrousit do požadovaného tvaru, podle požadovaných parametrů (PD a výška). Zabroušené čočky poté vsazuje oční optik do obrub, kontroluje, zda je vše správně zhotoveno a poté brýle anatomicky upravuje tak, aby nebyly pokroucené a mohly být vydány zákazníkovi.

Oční optici jsou také velice zruční, protože brýle nejen zhotovují, ale také je anatomicky upravují na zákazníka, opravují, provádí čištění či výměnu komponentů brýlí při jejich poškození nebo nevratném znečištění, aby splňovali funkční, hygienické a bezpečnostní požadavky. Musí také dokázat pomoci při výběru lup či dalekohledů nebo například být schopni zhotovit a správně poradit s výběrem pracovních ochranných brýlí. Dále vám musí být schopni podat odborné informace o způsobu používání brýlí, jakožto zdravotní pomůcce. A pak samozřejmě prodávají různé doplňky k býlím, ať už to jsou ochranná pouzdra na brýle, mikrovlákna na čištění, příslušenství ke kontaktním čočkám, nebo třeba šňůrky k brýlím.

Kompetencí a povinností očního optika je ještě trochu více, ale myslím, že tohle je to nejdůležitější, co je náplní jeho práce. Doufám, že tímto článkem vnesu do společnosti trochu více povědomí o povolání oční optik a nebudeme považováni za pouhé prodavače. A třeba tím také trochu zpopularizuji toto povolání a bude o tento obor větší zájem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám