Hlavní obsah
Cestování

Do školy či na poštu výtahem: život ve čtrnáctipatrovém městě na Aljašce

Foto: Wikimedia commons, Barbara Ann Spengler, licence CC BY 2.0

Begich Tower

Jedno biblické přísloví praví: „Lepší je blízký soused než vzdálený bratr“. Pro obyvatele aljašského městečka Whittier to platí doslova. Všichni totiž žijí pod jednou střechou.

Článek

Když se řekne Aljaška, většina z nás si jistě představí překrásnou, leč divokou a nespoutanou přírodu plnou hlubokých lesů a rozeklaných horských vrcholků. Jen málokoho by napadlo, že na březích aljašského fjordu leží jedinečné městečko, které nemá ve světě obdoby.

Tímto proslulým místem je Whittier, kde žije jen něco málo přes 250 obyvatel. Z našeho pohledu by šlo o zcela zanedbatelnou vesničku, ale obyvatelé Whittieru společně tvoří světový unikát – všichni totiž žijí pod jednou střechou.

Celé město je soustředěno do jediné budovy, která nese název Begich Tower. Ve čtrnácti patrech tu najdete vše, co je potřeba k relativně pohodlnému životu. Masivní stavba zahrnuje několik obchodů, poštu, prádelnu a najde se tu dokonce i malý hotel.

Nechybí ani škola a policejní stanice. Máte-li zdravotní potíže, postará se o vás místní lékař. Chcete podat stížnost na souseda? V budově sídlí městský úřad, kde vám pracovníci ochotně pomohou. A cesta kamkoli vám nezabere víc než pár minut – dopravní špička tu znamená jen to, že se výtah zastaví v každém patře.

Do Whittieru vedou pouze dvě cesty – po moři nebo jednosměrným dopravním tunelem. Auta jím mohou projíždět pouze jednou za hodinu v každém směru. Pokud se snažíte vrátit do města po 22:30, máte smůlu. Tunel se uzavírá a nezbývá než čekat do rána.

Jinak je Whittier zcela odříznutý od okolního světa. Každoročně tu napadne přes 6,5 metru sněhu – více než tisícinásobek celostátního průměru. A v druhé polovině roku tu naopak vydatně prší. Vítr zde dosahuje rychlosti až 150 km/h. Begich Tower je tak pro jeho obyvatele jediným teplým útočištěm a ochranou před vnějšími živly. Masivní stěny tohoto kolosu hravě odolávají extrémním podmínkám, které panují venku.

Foto: Foto: Needpix.com / CC0

Aljašská divočina

Tajná základna

Město Whittier vzniklo během II. světové války jakožto tajná americká vojenská základna. Mělo významnou strategickou polohu, protože se nacházelo jen asi 100km od známějšího města Anchorage, kde je i mezinárodní letiště. Po válce armáda město opustila a budova přešla pod civilní správu.

Součástí městečka je také přístav a několik průmyslových dílen, kde někteří jeho obyvatelé pracují jako lodní mechanici a strojníci. Jiní jsou zaměstnaní přímo v Begich Tower a několik jich dojíždí za prací mimo město.

V zimě je Whittier opravdu klidným a tichým místem, ale v létě ho v rámci okružních plaveb navštíví stovky tisíc turistů. V teplých měsících si místní užívají až 22 hodin slunečního svitu denně. O některých obyvatelích Begich Tower se ale traduje, že z budovy nevykročili ven už desítky let.

Je samozřejmostí, že se všichni místní dobře znají. Když totiž celé město žije v jedné budově, nemáte moc prostoru na anonymitu. V okolí sice hodně fouká, mrzne a prší, ale v každém patře Begich Tower narazíte na přátelství a jedinečné příběhy lidí, kteří si tohle zvláštní místo zvolili za svůj domov.

Anketa

Dokážete si představit, že byste bydleli na takovém místě?
Ano
46,2 %
Ne
53,8 %
Celkem hlasovalo 52 čtenářů.

Autor: Adrian Hurt

Zdroje

https://www.denik.cz/cestujeme-do-sveta/whittier-aljaska.html

https://edition.cnn.com/interactive/2015/07/us/whittier-alaska-american-story/

https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-mestecko-kde-bydli-vetsina-obyvatel-v-jednom-velkem-dome-292123

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz