Článek
Akvárium je jedním z mnoha lákadel, které malebné městečko Pula nabízí. Tato perla chorvatské Istrie je už od dob starověkého Říma rušným obchodním centrem a stejně jako před staletími nabízí i dnes opravdu hodně k vidění. Od starověkého amfiteátru pro milovníky historie až po moderní zábavní parky, ideální pro dětské návštěvníky. A přitom je město Pula jen několik hodin cesty autem.
Trocha historie nikoho nezabije
Na přelomu 19. a 20. století byla Pula hlavní základnou rakousko-uherského válečného námořnictva. V jejích přístavech kotvily desítky válečných lodí připravených vyplout na Jadran pod praporem císaře Františka Josefa. Opevnění města tvořily desítky betonových pevností, které střežily celé pobřeží.
Na poloostrově Verudela v jižní části Puly vznikla koncem 19. století fortifikační stavba s mohutnou ocelovou dělostřeleckou kopulí. Nadzemní část tvořil železobeton, podzemí pak prorůstalo do několika pater vytesaných přímo do skály. Místnosti propojené úzkými chodbami a strmými schodišti sloužily jako sklady, ubikace i velitelská stanoviště. Z dělostřelecké věže bylo možné bezpečně pozorovat okolní pobřeží, zatímco masivní zdi a skála dokázaly ochránit posádku i před palbou z nejničivějších zbraní své doby. Přestože pevnost nikdy nečelila přímému útoku, sloužila armádním účelům i dlouho po rozpadu monarchie. Až s příchodem modernější techniky pozbyla stavba svého účelu a opuštěná pevnost začala chátrat.

Dělostřelecká kopule na střeše pevnosti s výhledem na pobřeží Istrie
Největší akvárium v Chorvatsku
Naštěstí podzemní části pevnosti odolaly zubu času. Po rozsáhlé rekonstrukci nadzemních objektů a úpravách interiérů požádalo město o zapsání pevnosti mezi kulturní památky. Tím byl první krok k její záchraně dokončen.
V roce 2002 pak město Pula po letech oprav slavnostně otevřelo v útrobách někdejší vojenské pevnosti největší akvárium v Chorvatsku. Návštěvníci zde mohou obdivovat více než 200 druhů mořských živočichů – od hejna pestrých středomořských ryb až po murény, rejnoky nebo největší mušle Jadranu, takzvané kyjovky, které mohou dorůst délky až jednoho metru. Jednotlivá akvária jsou architektonicky citlivě zasazena do původních kamenných místností. Návštěvník se tak při prohlídce pohybuje chodbami a sály, které ještě před sto lety sloužily k obraně pobřeží.

Úzké chodby tesané do skály propojují jednotlivé bazény

V různých částech pevnosti je k vidění opravdu mnoho druhů krabů a dalších mořských živočichů

Srdcem pevnosti je nádrž pro žraloky o objemu 300 tisíc litrů vody
Srdcem celé expozice je bezesporu žraločí akvárium s objemem téměř 300 tisíc litrů mořské vody. Díky dostatečnému prostoru a tlumenému světlu můžete naprosto nerušeně pozorovat tyto impozantní predátory. V jiných částech expozice zaujmou stovky malých medúz, jejichž průsvitná těla v kombinaci s měnícím se osvětlením vytvářejí opravdu zajímavou podívanou. Děti zase milují dotykové nádrže, kde si mohou pohladit některé méně nebezpečné mořské živočichy. Architektům velmi záleželo na tom, aby celé akvárium dokonale skloubilo historickou stavbu s moderní atrakcí. A když se dostatečně nabažíte podmořského života, můžete vystoupat na střechu pevnosti až k masivní dělostřelecké kopuli a prohlédnout si pobřeží tak, jak jej viděli vojáci za první světové války.
Areál dnes neslouží jen turistům. V bývalém muničním skladu vznikla záchranná stanice pro mořské želvy, které často končí zraněné na pobřeží – zamotané do plastů nebo poraněné lodními šrouby. Ošetřovatelé jim zde poskytují péči po dobu, než se zvířata mohou vrátit zpět do moře. Ani toto místo si nenechte při návštěvě bývalé pulské pevnosti ujít.
Zdroje:
Válka na Jadranu 1914 - 1918, Milan Jelínek, ISBN: 978-80-7497-273-7
Webové stránky Aquarium Pula
https://en.wikipedia.org/wiki/Aquarium_Pula