Hlavní obsah
Lidé a společnost

Ledový červ: Trumpova touha po Grónsku má kořeny v tajném projektu USA

Foto: Wikimedia commons, licence Public domain - volné dílo

Stovky raket, stovky kilometrů tunelů. Americká vize Grónské pevnosti pod ledem zůstala dlouho skryta veřejnosti

Když Donald Trump projevil zájem o Grónsko, zdálo se to jako excentrický výstřelek. Jenže Spojené státy touží získat tenhle kus ledu už celá desetiletí.

Článek

Trump tak rozhodně není prvním prezidentem, který mluví o důležitosti ovládnout nehostinný a řídce osídlený ostrov. Na rozdíl od svých předchůdců z dob studené války však Donald vykřikuje své myšlenky veřejně, prostřednictvím sociálních sítí – za podpory těch, kteří je ovládají. Otázkou zůstává, jak vážně máme jeho ambiciózní prohlášení brát. Pokud se ale podíváme do nedávné historie Grónska, nezbývá než připustit, že ostrov je jedním z reálných cílů jeho agresivní kampaně.

Poloha Grónska, které tvoří jakýsi přirozený most přes Atlantik mezi Severní Amerikou a Evropou, je téměř ideální pro budování vojenských základen. Slova prezidenta Trumpa nezní až tak šíleně, jak se na první pohled může zdát. Nehorázné jsou spíše jeho velkohubá prohlášení, ale samotnou strategickou důležitost ostrova nelze popřít.

Operace „Ledový červ“

Na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století, za vlády Dwighta D. Eisenhowera, začala v severozápadní části Grónska výstavba vojenského tábora s názvem Camp Century. V době, kdy i jediný nešikovně zvolený politický proslov mohl vést k vypuknutí třetí světové války, byla celá stavba maskována jako meteorologická a vědecká stanice. Spojené státy dokonce umožňovaly přístup zahraničním novinářům, kteří nadšeně psali o projektu do vědeckých časopisů. Na rozdíl od dnešních mediálních přestřelek tehdy hrozila přestřelka atomová. Celý plán proto podléhal nejpřísnějšímu utajení. Nesl kódové označení Iceworm – Ledový červ.

Ve skutečnosti šlo o výstavbu rozsáhlého podzemního komplexu s odpalovacími rampami pro zhruba 600 balistických raket, schopných nést jaderné hlavice. Eisenhower schválil výstavbu největšího utajovaného jaderného komplexu na světě.

Grónsko bylo vybráno nejen kvůli své výhodné poloze, ale i kvůli trvalému zalednění, které umožňovalo ražbu dlouhých štol. Projekt počítal s hustou sítí tunelů v hloubce zhruba 8 metrů pod povrchem, která měla podle plánu pokrýt plochu až 130 000 kilometrů čtverečních. Pod zemí vyrůstala základna větší než tehdejší Československo.

Spojené státy totiž předpokládaly, že v případě jaderné války by Sovětský svaz mohl lokalizovat místo odpalu „grónských raket“ a to následně vybombardovat. Odpalovací rampy proto měly být mobilní – rakety bylo možné v případě útoku převážet podzemními tunely desítky, někdy i stovky kilometrů daleko, aniž by opustily podzemní síť.

Za vlády Kennedyho

Stavba měla trvat mnoho let a spolknout stovky milionů dolarů. Každý rok se měl budovat nový úsek tunelů a po přibližně deseti letech by „ledový červ“ navrtal tisíce palebných pozic. Srdcem základny byl jaderný reaktor, který dodával energii stovkám pracovníků s jejich těžkou technikou.

Foto: Wikimedia commons, licence Public domain - volné dílo

Letecký pohled na základnu Camp century v Grónsku

V roce 1961 nastoupil do úřadu nový prezident – John Fitzgerald Kennedy. V té době už projekt vykazoval první známky neúspěchu. Inženýři totiž podcenili 400 milionů let starý ledový příkrov. Led se choval jako živý organismus, deformoval se a pohyboval. Vybudovat v něm obrovské jaderné iglú se ukázalo být mnohem složitější, než se předpokládalo za vlády Eisenhowera.

Kennedy i přesto považoval grónské podzemí za klíčové. Na důkladné vyhodnocení projektu ale neměl čas. V listopadu 1963 byl v texaském Dallasu zavražděn atentátníkem. Ještě téhož dne složil na palubě letounu Air Force One přísahu jeho nástupce Lyndon B. Johnson.

Johnson brzy pochopil, že projekt Iceworm selhal. Ačkoliv ani on se nechtěl Grónska zcela vzdát, další investice už neschválil. V Camp Century zůstala jen hrstka personálu a jaderný reaktor byl potichu rozebrán a odvezen zpět do USA. Zbytky jaderného paliva a tuny odpadu však zůstaly zakonzervovány pod ledem. Podle dnešních teorií by při tání mohly způsobit vážnou ekologickou katastrofu.

Trumpova touha po Grónsku není nic nového

Tři američtí prezidenti se pokusili tajně ovládnout ledový ostrov, ale své plány dokázali dlouho udržet pod pokličkou. Celá operace byla veřejnosti odhalena až v roce 1996. V Dánsku tehdy zveřejnění utajovaných informací vyvolalo velký politický poprask.

Tak mi teď řekni, vážený čtenáři – jsou plány Donalda Trumpa skutečně tak troufalé, jak je prezentují světová média?

Zdroje:

https://heliosdesignlabs.com/work/project-iceworm/

https://en.wikipedia.org/wiki/Camp_Century

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz