Hlavní obsah

Stát říká: Přežijte 3 dny sami. Preppeři to vědí už dávno.

Foto: Sora AI

Ministerstvo vnitra připravuje příručku přežití, ve které se pravděpodobně objeví i doporučení na evakuační zavazadlo.

Před necelým měsícem, 28. dubna 2025, se Španělsko a Portugalsko ponořily do tmy. Ve 12:33 místního času došlo k náhlému výpadku elektrické energie, který ochromil infrastrukturu obou zemí.

Článek

Vlaky se zastavily, nemocnice přešly na nouzové generátory, mobilní sítě selhaly a více než 30 milionů lidí zůstalo bez proudu. Přestože většina dodávek byla obnovena do následujícího rána, příčina této události zůstává nejasná. Oficiální vyšetřování stále probíhá, ale objevují se hlasy, že skutečný důvod je již dávno známý – a právě to nahrává různým spekulacím.

Fenomén „Prepper“

Událost okamžitě vyvolala vlnu dezinformací. Na sociálních sítích se šířily zprávy o ruském kybernetickém útoku, sluneční erupci nebo dokonce o sabotáži. Evropská komise a španělská vláda vyzvaly veřejnost k důvěře v oficiální informace, ale strach a paniku se vládním představitelům zahnat nepodařilo.

Když se Pyrenejský poloostrov ponořil do tmy, překvapilo to i ostatní evropské země – naši republiku nevyjímaje. Existuje však malá skupina obyvatel, kterou tento výpadek nezaskočil. Pro ně byl krátkodobý blackout zvládnutelnou situací. Ve světě se jim říká preppeři – lidé, kteří se připravují na možné zhroucení běžného chodu společnosti. Jak přečkat výpadek elektřiny, je pro ně základní dovednost. Už řadu let upozorňují, že naše civilizace je na energiích závislá až nezdravě. A teď jim naše vláda dává nepřímo za pravdu.

Prepperský plán na 72 hodin

Česko, po vzoru zemí se silnější prepperskou komunitou, připravuje aktualizaci manuálů pro přežití. Ministerstvo vnitra a Hasičský záchranný sbor chystají příručku, která má občanům pomoci přežít alespoň tři dny bez státní pomoci – koncept známý jako „72 hodin“. Nejde o přežívání v bunkru. Jde o základní soběstačnost, než se objeví záchranné složky.

Foto: Nedobity Jarda

Ničivé tornádo zasáhlo jih Moravy. I obyčejná powerbanka dávala lidem šanci udržet mobilní telefon v chodu a dovolat se příbuzným.

Šest litrů vody na osobu, tucet konzerv, svítilna, léky, osobní doklady, spacák, powerbanka a další předměty denní potřeby. To je oficiální doporučení Francie, které Česko plánuje převzít. Podobně uvažují i Polsko, Finsko nebo Švédsko. Švédové dokonce vydávají brožuru „Když přijde krize“ už od dob druhé světové války. Současný návrh českého ministerstva bude koncipován podobně – každá domácnost by měla zvládnout přežít prvních pár dní krizové situace, než zasáhne stát.

Ostatně i v našich končinách se objevily lokální povodně nebo ničivé tornádo, které zasáhlo obce na Jižní Moravě. V těchto případech pomáhaly malé generátory nebo nabité powerbanky překlenout to nejhorší. Lidé, kteří uvízli v temnotě madridského metra, by prepperům jistě dali za pravdu, stejně jako miliony obyvatel španělských velkoměst. Obchody v Barceloně čelily náporu zákazníků. Baterie a svíčky mizely po krabicích. Kdyby došly, panika by se šířila ještě rychleji.

Manuál pro přežití: Co chystá česká vláda?

Zmiňovaná příručka pro prvních 72 hodin má zlepšit připravenost obyvatel. Někteří opoziční poslanci ji kritizují jako nedostatečnou, ale potřebu posílit odolnost společnosti nikdo vážně nezpochybňuje. Manuál i tzv. krizové karty pro starosty bychom měli mít k dispozici ještě letos. Většina zkušených prepperů už nyní dokáže odhadnout, co bude obsahem. Na odborných textech se ostatně podílejí i specialisté na přežití – možná i z nějaké prepperské komunity.

Foto: Nedobity Jarda

Uprchlický tábor: Dostatek pitné vody je základem přežití. Benzínový generátor pomáhá zlepšit situaci.

Slovo prepper vzniklo z anglického prepare, tedy „připravit se“. Stalo se z něj neoficiální heslo celé myšlenky. Kdo je připraven, není překvapen. Možná to zní jako fráze, ale potíže s napájením ve Španělsku nebo konflikt na Ukrajině tuto myšlenku potvrzují. Ne každý má čas a prostředky budovat kryt ve sklepě. Ale být připraven na pár dní bez teplé vody, elektřiny a mobilního signálu je dnes více než rozumné.

Většina z nás si nedovede představit ráno bez horké kávy a internetu, večer bez sprchy a splachovací toalety. Preppeři proto doporučují trénovat nejen sebe, ale i své blízké. Základem je mít klíčové věci po ruce, abyste při krizové situaci neztráceli drahocenný čas.

Evakuační zavazadlo

Vyplatí se mít evakuační zavazadlo pro každého člena rodiny. Zásoby jídla a vody jsou samozřejmostí. Nezapomeňte však na léky, doklady a hotovost – bez elektřiny totiž platební terminály fungovat nebudou. Obchody kvůli tomu ale určitě nezmizí. V zavazadle by neměly chybět hygienické potřeby, zápalky a malý vařič pro ohřev vody a jídla.

Důležitý je i filtr na vodu – dnes běžně dostupný na každém survival e-shopu. Schopnost vyčistit vodu může totiž být klíčová, pokud dojdou balené zásoby. K tomu silná svítilna, záložní zdroje energie, skládací nářadí, tepelná fólie. Pro děti přibalte hračku nebo deskovou hru. Udržet psychickou rovnováhu je často důležitější než dokonalý obsah batohu.

Ani nejlepší výbava však nenahradí schopnost klidně rozhodovat. Zkušení preppeři proto radí: poznejte své okolí, určete bezpečné místo, připravte komunikační plán. A učte to i své děti.

Kdo je připraven, není překvapen…

Zdroje:

https://www.denik.cz/z_domova/cesi-dostanou-manual-pro-preziti-72-hodin.html

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/spanelsko-vypadek-proudu-metro-zeleznice-portugalsko.A250428_133322_eko-zahranicni_rie

https://info.dingir.cz/2022/05/survivalismus-prepperstvi-a-rozhovor-s-emeritnim-prepperem-richardem-pechem/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz